Sršeň asijská se podle ochránců přírody vyskytuje v Česku, poprvé byla nalezena ve čtvrtek v Plzni. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel. O prvním potvrzeném nálezu v Česku v pátek informovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), která invazní druhy sleduje. Agentura se nyní snaží šíření sršně zamezit, důležité je podle ní najít a zlikvidovat hnízdo. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz.
Invazní sršeň asijskou odborníci poprvé zaznamenali v Česku
„Ve čtvrtek jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně, zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. V pátek jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost,“ řekl Tomáš Görner z AOPK ČR.
Podle dalšího zástupce agentury Zdeňka Myslíka odchytili pracovníci její plzeňské pobočky šest sršní v ulici Nade Mží v Předních Skvrňanech směrem k zahrádkářské kolonii. Krmily se nektarem na pámelníku.
Najít hnízdo je ale podle Görnera náročné i proto, že se sršeň nachází v zástavbě. „Dnes jsme sršeň viděli i chytili, máme chycených pár exemplářů a teď se snažíme z těch dalších vypozorovat, kam létají a kde mají hnízdo,“ přiblížil. „Je ale těžké něco najít, protože mohou létat z větší vzdálenosti,“ doplnil Myslík.
Odpoledne už sršně ve Skvrňanech nelétaly. Ochráncům se tedy v pátek podařilo zjistit jen směr, kam se sršně vracejí, jejich hnízdo ale prozatím nenašli a prozatím hledání ukončili. Pokračovat budou v sobotu dopoledne. O pomoc požádala AOPK i veřejnost.
„Řekli jsme to škole a školce vedle a teď se zkusíme obrátit na lidi, kteří tam žijí a chodí, a můžou o sršních vědět. Ve Skvrňanech rozneseme letáky (s fotkou a popiskem), aby nás lidé informovali, pokud je uvidí. Už po dnešní informaci nám lidé začali psát,“ řekl Myslík.
Odkud se do Česka sršeň asijská dostala, budou ochránci zjišťovat, zatím to podle Görnera nevědí.
Nebezpečí hlavně pro včely
Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná, která se v Česku vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší, podle ochránců lze poznat od sršně obecné i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské mají kulovitý až hruškovitý tvar a vchod z boku. Nejčastěji bývají podle ochránců vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi. Podle Görnera asijská sršeň létá lépe než sršeň obecná, v letu je rychlejší a obratnější.
Sršeň asijská je podle ochránců schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt AOPK ČR. Ta zprávu ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd. Lidé mohou výskyt sršně hlásit, podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.
„V případě, že hnízdo nenajdeme, tak je pravděpodobné, že koncem října z něj vyletí větší množství jedinců, kteří jsou schopní přezimovat, a druhý rok, pokud přežijí zimu a všechny nástrahy, se stát zakladateli nových hnízd,“ řekl Görner. Sršeň je podle něj schopná zimu v Česku přežít.
Z Asie do Francie a z Francie do Evropy
Hmyz byl podle ochránců před dvaceti lety zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie, od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě ji objevili i v Maďarsku u hranic se Slovenskem.
Dlouhodobě se sršně asijské exponenciálně šíří hlavně ve Španělsku, Portugalsku a ve Francii nebo Belgii, a to v oblastech blíže Atlantickému oceánu. Například v Galicii bylo v roce 2020 objeveno přibližně 30 tisíc hnízd, která se místní chovatelé včel snaží průběžně likvidovat.
V Německu a Velké Británii byl výskyt sršní asijských zaznamenán ojediněle a jejich hnízda byla rychle zlikvidována. Podle dat z těchto zemí ochránci přírody vyvozují, že je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd, aby se zabránilo rychlému šíření a trvalému usazení sršně.