Na Náchodsku archeologové odkryli nálezy z několika etap pravěku a zřejmě keltský hrob

Archeologové objevili u Hořenic na Náchodsku v trase budoucího obchvatu Jaroměře stopy osídlení ze tří etap zemědělského pravěku. Nalezli například bronzové šperky, kamenné nástroje nebo střepy hliněných nádob a také zřejmě keltský hrob. Intenzivní pravěké osídlení podle nich souvisí s dávnou obchodní trasou mezi východními Čechami a Polskem.

Archeologové při aktuálním výzkumu u Hořenic objevili devět pozůstatků po sídelních objektech, které mohly sloužit k bydlení nebo k výrobě. „Máme tu na devadesát procent také jeden keltský hrob z doby laténské, nasvědčuje tomu hrobová výbava, ze které prochází nákrčník, tři bronzové náramky, bronzová spona a prsten. V této lokalitě jde o velmi cenný nález. Kosti se kvůli agresivnímu půdnímu složení nedochovaly,“ řekla archeoložka Univerzity Hradec Králové Sylva Tichá Bambasová.

Upozornila na související objev v trase obchvatu u nedalekých Čáslavek. Tam archeologové loni našli zbytky pece z doby laténské, tedy také z období Keltů. Podle ní jde o konstrukční řešení, které není pro laténské hrnčířské pece na sever od Dunaje typické. „Pec patří mezi nejvzácnější nálezy, které jsme odkryli při výzkumu v trase budoucího obchvatu Jaroměře,“ řekla archeoložka.

Území bohaté na nálezy

Archeologové nyní pracují u Hořenic na ploše, která je archeologicky jednou z nejbohatších lokalit v trase obchvatu. „Jde o první labskou terasu, měli tu ideální podmínky k osídlení po celou dobu pravěku,“ řekl archeolog z UHK Ladislav Rytíř.

Šest tisíc let staré sídliště objevené u Hořenic patří do mikroregionu, který archeologové považují za významnou sídelní komoru mladší doby kamenné v kraji. Dřívější objevy u Hořenic pocházejí z pokračující stavby D11, která vede nedaleko výzkumu.

Při aktuálním výzkumu archeologové u Hořenic objevili tři půdorysy dlouhých sloupových domů včetně pozůstatků hospodářských objektů z neolitu, období kultury s lineární keramikou datované do doby 5000 až 5500 před naším letopočtem. Mají také doklady importů kamenné suroviny z dnešního Polska, pravděpodobně se tam podle archeologů i zpracovávala. Mladší zachycené osídlení u Hořenic pochází ze starší doby železné, tedy z doby halštatské a také z doby laténské.

Výzkum v trase obchvatu skončil

Současný výzkum je posledním na trase budoucího obchvatu Jaroměře. Obchvat bude mít délku 6,5 kilometru a povede od Hořenic, kde se napojí na dálnici D11, kolem Dolan k Velkému Třebešovu. Archeologové zahájili výzkum na jaře loňského roku a po etapách pokračuje dodnes. Většinu trasy tak již prozkoumali. Na území jednotlivých obcí, kterými obchvat povede, učinili archeologové řadu objevů. Například na území Čáslavek, stejně jako u Hořenic zachytili takzvanou polykulturní archeologickou lokalitu.

Výstavba silničního obchvatu Jaroměře zhruba za 800 milionů korun by podle vyjádření zástupců Ředitelství silnic a dálnic mohla začít v červnu.

Načítání...