Královodvorského exstarostu zprostil soud obžaloby za sportovní halu

Králův Dvůr (Berounsko) – Podvodu a zneužití pravomocí při výstavbě sportovní haly v Králově Dvoře se bývalý starosta Karel Mencl a podnikatel Josef Laun nedopustili, rozhodl berounský soud. Menclovi podle obžaloby hrozilo až deset let vězení a Launovi osm let. Případ se u berounského soudu řešil zhruba dva roky. Kauza ale ještě nekončí, kvůli odvoláním ji bude řešit krajský soud.

Stavba víceúčelové sportovní haly v Králově Dvoře začala v roce 2005, město za ni zaplatilo 72 milionů korun. Původní dodavatel Formatech stavbu kvůli finančním problémům nedokončil, město muselo vyhlásit nové výběrové řízení. Dnešní městská radní Jana Chlupová kvůli první fázi stavby podala trestní oznámení – denně kolem chodila do práce a zaujaly ji nesrovnalosti. „Nebyla tam okna, nebyla tam zdravotní technika, ale přitom faktury za tyto věci byly proplaceny,“ upozornila.

Policie a státní zástupkyně potom poslaly k soudu bývalého královodvorského starostu Karla Mencla a jednatele dodavatelské firmy Formatech Josefa Launa. Starosta čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, podnikatel potom z podvodu. Soud ale došel k opačnému závěru než policisté a státní zástupkyně – ani jeden z trestných činů nelze prokázat. „Zločin zneužití pravomocí je vázán na podvod Launa – že mu to starosta umožnil. To jsme neshledali,“ vysvětlil předseda senátu Jaroslav Zalejský. Soud také rozhodl, že nelze vyčíslit škodu, kterou měl bývalý starosta způsobit tím, že investorovi vyplácel celou částku, místo aby platil zálohy a zbytek doplatil až po dokončení stavby.

Lucie Rosí o soudu s královodvorským starostou (zdroj: ČT24)

„Samozřejmě, že jsem byl osvobozen, já jsem taky nic neudělal, nic jsem neukradl. Kdybych se měl dopustit skutku, že jsem znehodnotil 10 milionů, tak by se ta hala nemohla ani dostavět. To jsou nesmysly,“ řekl Karel Mencl.

Rozsudek ale ještě není pravomocný, státní zástupkyně i právník města se proti němu na místě odvolali.