Lobbista Dědic u soudu vysvětluje údajné přijímání úplatků. Obžaloba ho viní i z daňových úniků

U ostravského krajského soudu v úterý pokračuje výslechem svědků kauza lobbisty Martina Dědice, který čelí obžalobě, že ovlivňoval zakázky ostravských městských společností. „Soudu vysvětluje nejnovější obžalobu z daňových úniků a zároveň obžalobu z ovlivňování veřejných zakázek a příjmání úplatků ve výši třicet milionů korun,“ uvedl redaktor České televize Jiří Loučka.

O den dříve se Dědic vyjadřoval k výši škody, kterou měl podle státního zástupce způsobit státu. Na daních má dlužit šest milionů korun a o dalších sedm milionů korun se měl pokusit daně krátit. 

V úterý před soudem vypovídala Vladimíra Glistová z obžalované stavební společnosti Vostav Morava. Glistová ve firmě připravovala cenové nabídky do soutěží o zakázky.

Vostav Morava totiž podle žalobce patřila mezi firmy, která díky kontaktům souzeného lobbisty Martina Dědice získala zakázku na dostavbu Městské nemocnice v Ostravě. „Dědic navíc podle žalobce osobně překontrolovával cenové nabídky, které svědkyně Glistová připravovala. To České televizi potvrdil i souzený Dědic,“ podotkl Jiří Loučka.

Obžalobu Martin Dědic označil za nezákonnou a nesmyslnou. Na to žalobce Vít Koupil reagoval slovy, že ho vůbec nepřekvapuje, že obžalovaný zpochybňuje jeho závěry, že tak postupuje naprostá většina souzených.

Obchodovalo se s reklamou

Finanční machinace již dříve v rámci případu Dědic popsaly majitelky reklamní společnosti Propag-Storm Hana Kačenová a Lenka Oborná. Osvětlily způsob, jak řadu let fungoval obchod s předraženou sportovní reklamou. S jejich pomocí firmy, včetně Business Advisor, kterou vlastnil Dědic, údajně legalizovaly zisk z trestné činnosti či se snažily vyhnout povinnosti platit daně.

Dědic v jiném soudním případu čelí obžalobě, že manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky je ovlivňoval. Jeho firma tak podle obžaloby získala 30 milionů korun. Lobbista obvinění odmítá.

Policie uzavřela vyšetřování kauzy Dědic

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pochybení volební komise v Blansku neodhalil ani algoritmus

Nejvyšší správní soud začátkem příštího týdne podá trestní oznámení kvůli chybnému sečtení hlasů při sněmovních volbách ve volebním okrsku v Blansku. Podle soudců mohla volební komise s hlasy manipulovat úmyslně. Její členové, kteří jsou proškoleni k tomu, aby se vzájemně kontrolovali, byli kromě zapisovatele vybráni politickými stranami. Svou zástupkyni tam měli i Piráti, kteří byli ošizeni o nejvíce hlasů. Výsledky sčítání po komisi kontroluje ještě počítačový algoritmus, ani ten ale na chybu neupozornil. Výsledky voleb to však neovlivnilo.
před 1 hhodinou

Soud nepravomocně zprostil obžalované viny z podílu na vraždě muže

Krajský soud v Hradci Králové zprostil všechny čtyři obžalované viny z podílu na vraždě, a to včetně pardubického advokáta Pavla Jelínka. Ten si dle obžaloby kvůli rodinným sporům objednal vraždu expartnera své dcery, podle soudu se to neprokázalo. Muž byl podle spisu v prosinci 2022 v Hradci Králové přepaden a unesen, tělo se nikdy nenašlo. Soud u všech obžalovaných oproti podané obžalobě změnil právní kvalifikaci z vraždy na zbavení osobní svobody. Rozsudek není pravomocný.
10:44Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Na letišti v Hradci Králové stojí osm let ruské letadlo. Nikdo o něj nestojí

Na letišti v Hradci Králové stojí dopravní letadlo, které nechce ani jeho vlastník. Stroj ruských majitelů přitom přistál na východě Čech nouzově už před osmi lety. Jen nezaplacené poplatky činí zatím kolem milionu korun.
před 15 hhodinami

Hvězdárna ve Valašském Meziříčí se rozrostla. Má nové centrum i dalekohled

Hvězdárna ve Valašském Meziříčí se po více než šedesáti letech dočkala významného rozšíření. Její součástí je nové kulturní a kreativní centrum za více než osmdesát milionů korun. Zásadního vylepšení se dočkalo také vybavení původních budov. K půl století starému hlavnímu dalekohledu přibyl nový, výkonnější. Vedení hvězdárny navíc podepsalo smlouvu o spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně na vesmírných projektech. Zájemci, kteří si rozšířený areál chtějí prohlédnout, mají první příležitost v sobotu dopoledne.
včera v 18:44

V Divadle Petra Bezruče se hraje fotbal

V ostravském Divadle Petra Bezruče zní baníkovské chorály i tradiční fanouškovský pozdrav. Nová autorská inscenace Baníček, ale, ale, ale uměleckého šéfa souboru Jana Holce spojuje totiž divadelní prostředí a fotbalovou vášeň.
včera v 16:55

Ložisko u Zlatých Hor podle průzkumu skrývá skoro jedenáct tun zlata

Ložisko v okolí Zlatých Hor na Jesenicku podle výsledků nového průzkumu, který zveřejnil státní podnik Diamo, skrývá zásoby skoro 11 tun zlata, pětinásobek původních propočtů. Hodnota naleziště činí bezmála 30 miliard korun, vytěžit ale kvůli rentabilitě dobývání půjde pouze část. Celkem se pod českým územím podle údajů České geologické služby nachází více než 77 tun ekonomicky dostupných zásob zlata.
včera v 16:36

Při průzkumu D55 u Přerova našli archeologové pozůstatky pravěkých vesnic

Pozůstatky několika pravěkých osad, ale i významné nálezy staré až sedm tisíc let objevili archeologové při výzkumu před stavbou dálnice D55 mezi Kokory a Přerovem. Výzkum, který navazuje na skrývky ornice, odhalil přes tři sta archeologických objektů z období od mladší doby kamenné až po dobu železnou. Mezi nejzajímavější nálezy patří rozsáhlý takzvaný hliník ze střední doby bronzové a celý půdorys neolitické stavby, informoval Marek Kalábek z Archeologického centra Olomouc. Stavba druhé části této dálnice by měla začít příští rok.
včera v 13:33

Soud kvůli pochybení volební komise v Blansku podá trestní oznámení

Nejvyšší správní soud (NSS) už vyřídil všechny volební stížnosti, které obdržel po volbách do Poslanecké sněmovny. Žádné nevyhověl, výsledek voleb je tak potvrzený. Soud zjistil chyby při sčítání hlasů v okrsku 28 v Blansku. Komise ubrala hlavně Pirátům, přidala hnutí ANO. Výsledek voleb to neovlivnilo, NSS tedy nezasáhl, rozhodl se však podat trestní oznámení kvůli maření přípravy a průběhu voleb.
včeraAktualizovánovčera v 12:33
Načítání...