Liberecké SPOLU je připraveno na postu hejtmana podpořit Půtu

SPOLU v Libereckém kraji je připraveno na postu hejtmana podpořit Martina Půtu ze Starostů pro Liberecký kraj (SLK), pokud na něm bude koaliční partner trvat. Žádné jiné jméno Starostové nenabídli, řekl po jednání koalice předseda zastupitelského klubu SPOLU Vladimír Richter.

Jednání trvalo zhruba hodinu, SPOLU chtělo, aby SLK nominovalo někoho jiného na funkci hejtmana za Půtu, kterého soud minulou středu nepravomocně uznal částečně vinným v korupční kauze. Podle předsedkyně klubu SLK Markéty Červinkové se ale o žádném náhradníkovi za Půtu nejednalo, a to ani v rámci klubu SLK.

„Jsme rádi za to, že jsme se shodli na pokračování koalice,“ řekla Červinková. Půta má podle ní plnou podporu všech dvaceti zastupitelů SLK, a zůstává tak libereckým hejtmanem. Znovu se ale obě strany sejdou na jednání příští pondělí.

Zastupitelé SPOLU jsou připraveni Půtu podpořit a pokračovat ve spolupráci, po SLK ale žádají písemné vyjádření podpory všech dvaceti zastupitelů SLK pro nadcházející klíčová hlasování. „Považujeme za podstatné, aby témata, která jsou zásadní pro Liberecký kraj, jako jsou rozpočet, koncepční a strategické materiály či významné investiční akce, byla vždy rozhodována ve shodě obou koaličních partnerů. Jsme připraveni posílit prvky kontroly tak, aby se odstranily jakékoli případné stíny pochybností týkající se hospodaření kraje, jeho rozvoje či například výběrových řízení,“ doplnil Jiří Klápště ze SPOLU.

Podle Richtera je pro SPOLU hlavní najít konstruktivní a dlouhodobě udržitelné řešení, které nebude ohrožovat efektivní chod kraje. Prioritou je tak podle něj zachování koalice.

Starostové v čele s Půtou navzdory jeho dlouholetému stíhání volby loni na podzim počtvrté vyhráli, když jim hlas dalo 34,75 procenta voličů a získali dvacet mandátů. Druhé skončilo ANO a má osmnáct zastupitelů. Třetí je koalice SPOLU, která získala pět mandátů, dva zastupitele má koalice SPD a Trikolora. Koalice SLK a SPOLU tak má většinu 25 ze 45 mandátů v zastupitelstvu.

Průběžné výsledky krajských voleb
Loading...Loading...
Liberecký kraj
Načítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání dat
Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Zdroj: ČSÚ, ČT24

Půta podle soudu přijal úplatek třicet tisíc korun

Půtu před týdnem krajský soud v Liberci nepravomocně uznal částečně vinným v korupční kauze spojené s dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO). Odsouzen byl za to, že formou protislužby přijal úplatek třicet tisíc korun a jednal ve prospěch svého známého. Půta se na místě odvolal, obvinění od začátku odmítá.

V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí libereckého kostela z evropských peněz soud považuje za neprokázané, že by Půtu upláceli pracovníci Metrostavu 800 tisíci korunami. Soud shledal vinu u všech dalších obžalovaných – osmi lidí a pěti firem včetně Metrostavu.

Opoziční ANO a SPD vyzvaly v reakci na rozhodnutí soudu Půtu k rezignaci. O jeho setrvání ve funkci by tak mělo rozhodovat v tajné volbě krajské zastupitelstvo 25. února.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 4 mminutami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 34 mminutami

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 9 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 15 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
včera v 06:00

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
13. 5. 2025
Načítání...