Kauza lobbisty Dědice opět zaměstnala soud. Měl krátit daně přes reklamní firmu

U Krajského soudu v Ostravě v pondělí skončilo projednávání další obžaloby na lobbistu Martina Dědice. Dědic v něm čelí obvinění z daňových úniků. Podle státního zástupce krátil daně přes reklamní agenturu Propag-Storm.

Martin Dědic
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Podnikatel a lobbista vypovídal před soudem půl hodiny, na otázky soudu odmítl odpovídat,“ uvedla redaktorka České televize Lucie Botorová, podle níž zpochybnil také výpočet státního zástupce k výši škody, kterou měl způsobit státu. „Na daních má dlužit šest milionů kourn a o dalších sedm milionů korun se měl pokusit daně krátit,“ dodala redaktorka ČT.

Finanční machinace již dříve v rámci případu Dědic popsaly majitelky reklamní společnosti Propag-Storm Hana Kačenová a Lenka Oborná. Osvětlily způsob, jak řadu let fungoval obchod s předraženou sportovní reklamou. S jejich pomocí firmy, včetně Business Advisor, kterou vlastnil Dědic, údajně legalizovaly zisk z trestné činnosti či se snažily vyhnout povinnosti platit daně.

Peníze měly „čistit“ Kačenová s Obornou

O obchody Kačenové a Oborné se policie začala zajímat už před lety právě v souvislosti s vyšetřováním Dědicova případu. Jejich prostřednictvím Dědic totiž podle státního zástupce legalizoval úplatky přijaté za zprostředkování veřejných zakázek. Do reklamy podle dostupných informací investoval během několika let víc než čtyřicet milionů korun, což bylo 90 procent ze zisku firmy.

V září 2015 kriminalisté obě ženy za daňové úniky obvinili. Vrchní státní zastupitelství později obvinění zrušilo. Na konci loňského roku bylo vzneseno znovu. Společně s majitelkami agentury bylo obviněno dalších 21 lidí.

Na počátku řetězce stály firmy, které nakoupily reklamní práva na méně zajímavé sportovní zápasy. V řetězci pak bylo podle policie několik dalších nastrčených firem, které hodnotu reklamy uměle navýšily. Poslední v řadě byl Propag-Storm, který předraženou reklamu prodával konečným zákazníkům, kteří ale okolo osmdesáti procent investované částky dostávali zpět, uvedla policie.

Dědic v jiném soudním případu čelí obžalobě, že manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky je ovlivňoval. Jeho firma tak podle obžaloby získala 30 milionů korun. Lobbista obvinění odmítá.

Dědic při pondělním výslechu rovněž nařkl policii z toho, že digitálně falšovala dokumenty, které dokazují, že daňové úniky dělal. Lobbistovi hrozí až 13 let a čtyři měsíce za mřížemi. Líčení bude pokračovat v útetý výpověďmi dalších svědků.