Na východočeské objížďce D1 přibude pruh, aby ubylo mrtvých

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) – Silnice I/35 je ve svém východočeském úseku tradičně silně vytížená. Od chvíle, kdy začaly opravy a uzavírky na dálnici D1, je to ještě horší. Policie si stěžuje na rostoucí množství tragických dopravních nehod a požaduje, aby silničáři na komunikaci zvýšili bezpečnost. Ministerstvo dopravy slíbilo, že vytvoří předjížděcí pruhy a další bezpečnostní prvky. Měly by být již příští rok.

Nahrávám video
Silnice I/35 je přeplněná a nebezpečná
Zdroj: ČT24

Předjížděcí pruhy ve stoupání i na rizikových místech, odrazová světla na křižovatkách i billboardy upozorňující na smrtelné dopravní nehody mají zvýšit bezpečnost na silnici I/35. Policie ji považuje za obzvlášť nebezpečnou, zejména v posledních letech, kdy je omezený provoz na dálnici D1 a „pětatřicítku“ začala jako náhradní trasu využívat část kamionů. „Provoz na pětatřicítce výrazně narostl – i tímto vlivem. Samozřejmě stoupá i nehodovost,“ shrnul náměstek pardubického hejtmana pro dopravu Jaromír Dušek (SPO).

Podle policejní mluvčí Evy Maturové se řada nehod na silnici I/35 stává kvůli nepřiměřené rychlosti, častou příčinou ale bývá také nesprávné předjíždění – řidiči osobních aut se zkrátka netrpělivě snaží dostat se před kamiony, kterých je na východočeské silnici stále více. Právě proto prosazuje Pardubický kraj především rozšíření silnice o jeden pruh, kde je to možné. „Měl by být střídavý, umožňovat větší plynulost provozu a zároveň předjíždění nákladních vozidel,“ řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Podle ministerstva dopravy by měly potřebné úpravy na silnici I/35 proběhnout do příštího roku. „Hrazeny mohou být z rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic, protože nepředstavují příliš vysokou sumu,“ podotkl mluvčí úřadu Tomáš Neřold.

Místo silnice I/35 by časem měla vést napříč Pardubickým krajem rychlostní silnice, která také odvede intenzivní dopravu z obcí i měst, jimž chybí obchvat – Vysokého Mýta či Litomyšle. Její příprava jde ale pomalu, před dokončením modernizace D1 mezi Prahou a Brnem pravděpodobně nebude k dispozici. V nejbližší době by měl začít vznikat teprve druhý nový úsek v Pardubickém kraji, který povede od křižovatky u Opatovic přes Časy k Ostrovu. Na staré silnici zatím patrně budou i přes přislíbené úpravy nadále umírat lidé – za posledních pět let jich na silnici I/35 zahynulo přes 40. Poslední tragická nehoda se stala v pátek 13. června, kdy u Janova při čelní srážce dvou aut zemřeli dva lidé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
před 15 hhodinami

Soud v poslední části kauzy Stoka zprostil dva podnikatele viny

Krajský soud v Brně v poslední části korupční kauzy Stoka opětovně zprostil obžaloby podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Žalovaný skutek podle soudu není trestným činem. V kauze šlo o ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Verdikt není pravomocný, strany si ponechaly lhůty pro možné odvolání. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že v kauze a na ni napojených větvích bylo dosud pravomocně odsouzeno 29 obžalovaných.
před 18 hhodinami

Případ týrání koček v oboře Březka míří k soudu

Státní zástupce podal obžalobu v případu týrání zvířat v oboře Březka u Kostelce u Křížků nedaleko Prahy. České televizi to potvrdil mluvčí státního zastupitelství Praha-východ Dalibor Šelleng. V případu odsouzení hrozí obžalovanému za trestný čin týrání zvířat až šest let odnětí svobody.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Úpravy rozptylové loučky v Brně vyvolaly odpor pozůstalých

Pozůstalým se nelíbí, že na rozptylové loučce Ústředního hřbitova v Brně začala správa hřbitova provádět úpravy. Vykácela už několik stromů a pokračovat bude budováním závlahového systému. Pozůstalí považují zásah do pietního místa za neetický a sepsali petici. Podle vedení správy hřbitova jsou stížnosti neopodstatněné, zásah do samotného pietního místa má být minimální.
včera v 07:29

Schránku s pokladem našli mezi kameny, teď si turisté rozdělí štědré nálezné

Královéhradecký kraj vyplatí 11,7 milionu korun dvěma turistům, kteří loni nedaleko Dvora Králové nad Labem na úbočí kopce Zvičina našli zlatý poklad. Téměř šest set mincí a šperků vážilo přes pět kilogramů, podle dosavadních zjištění zlato někdo do země ukryl zřejmě v období druhé světové války. Nález zpracovávají konzervátoři, koncem roku si ho bude moci prohlédnout veřejnost. Podle odhadů jsou v tuzemsku celkem až desetitisíce amatérských hledačů, s nimiž spolupracují i profesionálové.
včera v 06:00

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
14. 4. 2026

Ke konání sudetoněmeckého sjezdu se Brno postavilo neutrálně

Brněnští zastupitelé vzali na vědomí informaci o konání sjezdu sudetských Němců, podporu města mu ale nevyjádřili. Neprošel ani návrh opozice na zrušení akce a odebrání dotace festivalu Meeting Brno, který sudetské Němce do jihomoravské metropole pozval. Sjezd, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 22. do 25. května, budí už delší dobu emoce. Několik desítek odpůrců i příznivců přišlo protestovat také na brněnskou radnici.
14. 4. 2026Aktualizováno14. 4. 2026

Komorní scéna Aréna uvádí hru inspirovanou zakázaným románem

Dramatik a dramaturg Tomáš Vůjtek připravil pro Komorní scénu Aréna v Ostravě novou hru. Pod názvem „Klaus Mann napsal Mefista“ hledá v osudech německého spisovatele i jeho zakázaného románu zamyšlení pro současnost.
14. 4. 2026
Načítání...