Soud v Liberci uložil v korupční kauze hejtmanu Půtovi podmínku a peněžitý trest

5 minut
Události: Soud uložil Půtovi podmínku a peněžitý trest
Zdroj: ČT24

Soud v Liberci uznal hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) částečně vinným v korupční kauze, ve které je obžalováno devět lidí, včetně Půty, a pět firem včetně Metrostavu. Soud Půtovi uložil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitý trest 50 tisíc korun. Verdikt soudu není pravomocný. Půta již uvedl, že se odvolá. Soud shledal vinu u všech obžalovaných a všech firem. Soudní jednání v případu začala v roce 2018.

Podle obžaloby hejtman dostal úplatek ve výši 830 tisíc korun, soud však na základě odposlechů za prokázanou částku považuje pouze třicet tisíc formou protislužby. Podle soudu se v hlavní části kauzy související s rekonstrukcí kostela z evropských peněz neprokázalo, že by Půtu upláceli dva pracovníci Metrostavu částkou ve výši 800 tisíc korun.

Liberecký hejtman byl uznán vinným v tom, že jednal ve prospěch obžalovaného a svého známého Jaromíra Dolanského. Podle soudu se hejtman domluvil s obžalovaným pracovníkem Metrostavu Janem Petráněm na tom, že firma zaměstná Dolanského, a hejtman na oplátku přislíbil, že pomůže zajistit změnu financování rekonstrukce kostela v dotačním programu na průběžné.

Soudce Pavel Pachner při zdůvodnění rozsudku uvedl, že Půta doplatil na přátelství s Dolanským i s pracovníky Metrostavu, upřednostnil osobní zájem před veřejným. „Možná si ani nepřipouštěl, že vlastně dává přednost svým soukromým zájmům, dobrým vztahům s Metrostavem, s panem Dolanským, před tím veřejným zájmem, aby byly dodrženy podmínky (přidělení dotace), které byly odhlasované předchozího roku,“ prohlásil. To, že byl Půta ve velmi blízkém vztahu s pracovníky Metrostavu, podle soudce potvrzují odposlechy.

V korupční kauze soud potrestal vězením pět z devíti obžalovaných. Další čtyři obžalovaní, včetně Půty, dostali podmínku. Vinnými soud uznal i pět firem. U dvou rozhodl o zrušení právnické osoby, jedné uložil peněžitý trest a u stavební společnosti Metrostav a její dceřiné firmy Metrostav Infrastructure upustil od potrestání s ohledem na jejich odsouzení v jiných korupčních kauzách. U nikoho z odsouzených není rozsudek pravomocný.

40 minut
90′ ČT24: Kauza Martina Půty
Zdroj: ČT24

Půta se na místě odvolal

Půta svou vinu odmítá a na místě se proti části rozsudku odvolal. „Jsem nevinen v hlavní části obžaloby. Soudce potvrdil, že jsem nezneužil svého postavení a nepřijal údajně slíbených 800 tisíc korun,“ napsal ještě při vynášení rozsudku na síti X. „Soud mi pouze dává za vinu to, že jsem člověku v životní tísni měl sehnat práci za to, že mi údajně dlužil 30 tisíc. Nedlužil,“ prohlásil Půta. Ve vyjádření pro novináře pak odmítl, že by své rozhodování a hledání práce pro Dolanského nějak spojoval s rozhodováním o projektech.

„Jsem rád, že v hlavní části té kauzy, tedy přijetí úplatku od společnosti Metrostav, soud rozhodl o zproštění, tedy o nevině. A myslím, že v tom odůvodnění jasně zaznělo, že se ta věc nestala, nemohla se stát a obžaloba pro ni neměla nikdy žádný důkaz,“ sdělil dále Půta.

„Stále se domníváme, stejně jako po podání obžaloby, že ta věc stojí na domněnkách a na nesprávně interpretovaných, respektive zkresleně interpretovaných nepřímých důkazech, které rozhodně netvoří ten ucelený řetězec dokazování, jak vyžaduje například judikatura Ústavního soudu. Žádný přímý důkaz tam není, ostatně soud o něm ani nehovořil,“ řekl po jednání jeden z Půtových obhájců Michal Sýkora.

