Při opravách domů lidé likvidují hnízda jiřiček. Nelegálních shozů mohou být ročně tisíce, říká ornitolog

Tisíce hnízd jiřiček ročně podle ornitologů shodí Češi ze svých domů. Nejčastěji se to děje při zateplování a dalších rekonstrukcích – zejména na podzim, kdy jsou hnízda prázdná a na domech se před zimou dohání řada oprav. Likvidace hnízd bez povolení je v rozporu se zákony, úřady ale oficiální žádosti téměř nedostávají. Chráněné jiřičky si svá hnízda často staví pod římsami domů, pod balkony nebo střechami.

Ornitolog Ondřej Sedláček viděl už hodně následků zničených hnízd. „V záchranné stanici jsme třeba měli případ, kdy lidé chtěli zničit hnízdo i s mláďaty, která byla uvnitř,“ popisuje. Likvidace hnízda i s ptáčaty přitom české právo považuje za trestný čin týrání zvířat.

Na podzim jsou hnízda prázdná. I taková likvidace je ale v rozporu se zákonem a lidem může hrozit pokuta až sto tisíc korun. Sedláček, který je činný také v obecně prospěšné společnosti Ochrana fauny ČR, připomíná, že jiřičky jsou chráněné a lidé nesmí žádným způsobem ohrožovat je ani místa, kde žijí. „Spousta lidí to bohužel neví, nebo je jim to jedno a hnízdo shodí, protože jsou hákliví na novou fasádu,“ vysvětluje Sedláček.

S tím souhlasí i ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Děje se běžně, že lidé hnízda sami likvidují. My samozřejmě o všech případech nevíme, ale podle mých odhadů jsou to tisíce shozených hnízd za rok,“ uvádí.

Nelegální shozy ornitologům reportují i sami lidé. „Často nám volají s tím, že jejich sousedé pravidelně každý rok shazují hnízda, a oni chtějí vědět, jak jim to mají rozmluvit nebo co s tím mají vůbec dělat,“ říká Vermouzek.

Stopa na fasádě

Podle ornitologů lze poznat, když lidé hnízda likvidují na vlastní pěst – po shozených příbytcích zbyde na fasádě stopa od hlíny ve tvaru kružnice. Sami ornitologové totiž jednotky hnízd likvidují, a to když lidé podají oficiální žádost. Monitorovat situaci jim pomáhají také amatérští ornitologové, kteří jim případy, na které sami narazí, hlásí.

Oficiálně se má nejprve podat žádost o povolení k odstranění hnízda k příslušnému úřadu. Podle Sedláčka ji ale v Česku podává jen velmi málo lidí. Čísla, která obdržela ČT od oslovených obcí s rozšířenou působností, na které tyto žádosti putují, jeho slova potvrzují. Například v Karlových Varech, v Karviné, Děčíně nebo Ústí and Labem nemají ani jednu, v Kladně nebo Teplicích jednu. V Karviné si podle mluvčího Lukáše Hudečka nepamatují, že by kdy nějakou měli.

Podle ornitologů není mnohdy nutné hnízdo hned odstraňovat. Ke zmírnění negativních dopadů hnízdění podle nich existuje mnoho opatření, jako například podložky, které je možné namontovat asi třicet centimetrů pod hnízdo tak, aby se v něm trus mohl zachycovat a dál neznečišťoval fasádu. „Stačí i dřevěné prkénko pod hnízdo, které jednou za čas smetete,“ nastiňuje Vermouzek.

Nový domov

Ornitologové mohou také pomoci najít pro jiřičky nové, alternativní hnízdiště. V obcích to jsou třeba kravíny, ve kterých se jiřičky s pomocí ornitologů můžou nově zabydlet. Pomoct můžou i umělá hnízda, ta se umístí třeba pod most, kde nikomu nepřekáží. V Česku už funguje také několik „jiřiččích věží“, domků na vysoké noze s výklenky, ve kterých můžou jiřičky postavit nová hnízda. Ty se umisťují zpravidla na sídlištích nebo jiných zástavbách s mnoha hnízdišti.

Existují ale i lidé, kteří chtějí jiřičky do svých domů naopak přilákat. „Volají nám a říkají, že si koupili umělá hnízda a co ještě můžou udělat pro to, aby se u nich jiřičky usídlily,“ vypráví Vermouzek. Někteří se pak přímo chodí s ornitology radit, jak to udělat právě při přestavbách domů. „Když se zatepluje dům, je možné udělat nejdřív čtyři patra lešení místo pěti, aby mohly jiřičky svá mláďata pohodlně dokrmit, když jsou zrovna v hnízdě. A teprve, když je správný čas, se hnízdo s naší pomocí šetrně shodí a dodělá se poslední patro,“ popisuje Sedláček jedno z možných řešení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je jasné, kdo je agresor, řekl Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny

Tisíce lidí se sešly v centru Prahy, aby si připomněly třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Na akci, kterou na Staroměstské náměstí svolaly nevládní organizace, vystoupil i prezident Petr Pavel. „Je jednoznačné, kdo je agresorem, kdo porušil mezinárodní právo a kdo je obětí, na jejíž straně bychom měli stát,“ řekl. Shromáždění nazvané Společně za Ukrajinu se konalo zároveň i v Brně.
15:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 9 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 10 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 10 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 11 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 11 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 12 hhodinami
Načítání...