Na Plzeňsku by měly dalších deset let jezdit České dráhy

Na Plzeňsku a v Českém lese budou dál jezdit České dráhy (ČD), jednomyslně to schválili krajští radní. Jde přibližně o třetinu dopravního výkonu osobních vlaků v Plzeňském kraji. Desetiletý kontrakt, který začne od prosince 2023, je zhruba za čtyři miliardy korun. Ve hře byly ještě společnosti Arriva a Leo Express.

Osobní vlaky v obou oblastech dnes provozují České dráhy a mělo by to tak zůstat i dalších deset let. „Teď zveřejníme záměr uzavřít smlouvu přímým zadáním s Českými drahami. Případné námitky lze podat deset dnů po zveřejnění,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (STAN).

Podle něj bude moci kraj uzavřít smlouvu s ČD až po polovině října. Důvodem je, že původně vyhlásil v obou oblastech výběrové řízení na dopravce, notifikované u EU, které ale nakonec kvůli vysoké ceně zrušil a šel cestou přímého zadání. „Museli jsme proto změnit notifikaci na přímé zadání, na což se musí čekat rok. Takže podepsat smlouvu můžeme až po 15. říjnu, kdy uběhne rok od změny notifikace,“ vysvětlil Čížek.

Konečné znění smlouvy bude podle mluvčí kraje Heleny Frintové ještě schvalovat zastupitelstvo. „Uzavřením této přímé smlouvy dosáhne kraj oproti předchozí neúspěšné veřejné soutěži desetileté úspory ve výši více než půl miliardy korun,“ uvedla.

České dráhy nabídly velký podíl nových vlaků

Podle Čížka zájemci upravovali nabídky a cenu výrazně sblížili. A sblížily se také právní požadavky, uvedl. Kraj se podle něj rozhodoval strategicky, tedy zda jít do starších repasovaných vozidel několika typů za nižší cenu, nebo vybrat ČD, které jako jediné nabídly velký podíl nových vlaků. „U ostatních nabídek to byly buď leasingy starších vozidel, nebo by si je firmy koupily a repasovaly je,“ uvedl.

Kraj podle něj upřednostnil o něco dražší variantu kvůli tomu, že po čtyřech pěti letech bude mít na území celého regionu základní dva typy vozidel 21. století – na elektrifikovaných tratích soupravy RegioPanter, které už jezdí, a na motorových tratích Pesy.

České dráhy jako jediné přišly s nabídkou nových dvouvozových motorových jednotek. Polské pesy už v regionu jezdí hlavně na Domažlice a mají název RegioShark. Na Plzeňsku se budou zavádět postupně, v prvním roce budou ještě využité vozy staré nejvíc deset let. „V prosinci 2023 by měla vyjet na Plzeňsku jedna nová pesa a do poloviny roku 2024 už jich bude všech jedenáct. ČD to nakonec urychlily. Takže v průběhu roku 2024 budeme mít na Plzeňsku zásadně moderní vozbu s naprostou většinou nových vozidel,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu.

Nahradí soupravy RegioNova staré třeba čtyřicet let. Podobný model bude i v Českém lese, kde se budou nové vozy zavádět postupně do roku 2026. Tam to jsou malé lokálky a frekvence cestujících jsou nízké, řekl Čížek.

Náměstek už minulý týden uvedl, že se kraji po několika kolech jednání díky konkurenci podařilo výrazně snížit nabízenou cenu za vlakový kilometr. „Oproti tomu, když jsme vyhlásili soutěž v roce 2021, tak jsme se dostali o patnáct až dvacet procent níž,“ uvedl.

V Pošumaví bude jezdit GW Train Regio

O regionální dopravu ve dvou oblastech projevilo zájem pět z jedenácti železničních dopravců, které kraj oslovil. Nabídky odevzdali zájemci do 7. února. V Českém lese najedou vlaky asi půl milionu kilometrů ročně, na Plzeňsku trojnásobek. Celkem jde zhruba o třetinu dopravního výkonu osobních vlaků, který kraj ročně objednává.

Předloni v dubnu podepsal kraj smlouvu s českým železničním dopravcem GW Train Regio, který bude od prosince 2023 deset let zajišťovat osobní dopravu v Pošumaví, tedy na tratích Horažďovice–Sušice–Klatovy se zajížděním až do jihočeských Strakonic a z Domažlic do Klatov. GW Train nabídl v elektronické aukci nejnižší cenu. Teď tam jezdí ČD.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 17 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...