V katastru obce Toužim na Karlovarsku zřejmě někdo otrávil samici ohroženého orla mořského. Samice pečovala o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo v hnízdě. Případem se zabývají karlovarští kriminalisté. Česká společnost ornitologická za letošní rok eviduje osmnáct otrávených dravců, z toho deset orlů mořských.
Na Karlovarsku zřejmě někdo otrávil samici orla mořského, uhynulo také mládě
V Karlovarském kraji hnízdí podle ornitologů odhadem pouze do pěti párů orlů mořských a ztráta každého dospělého ptáka i mláděte je citelná. Mrtvou samici u Toužimi našli kolemjdoucí, kteří přivolali pracovníky ochrany přírody.
„Uhynulý orel ležel přímo pod hnízdem, které bylo 35 metrů vysoko. Existovala ale šance, že na něm jsou ještě živá mláďata. Svou pomoc nabídl hasičský záchranný sbor, který se dostal s výsuvným žebříkem až ke hnízdu. Tam bohužel hasiči našli už jen mrtvé orlí mládě. Bylo mu pár týdnů,“ popsala Pavla Tájková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les.
Absence vnějších poranění u zvířete podle odborníků nasvědčuje úhynu na následky otravy. Případ vyšetřuje policie, která zajistila mrtvá těla samice i mláděte. „V současné době čekáme na výsledky pitvy zjištěného dospělého orla mořského i mláděte,“ řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.
Lokalitu prohledala také speciální psí jednotka ČSO. Žádná další uhynulá zvířata ani návnady ale nedohledala. Letos jde již o třetí zaevidovaný případ cíleně zmařeného hnízdění orlů mořských.
Trávení volně žijících zvířat je v Česku podle ornitologů obrovský problém. Od roku 2017 zdokumentovali a předali policii 139 případů, jejichž oběťmi se stalo přes pět set zvířat. Reálný počet otrav je ale podle nich vyšší.
Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka. V Česku byli dosud za trávení volně žijících živočichů odsouzeni dva lidé.