8 minut
Hejtman Libereckého kraje Půta k rozhodnutí soudu
Zdroj: ČT24

V reakci na rozsudek vyzvalo opoziční hnutí ANO v Libereckém kraji hejtmana, který je i členem dozorčí rady ČEZ, k rezignaci z vedení kraje. Půta možnost odstoupení z funkce komentovat prozatím nechce. Sdělil, že se musí poradit s rodinou a stranickými kolegy.

Evropská dotace na rekonstrukci kostela

Kauza je spojená se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za sto milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic.

Hejtmana Půty se týká jen menší část této kauzy. Obžaloba tvrdí, že hejtman přijal úplatek v roce 2013 za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela svaté Máří Magdalény v dotačním programu a změnu financování na průběžné. Původně měly být evropské peníze vyplaceny až po dokončení oprav. Půta u soudu od začátku uvádí, že o žádný úplatek nežádal a ani ho nepřijal.

Státní zástupce pro obžalované žádal tresty od podmínek po sedm a půl roku vězení, obhájci navrhli zproštění obžaloby. Půtovi státní zástupce navrhl trest tři a půl roku vězení a zákaz činnosti na pozicích spojených s rozhodováním o veřejných zakázkách na pět let. Hejtman od počátku odmítal, že by se dopustil korupčního jednání. V osvobozující rozsudek věřil i před zahájením středečního líčení.

Půta je jediným politikem mezi obžalovanými, další jsou dva bývalí pracovníci liberecké pobočky Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem.

Soud: Hlavní strůjce trestné činnosti je Jirkův

Za hlavního strůjce trestné činnosti soud ve středu označil Petra Jirkůva, jenž byl předsedou správní rady GEPO a administrátorem zakázky na rekonstrukci kostela. Uložil mu souhrnný trest sedm let vězení za přijetí úplatku, podplácení, pokus poškozování zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a další trestné činy.

Pět let vězení soud uložil za přijímání úplatku, zneužívání pravomoci veřejného činitele i pokus poškozování zájmů Evropské unie bývalému řediteli liberecké pobočky ROP Bořkovi Machatému. Podle obžaloby se podílel mimo jiné na vypracování podkladů a zpráv, aby zmanipulovaná rekonstrukce úspěšně procházela hodnocením úřadu. Za Metrostav soud potrestal jeho tehdejšího pracovníka Petráně, a to čtyřmi roky vězení za podplácení i návod k pokusu zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni tři u soudu odmítali jakoukoliv vinu.

24 minut
ČT24: Soud uznal Martina Půtu vinným
Zdroj: ČT24

Nepodmíněné tresty soud uložil ještě dvěma obžalovaným. Oba dostali tři roky vězení. Šlo o bývalou ředitelku GEPO Terezu Soukupovou a Tomáše Petráška, který s GEPO a Machatým na dotačních projektech spolupracoval.

Soudy se kauzou zabývají sedm let, aniž by ji dokázaly pravomocně uzavřít. Za prodlevami je i změna trestního senátu v Liberci, státního zástupce a také čekání na verdikty v jiných případech, které se týkaly některých obžalovaných.

Soud ve středu také rozhodl o zrušení společností GEPO a Developer CZ, jejímž jednatelem je Jirkův. Firmě Gallos, kterou Metrostav využíval jako subdodavatele při rekonstrukci kostela, za legalizaci výnosů z trestné činnosti uložil peněžitý trest 800 tisíc. U Metrostavu soud usoudil, že potrestání v jiných kauzách je dostatečné. Navíc podle soudce Pachnera v jeho prospěch hovořilo, že na zmanipulované zakázce nebyly vyplacené žádné evropské dotace, zároveň ocenil i protikorupční opatření, která společnost od té doby zavedla.

K upuštění od trestu vedl trestní senát i návrh státního zástupce, který pro Metrostav žádal peněžitý trest 55 milionů a zákaz plnění veřejných zakázek a účasti na veřejných soutěžích na tři roky. Šlo u souhrnný trest, tedy oproti předchozímu odsouzení této stavební firmy v jiných korupčních kauzách navýšený o 20 milionů. Podle soudce se ale firma finančně v tomto případě „potrestala“ sama. „Protože financovala stavbu, za kterou nedostala zaplaceno,“ dodal Pachner.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 3 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 4 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 5 hhodinami
Načítání...