Na babybox žena zapomněla, nechala dítě chladnout

Opava – Nikoli do babyboxu, ale do chladné čekárny gynekologické ambulance opavské nemocnice odložila třicetiletá žena své novorozené dítě. Způsobila mu tak vážné zdravotní potíže, po ošetření skončil chlapec na jednotce intenzivní péče. Matku zatím našli policisté. Chlapec je druhým dítětem odloženým v poslední době v Opavě. Téměř přesně před rokem někdo odložil do babyboxu zdravou holčičku. Ta dnes už vyrůstá v náhradní rodině.

Chlapečka vážícího tři a půl kilogramu, zabaleného do ručníku a šály a uloženého v papírové tašce, odložila jeho matka do čekárny gynekologické ambulance. „Byl značně podchlazený, nešla mu ani naměřit teplota, proto byl umístěn do inkubátoru. Potom byl přemístěn na dětskou jednotku intenzivní péče,“ uvedl mluvčí Slezské nemocnice Opava Daniel Svoboda.

O matku, která nechala své dítě chladnout v čekárně, se teď zajímají policejní vyšetřovatelé. „Opavští policisté zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření z přečinu ohrožování výchovy dítěte, kterého se mohla dopustit třicetiletá žena z Opavska. V případě uznání viny této ženě hrozí trest odnětí svobody až na dva roky,“ vyjádřil se mluvčí Policie ČR Opava René Černohorský.

Reportáž Květy Gebauerové (zdroj: ČT24)

Žena mohla dítě odložit do babyboxu, který v Opavě funguje už dva roky. „Uvedla, že byla v poporodním šoku, měla tedy psychické problémy, kdy chtěla dítě někde odložit. Neuvědomila si však, kde se v Opavě nachází babybox,“ řekl mluvčí Černohorský.

Na výsledky vyšetřování čekají také pracovníci opavského sociálního odboru. „Z naší strany jí žádný postih nehrozí, spíš se budeme soustředit na to, abychom jí byli nápomocni v tom, aby se mohla o dítě postarat,“ uvedla vedoucí Oddělení sociálně-právní ochrany dětí opavského magistrátu Pavla Štanclová.