Na hradě Bečov převzali památkáři ocenění Europa Nostra

Bečov nad Teplou - Projekt konzervace a prezentace hradu Bečov, který byl oceněn evropskou cenou Europa Nostra, by měl během příštích čtyř až šesti let umožnit zpřístupnění historické památky, jež je díky své zachovalosti zcela výjimečná. Výuková část projektu navíc nabídne možnost učit se a na konkrétních případech vidět vývoj stavitelství i možnosti a techniku konzervace podobných památek. Při slavnostním předání ceny Europa Nostra to řekl kastelán Tomáš Wizovský.

Hrad Bečov, který je součástí areálu dvou zámků a hradu v Bečově nad Teplou na Karlovarsku, se začal stavět v polovině 14. století. Poslední větší stavební úpravy na něm ale byly provedeny v 16. století. Díky tomu si zachoval původní podobu a jeho vzhled nebyl narušen pozdějšími přestavbami. „Bude to taková učebnice architektury. Bečovský hrad bude sloužit jako model hradu v měřítku jedna ku jedné,“ popsal význam zachování původní podoby památky jeden z autorů projektu Miroslav Hanzl.

Ocenění Europa Nostra pro Bečov není první, které Česko získalo. Od roku 2002 jde už o osmou cenu. Poprvé to ale bylo v kategorii studií a výzkumu.

Reportáž Marka Štětiny (zdroj: ČT24)

Podle generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové by práce na konzervaci hradu měly v příštích zhruba šesti letech stát asi 30 milionů korun. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) dnes přislíbil, že je poskytne ministerstvo kultury.

Podle viceprezidenta nevládní organizace Europa Nostra Johna Sella získal bečovský projekt ocenění díky důkladně připravené konzervaci, která zachová hodnotu původních stavebních prvků a také kvůli myšlence umožnit veřejnosti přístup do hradu už ve fázi konzervace. Délka realizace, která zabere několik let, není podle něj nevýhodnou projektu, ale spíše naopak.

Gotický hrad tvoří monumentální seskupení kaplové věže, starobylého donjonu a spojovacího křídla. Když majitelé hradu v 16. století začali stavět nový zámek hned vedle hradu, zůstal hrad téměř nevyužíván, a zachoval se tak doposud. Nyní je pro veřejnost nepřístupný a dnešní slavnostní udělení ocenění Europa Nostra tak bylo po téměř 400 letech první možností se do unikátní památky podívat.

Reprezentační prostor ve druhém patře donjonu (obytné věže) na hradě Bečov.
Zdroj: Jan Sokol/ČTK