Za korupci v dopravním podniku uložil soud bývalému libereckému zastupiteli Šulcovi podmínku

Podmíněný a peněžitý trest uložil soud v Liberci bývalému libereckému zastupiteli Pavlu Šulcovi (tehdy ANO) za přijetí úplatku přes dva miliony korun v době, kdy působil v představenstvu Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Soud schválil návrh dohody o vině a trestu, kterou pětačtyřicetiletý muž uzavřel s žalobcem. Šulc dostal tříletý podmíněný trest se zkušební dobou tři roky a peněžitý trest 2,21 milionu korun. Jeho obžalovaná firma Smartkonstrukt musí zaplatit sto tisíc korun, i u té soud schválil dohodu o vině a trestu.

Šulc byl obviněn z přijetí úplatku ve výši přes dva miliony korun a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie ve stadiu pokusu. Hrozilo mu až deset let vězení.

Podle schválené dohody o vině a trestu přijal v letech 2015 až 2018 úplatky ve výši 2,065 milionu korun. „Odsouzený přijímal úplatky a nebylo stanoveno, co za konkrétní úplatek má provést nebo nemá. Spíše to byla taková dlouhodobá loajalita k uplácejícímu,“ popsal státní zástupce Martin Feřt.

Peníze podle něj dostával Šulc od Jiřího Vařila. „Ovládal holding společností, který by jednoduše šel nazvat jako holding BusLine,“ dodal státní zástupce. Právě ve prospěch tohoto holdingu měl Šulc podle státního zástupce jednat u sporů, které měl DPMJL s BusLinem.

Zemní plyn z plničky v Jablonci

Šulc podle uzavřené dohody o vině a trestu pomohl konkrétně zajistit, aby DPMLJ nadále odebíral stlačený zemní plyn CNG z plničky v Jablonci nad Nisou, i když to pro libereckého dopravce bylo nevýhodné. Ve prospěch BusLinu vystupoval i ve sporu o vyplacení takzvaného přiměřeného zisku, kdy konkrétně prosadil, aby firmě DPML za rok 2015 uhradil 32 milionů korun. BusLine pro DPMLJ zajišťoval v té době část autobusových linek v Liberci a Jablonci.

Zmocněnec DPMLJ ve čtvrtek u soudu celkovou škodu u plničky vyčíslil na zhruba dvanáct milionů a ve sporu o přiměřený zisk na více než 366 milionů.

Podle uzavřené dohody se Šulc také pokusil ovlivnit čtyřmilionovou zakázku na zateplení měnírny DPMLJ v Liberci podpořenou evropskou dotací. Šulcem prosazená firma tuto zakázku nakonec nezískala jen proto, že o ni nakonec sama ztratila zájem.

Neúspěšná žádost o náhradu škody

Šulcův obhájce Jiří Schüller řekl, že nejde o úplné doznání. „To, co jste dneska (ve čtvrtek) viděli, byl relativně nový právní institut, dohoda o vině a trestu, nikoliv úplné doznání,“ zdůraznil. Státní zástupce v reakci na to uvedl, že Šulc z ničeho jiného obviněn nebyl.

Liberecký dopravní podnik, který v případu figuruje jako poškozený, ve čtvrtek neuspěl s žádostí o náhradu škody ve výši 378 milionů. Soud firmu s jejími nároky odkázal na občanskoprávní řízení. Zmocněnec firmy si ponechal lhůtu na odvolání.

Jde o první rozhodnutí v rozsáhlé kauze autobusových dopravců v Libereckém kraji. „Šetření by se mělo uzavřít během letošního roku, kdy i další obvinění projevili zájem o případné uzavření dohody o vině a trestu,“ řekl Feřt. Dodal, že žádná další dohoda zatím sjednaná není.

V dosud neuzavřeném šetření je aktuálně stíháno čtrnáct lidí a 21 firem, u jedné osoby a tří společností je nepravomocně rozhodnuto o podmíněném zastavení trestního stíhání.