Město Semily má problém s geotermální energií

Semily - Město Semily chce k vytápění využívat geotermální energii, narazilo ale na problém. Většina domácností má v úmyslu se od centrálního vytápění odpojit. Důvodem je spor o dvacet milionů korun. Pokud se ale v bytech začne skutečně topit vlastními kotelnami, vrty se už radnici nevyplatí. Město se zatím odpojení domácností snaží zabránit, zastupitelé chtějí jednat.

Efektivní, ekologické a navíc cenově výhodné. Takové jsou podle semilských radních geotermální vrty, které by v budoucnu dokázaly vytopit dvě semilská sídliště. Starosta Semil Jan Farský přibližuje situaci: „Předběžná kalkulace je zatím 130 milionů korun při vrtu do dva a půl kilometru. Návratnost je jedenáct let.“ Tato návratnost ale platí pouze v tom případě, že by se energií z nitra země vytápěly všechny sídlištní byty, tedy tři tisíce domácností. A právě tady je problém. Dvě třetiny z nich se totiž chtějí z centrálního zásobování teplem odpojit. A důvod? Radnice je prý v minulosti připravila o minimálně dvacet milionů korun, když lidem špatně účtovala úrokovou sazbu za výstavbu nové kotelny.

Předseda představenstva SBD Semily Tomáš Hyka vysvětluje: „Úvěr byl přeúvěrován někdy na konci roku 1999 z osmnácti na čtyři procenta. A městská bytová správa nám těch osmnáct procent neoprávněně kalkuluje do ceny tepla neustále.“ Místostarosta Semil Vladimír Šimek nesouhlasí: „V žádném případě to není pravda. Pan Hyka vycházel buď z neúplných informací, nebo je to úmysl, jak poškodit městskou bytovou správu nebo město.“ Stavební bytové družstvo si ale stojí za svým a požaduje od radnice vysvětlení. Předseda Hyka má jasno: „Chceme vědět, kam ty peníze šly, kdo k tomu dal povel nebo kdo to věděl a co dělala dozorčí rada.“ Město se zatím odpojení domácností snaží zabránit. Nechce například povolit výkopové práce. Bez nich přitom družstvo nedokáže zvýšit výkon svých nových kotelen.

Přestaňte nám házet klacky pod nohy, nebo budeme chtít zpět peníze, o které jste nás v minulosti připravili, vzkazují městu zástupci bytového družstva. Zastupitelé budou o sporu jednat 17. ledna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Majálesy, průvody i politické akce. Lidé v Česku slaví První máj

Lidé v Česku v pátek slaví Svátek práce. Prvomájovou oslavu tradičně využívají k setkání s občany zástupci politických stran. V Praze se uskutečnil také anarchistický piknik a městem prošla protifašistická demonstrace. V ulicích metropole byli přítomni i její odpůrci. Na mnoha místech v zemi se konají také majálesy, jízdy historických vlaků nebo bicyklů a slavnosti s filmovými či divadelními představeními a aktivitami pro děti.
13:14Aktualizovánopřed 29 mminutami

VideoDůvod zpoždění vlaků se už lidé z hlášení na nádražích nedozvědí

Cestující ve čtvrtek naposledy slyšeli na nádražích důvody zpoždění vlaků. Správa železnic se tyto informace rozhodla z běžného hlášení vypustit. Nově se lidé z drážních amplionů dozvědí pouze dobu, o kterou se vlaky opozdí. Cílem prý je, aby zpráva byla stručná a krátká a pro cestující nevznikala zbytečná akustická zátěž. Správa se na tom dohodla s dopravci. Zájemci si důvody zpoždění – je jich celkem čtrnáct – mohou dál najít například v aplikaci Datel Správy železnic nebo na portálu Můj vlak národního dopravce.
před 8 hhodinami

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
včera v 16:57

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
včeraAktualizovánovčera v 13:31

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
včera v 13:00

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
včeraAktualizovánovčera v 12:43

Po vyúčtování někteří reklamují desetitisícové nedoplatky za teplo a vodu

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, firma Heimstaden, řeší reklamace nájemníků ohledně vyúčtování. Ti si stěžují na vysoké nedoplatky za teplo a vodu, které se pohybují v desítkách tisíc korun. Podle energetiků i pronajímatele je na vině především delší a tuhá zima. Nedoplatky mohou překvapit uživatele ústředního topení i v dalších městech. Vyúčtování by si proto měli pečlivě zkontrolovat, porovnat s loňským rokem a v případě nesouhlasu jej reklamovat u distributora.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Čtyři obvinění z útoku na pardubickou zbrojovku zůstávají ve vazbě, soud zamítl jejich stížnosti

Krajský soud v Hradci Králové zamítl všechny čtyři stížnosti na vazbu ve věci útoku na pardubickou zbrojovku. Česká televize to zjistila ze soudní databáze InfoSoud. Soud poslal do vazby celkem sedm lidí obviněných z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině, všichni si podali stížnost. O zbylých třech stížnostech zatím soud jednání nenařídil.
včeraAktualizovánovčera v 09:04
Načítání...