Nejvyšší soud odmítl obě dovolání v případu chlapce v kómatu po operaci v pardubické nemocnici

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Nejvyššího státního zástupce Igora Stříže i lékařky Martiny Šípkové v případu chlapce, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici zůstal v bdělém kómatu. Byla podle soudu neopodstatněná. Stříž požadoval trest i pro nemocnici.

„Na základě doručeného rozhodnutí mohu potvrdit, že Nejvyšší soud v této trestní věci odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce jako neopodstatněné. Stejným způsobem rozhodl i o dovolání obviněné lékařky,“ řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Blíže zatím nemohl rozhodnutí NS komentovat. „Nejprve se musíme podrobně seznámit s jeho obsahem," vysvětlil Malý.

Podle vrchního žalobce nemocnice chybovala

Igor Stříž se domníval, že nemocnice jako právnická osoba neučinila dostatečná organizační opatření, aby eliminovala pochybení zdravotnického personálu. „Kvůli absenci těchto opatření je třeba přičíst právnické osobě trestní odpovědnost za vzniklý následek tohoto pochybení zaměstnanců,“ uvedl už dříve Malý.

Lékařka Martina Šípková dostala loni v únoru u odvolacího krajského soudu v Pardubicích za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti roční trest vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Soud pro ni také potvrdil dvouletý zákaz výkonu povolání v pediatrii. Sestře Barboře Špásové za stejné provinění uložil šestiměsíční trest s ročním podmíněným odkladem.

Druhá sestra vede spor s ministerstvem

Další sestru zprostil obžaloby už okresní soud, stejně jako společnost Nemocnice Pardubického kraje jako právnickou osobu. Podle rozsudku nemocnice neporušila žádný ze zákonných předpisů a také její interní dokumenty pro postup v podobných situacích byly dostatečné. Zproštěná sestra nyní usiluje o odškodnění, vede soudní spor s ministerstvem spravedlnosti.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal na lůžkové části dětského oddělení masivně krvácet z operační rány. Sestry a lékařka jej nechaly s matkou odejít na ORL ambulanci a snažily se přivolat odbornou pomoc, což trvalo dlouhé minuty. Podle soudu postupovaly chybně. Kvůli krvácení do úst dítě zřejmě vdechlo krev a dusilo se, což způsobilo těžké poškození mozku. Od té doby je v takzvaném bdělém kómatu.

S rodinou chlapce se společnost Nemocnice Pardubického kraje dohodla na mimosoudním vyrovnání. Výši částky nechtěly rodina ani firma upřesnit. Rodina se domáhala odškodnění dvaadvacet milionů korun, firma Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela patnáct a půl milionu.

Načítání...