TÉMA

Hnízdo

S opravou mostu ve Štěchovicích se počká, až jiřičky vyvedou mláďata

Oprava památkově chráněného mostu z roku 1939 ve Štěchovicích se zřejmě protáhne. Původně mělo být hotovo do konce letošního roku, nyní to ale vypadá, že to bude o pár měsíců později. Důvodem je ochrana jiřiček obecných. Tito ptáci mají totiž v konstrukci mostu svá hnízda. S pokračováním rekonstrukce se tak bude čekat do září, kdy jiřičky vyvedou i druhá mláďata.
16. 7. 2024|

Z plzeňského hnízda asijských sršní nestihly vyletět královny, domnívají se vědci. Vystavili ho v muzeu

V hnízdě sršní asijských, které zlikvidovali hasiči v Plzni, bylo pouze pět dospělých královen. Podle odborníků nejspíše nestihla žádná hnízdo opustit, aby založila novou kolonii. Jak se sršně asijské, které v Evropě představují nebezpečí hlavně pro včely, do Plzně dostaly, se expertům nepodařilo zjistit a už se to ani nepodaří.
23. 11. 2023|

Při opravách domů lidé likvidují hnízda jiřiček. Nelegálních shozů mohou být ročně tisíce, říká ornitolog

Tisíce hnízd jiřiček ročně podle ornitologů shodí Češi ze svých domů. Nejčastěji se to děje při zateplování a dalších rekonstrukcích – zejména na podzim, kdy jsou hnízda prázdná a na domech se před zimou dohání řada oprav. Likvidace hnízd bez povolení je v rozporu se zákony, úřady ale oficiální žádosti téměř nedostávají. Chráněné jiřičky si svá hnízda často staví pod římsami domů, pod balkony nebo střechami.
18. 11. 2023|

Vypátrat hnízdo na Plzeňsku pomohly přírodovědcům samy hladové sršně asijské

Hnízdo invazního druhu asijské sršně vytrasovali v minulých dnech přírodovědci s pomocí lidí v Předních Skvrňanech na Plzeňsku. Uvnitř asi osmikilového hnízda, které snesli hasiči, bylo sto trubců a pět královen. Právě trubci, které přírodovědci chytili, nechali vyhladovět a pak jim dali med, je k hnízdu přivedli. V Událostech, komentářích to popsal specialista na blanokřídlé Luděk Šulda.
14. 10. 2023|

Hasiči zlikvidovali hnízdo sršně asijské v Plzni

Hasiči odpoledne zlikvidovali velké hnízdo sršní asijských, které našli ochránci přírody v neděli v podvečer v koruně akátu v plzeňských Předních Skvrňanech. Bylo ve výšce zhruba patnáct metrů a bylo o trochu větší než lidská hlava. Další hnízda neobjevili. Výskyt invazního druhu zaznamenali vědci v Česku poprvé. Ohrožuje hlavně včelstva. Podle přírodovědců se sršeň asijská do Česka dostala zřejmě kamionem ze Španělska.
9. 10. 2023Aktualizováno9. 10. 2023|

Invazní sršeň asijskou odborníci poprvé zaznamenali v Česku

Sršeň asijská se podle ochránců přírody vyskytuje v Česku, poprvé byla nalezena ve čtvrtek v Plzni. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel. O prvním potvrzeném nálezu v Česku v pátek informovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), která invazní druhy sleduje. Agentura se nyní snaží šíření sršně zamezit, důležité je podle ní najít a zlikvidovat hnízdo. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz.
6. 10. 2023Aktualizováno6. 10. 2023|

Jak drongo přechytračil kukačku. Africký pták překvapil vědce schopností rozeznávat vzory

Africké kukačky jsou velmi úspěšný parazit. Když snesou své vejce do hnízda jiného ptačího druhu, umí zařídit, aby se k nerozeznání podobala originálům. Jenže podle nové studie narazily na nepřítele, který se jejich parazitickým útokům dokáže ubránit. Je to nenápadný drongo africký.
27. 7. 2023|

Lidmi produkované materiály využívají mnozí ptáci ku prospěchu svého hnízda. Opeřencům ale mohou i škodit

Lidská civilizace dostává do životního prostředí obrovské množství plastů a dalších umělých hmot, které často sbírají ptáci. Nový výzkum ukázal, že 176 druhů ptáků na celém světě v současné době využívá ve svých hnízdech širokou škálu materiálů vyrobených lidmi.
10. 7. 2023|

Na Karlovarsku zřejmě někdo otrávil samici orla mořského, uhynulo také mládě

V katastru obce Toužim na Karlovarsku zřejmě někdo otrávil samici ohroženého orla mořského. Samice pečovala o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo v hnízdě. Případem se zabývají karlovarští kriminalisté. Česká společnost ornitologická za letošní rok eviduje osmnáct otrávených dravců, z toho deset orlů mořských.
17. 5. 2023Aktualizováno17. 5. 2023|

Ptáků ubývá, na moderních farmách se jim nedaří

Ze zemědělské půdy mizí ptačí druhy, upozornili vědci z Akademie věd ČR. Důvodem jsou podle nich změny v zemědělství a přeměna farem do podoby, která není vhodná pro život ptáků. Studii o rizicích v důsledku modernizace farem zveřejnili v časopise Journal of Applied Ecology.
10. 1. 2023|
Načítání...