Letzelův palác jaderná bomba nezničila, na hrob teď dostane kameny z něj

2 minuty
UDÁLOSTI: Šest kamenných úlomků hirošimského paláce přivezli Japonci do Náchoda
Zdroj: ČT24

Náchod navštívila delegace z Japonska. Přijela uctít zdejšího rodáka, architekta Jana Letzela. Ten Japonce na počátku 20. století seznámil s moderní architekturou a vyprojektoval Průmyslový palác v Hirošimě, který jako jedna z mála staveb nepodlehl naprosté zkáze, již rozpoutala jaderná bomba 6. srpna 1945.

Nejhorší zbrani, kterou proti sobě lidé použili, alespoň částečně odolalo v Hirošimě jen málo budov. Nejslavnější z nich je Průmyslový palác, neboť fotografie pustiny, v jejímž středu se tyčí železobetonová budova s kupolí, zůstává výmluvným důkazem jaderné hrozby. Zejména pro Čechy má ale ještě jeden rozměr. Onu stavbu, která přežila jaderné peklo a dnes slouží jako Památník míru, projektoval architekt Jan Letzel z Náchoda.

Do Náchoda nyní zástupci hirošimské univerzity přivezli šest úlomků kamenů z Letzelova nejslavnějšího díla. Památku Jana Letzela uctili návštěvníci z orientu také obřadem u jeho hrobu. „Milý pane Jane Letzele, děkujeme vám za to, co jste pro Japonsko udělal, a tímto vám vzdáváme hold,“ řekl nad náchodským hrobem Rebun Kayo z hirošimské univerzity. Architektovi potomci gesta návštěvníků ocenili. „Byla jsem dojatá. Myslím si, že ani pohřeb Jana Letzela takový nebyl,“ poznamenala manželka Letzelova prasynovce Dana Hejzlarová.

Rebun Kayo strávil půldruhého desetiletí hledáním zbytků staveb, které jaderný výbuch v Hirošimě zničil. Úlomky z Průmyslového paláce našel v řece. Nyní je předal architektovým potomkům a představitelům města. Dokázal jim také přesně ukázat, kde ve stavbě úlomky původně byly. Architektův prasynovec Jiří Hejzlar uvedl, že jeden z hirošimských úlomků umístí přímo na Letzelův hrob. Další by potom měly být k vidění v náchodském muzeu.

Hirošima se stala jako významný přístav a průmyslové centrum hlavním cílem prvního jaderného bombardování v dějinách. Americký bombardér na její centrum shodil bombu „Little Boy“ 6. srpna 1945. Bezprostředně zahynulo asi 70 tisíc lidí, desetitisíce dalších později podlehly zraněním nebo nemoci z ozáření. Podruhé a prozatím naposledy byla jaderná bomba ve válečném konfliktu použita o tři dny později, kdy americký bombardér zamířil nad Kokuru, ale kvůli špatnému počasí nakonec shodil bombu na Nagasaki.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 1 hhodinou

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 1 hhodinou

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 3 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 15 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
před 17 hhodinami

Dopravní komplikace v Liberci pokračují, po tunelu se uzavřou i dva mosty

Dopravu v Liberci komplikuje už druhý měsíc rekonstrukce silničního tunelu. Od Velikonoc se situace ještě zhorší, protože stavbaři začnou s rekonstrukcí dvou mostů ve Švermově a Košické ulici. Tři rozsáhlé stavby přijdou Ředitelství silnic a dálnic zhruba na čtvrt miliardy korun.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Sdílené elektrokoloběžky mají v Praze skončit

Praha nepočítá s tím, že by v připravovaném systému pro provoz sdílených dopravních prostředků umožnila parkování elektrokoloběžek. Jejich provozovatelé je proto podle primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti) nebudou moci v metropoli nabízet. Společně to oznámili Hřib a ředitel Technické správy komunikací (TSK) Filip Hájek. Na neohleduplné využívání sdílených elektrokoloběžek, zejména turisty, si dlouhodobě stěžují obyvatelé centra města.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...