Liberecký hejtman Martin Půta (SLK) po jednání Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s koaličním partnerem SPOLU řekl, že není připraven rezignovat. Zastupitelský klub SLK za Půtou stojí a ani při jednání vedení STAN nikdo nenavrhl Půtovu rezignaci. Situace je podle SPOLU vážná. Soud v Liberci ve středu nepravomocně uznal v korupční kauze Půtu částečně vinným, uložil mu roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitý trest padesát tisíc korun.
Půta rezignovat nechce. Podle SPOLU je ale situace vážná
Opoziční ANO a SPD vyzvaly v reakci na rozhodnutí soudu Půtu k rezignaci. „Výzvy opozice jsem zaregistroval, nejsem v tuto chvíli připraven rezignovat na funkci hejtmana, ale budu plně respektovat rozhodnutí zastupitelů. Předpokládáme, že opozice bude buď chtít svolat mimořádné jednání zastupitelstva, nebo bude chtít na řádném jednání, které je 25. února, bod zařadit do programu. My v obou případech aktivně podpoříme, aby se ten bod projednával, a já budu respektovat rozhodnutí zastupitelů,“ řekl Půta.
Krajská předsedkyně ANO Jitka Volfová po večerním jednání zastupitelského klubu hnutí potvrdila, že navrhne zařazení bodu na úterý 25. února.
Na zasedání užšího vedení Starostů a nezávislých nikdo rezignaci Martina Půty nenavrhl. Předsednictvo STAN podle mluvčí Sáry Beránkové ocenilo, že se nepotvrdila obvinění z ovlivňování dotace za úplatek 800 tisíc korun, a věří, že Půta dosáhne zproštění i ve zbytku obvinění.
SLK stojí o pokračování koalice se SPOLU
V čele Libereckého kraje stojí od loňského podzimu koalice vítězných SLK a SPOLU, která má v zastupitelstvu většinu – 25 mandátů ze 45. Podle předsedkyně zastupitelského klubu SLK Markéty Červinkové se ve čtvrtek ráno Starostové sešli se zastupiteli SPOLU, kde informovali, že za hejtmanem stojí. „Zároveň jsme sdělili, že o pokračování koalice ve stávajícím formátu stojíme, funguje dobře a rádi bychom, aby pokračovala,“ dodala Červinková.
Situace po odsouzení Půty je podle SPOLU vážná, na 11. února svolalo další jednání koalice. „Pro celý kraj je důležitá stabilita. Ta dosud fungovala, nechceme ji narušovat a nechceme vyvolávat chaos. Musíme se proto znovu sejít,“ řekl náměstek hejtmana Libereckého kraje Edvard Kožušník (ODS). SLK by podle něj mělo nominovat člověka, který v případě, že by Půta neprošel v tajném hlasování zastupitelstva, nebude za sebou táhnout svou minulost.
Starostové v čele s Půtou v Libereckém kraji loni na podzim volby počtvrté v řadě vyhráli, když jim hlas dalo 34,75 procenta voličů a získali dvacet mandátů. Druhé skončilo ANO a má osmnáct zastupitelů. Třetí je koalice SPOLU, která získala pět mandátů, a dva zastupitele má koalice SPD a Trikolora. K případnému svolání mimořádného zastupitelstva stačí opozici patnáct hlasů, na jeho svolání má pak hejtman 21 dnů.
V korupční kauze spojené se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci se Půty týkala menší část. Soud ho uznal částečně vinným, odsouzen byl za to, že formou protislužby přijal úplatek třicet tisíc korun a jednal ve prospěch svého známého. V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí libereckého kostela z evropských peněz soud považuje za neprokázané, že by Půtu upláceli pracovníci Metrostavu osmi sty tisíci korunami.
Soud shledal vinu u všech dalších obžalovaných – osmi lidí a pěti firem včetně Metrostavu. Potrestal je od podmínek po sedm let vězení, vězením potrestal pět obžalovaných.
Politologové: Kauza může vyznít do ztracena i pohřbít Půtovu kariéru
Politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petr Jüptner k Půtově kauze uvedl, že důležité bude, jak ji využije krajská i celostátní opozice. Očekává, že zdůvodnění ve středu vyneseného rozsudku přinese další vlnu mediální pozornosti a o závažnosti dopadů na Půtu tak mohou rozhodnout detaily uvedené ve zdůvodnění rozsudku.
Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Univerzity, která je spojována s občanskými demokraty, se však Půta jeví jako „koule na noze“ koaličních partnerů a měl by uvažovat o tom, že by se stáhnul z funkcí, dokud ho soudy neočistí. „Je zásadním problémem,“ komentoval s tím, že jde o politika historicky spojeného se Starosty.
Politolog Jakub Čapek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy uvedl, že léta trvající stíhání Půtu už odradilo od ambicí věnovat se politice na centrální úrovni, na úrovni kraje mu však voliče neubírá. „Jeho trestní stíhání se táhne deset let a nezdá se, že by za tu dobu nějak poškodilo STAN nebo SLK. Rozhodně však poškodilo Půtovy ambice na celostátní úrovni, kde je velmi pravděpodobné, že nebýt trestního stíhání, působil by dnes spíše za STAN ve sněmovně než za SLK v Libereckém kraji,“ míní Čapek. V rámci kraje pro něj voliči stále hlasují, takže zde se nezdá, že by byl z pohledu volební podpory problém, doplnil.
Čapek se domnívá, že i pokud by byl Půta nakonec pravomocně odsouzen, tak pokud zůstane u podmínky a peněžitého trestu, na úrovni kraje se nic nezmění. „Může mu to však zablokovat přístup na celostátní úroveň. Nepředpokládám ale, že by to nějak výrazněji poškodilo STAN ve sněmovních volbách,“ uvedl. Připomněl, že Půta za STAN nekandidoval už v posledních sněmovních volbách a lze podle něj argumentovat tím, že technicky vzato není politikem STAN. Připustil, že pokud by se něco takového stalo blíže před volbami, tak by toho mohla využít opozice.
„Vzhledem k tomu, že do voleb je ještě daleko a STAN už deset let pracuje s Půtou, nad kterým visí obvinění, tak nepředpokládám větší komplikace,“ poznamenal Čapek. Větší vliv jeho odsouzení může mít na SLK, pro hnutí jde o hlavní tvář, na které do jisté míry stojí celé jejich působení, míní. Poznamenal, že například kvůli kauze kolem financování pražského dopravního podniku rezignoval na post ministra školství Petr Gazdík a členství ve STAN pozastavil Stanislav Polčák.