V Krkonoších je víc turistů, než hotely přiznávají. Obce chtějí paušální poplatek

6 minut
Některé krkonošské obce chtějí paušální poplatek za hosty
Zdroj: ČT24

Na víc peněz z cestovního ruchu chtějí dosáhnout některé krkonošské obce. Volají po tom, aby jim majitelé hotelů a penzionů odváděli paušální poplatek za ubytované hosty. Částka by se přitom neměla odvíjet od toho, kolik návštěvníků oficiálně přiznávají. Ukazuje se totiž, že řada z nich neuvádí reálná čísla. Na nesoulad poukázaly statistiky mobilních operátorů.

Průzkum obsazenosti si u mobilního operátora objednal Špindlerův Mlýn. Získává anonymní údaje o tom, kolik lidí a v jakých dnech ve městě nocovalo. Překvapením bylo, že se téměř smazal rozdíl mezi letní a zimní sezonou. Jenže v městské kase se to zatím moc neprojevilo.

„Byť máme k dispozici velmi přesné statistiky, které věřím, že se nemýlí a běžným okem je vidět, že návštěvnost Špindlu neustále roste, tak poplatky z lůžka jsou stále stejné – tak přibližně čtyři roky,“ říká předseda komise pro cestovní ruch Špindlerova Mlýna Martin Jandura.

„Některá menší zařízení vykazují třeba dvacetiprocentní celoroční obsazenost,“ dodává marketingová manažerka hotelu ve Špindlerově Mlýně Jitka Hronešová.

Ne všichni ubytovatelé totiž přiznávají každého nocležníka. Městu nebo obci dnes platí podle toho, kolik lidí v dokumentaci uvedou. Pokud budou paušály, manipulace s údaji o ubytovaných bude zbytečná.

Paušály za hosta mají šanci

„Nám se paušál líbí, protože to je pro obě strany jasné. Víme, kolik vybereme. Myslím si, že to je lepší, než kontrolovat knihy hostů,“ míní předseda organizace Krkonoše – svazek měst a obcí Jan Sobotka.

Zastánci paušálu mají šanci, že se ho dočkají. Počítá s ním novela zákona o místních poplatcích. „Byl by jednodušší výběr, ale zároveň i vymahatelnost ze strany obcí,“ vysvětluje náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Obce by prý v budoucnu měly mít na výběr, jestli budou poplatky vybírat jako doposud, tedy za ubytovaného člověka, nebo zvolí paušální platby – třeba na základě počtu lůžek.

„Pokud by byl paušál z lůžek a byl by rozumný, tak si myslím, že by to ve Špindlu navýšilo (příjmy) v řádech milionů korun za zimu,“ předpokládá šéf komise pro cestovní ruch Martin Jandura.

Ministerstvo pro místní rozvoj předpokládá, že nová pravidla pro výběr poplatků za ubytované hosty by mohla začít platit od ledna příštího roku.

  • Poplatky za ubytované hosty vybírá v současné době jen zhruba 14 procent obcí. Využít je mohou tak, jak uznají za vhodné.
  • Existují tři druhy poplatků – rekreační, ubytovací a lázeňský. Do budoucna ministerstvo pro místní rozvoj počítá jen s jedním poplatkem, ten by se měl navýšit na max. 27 korun.
  • Obce by nově dostaly pravomoc rozhodovat o výši poplatku – jiná může být pro luxusní hotely a jiná pro malé rodinné penziony.
  • Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby obce vybrané peníze investovaly zpět do cestovního ruchu. V první fázi pro ně vyčlenilo na dotacích 300 milionů korun, další peníze by chtělo rozdělit letos. Čím více obce vyberou, tím více by jim přidalo i ministerstvo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
3. 4. 2025

Jaroměř se obává těžby štěrkopísku u přírodní rezervace

Nevoli obyvatel Jaroměře na Náchodsku vyvolal záměr těžit štěrkopísek ve Starém Plese. V lokalitě těsně vedle přírodní rezervace a zdroje pitné vody pro zmíněné město a Hradec Králové to zvažuje firma ATM CZ. V takovém případě by se ale podle starosty Jana Borůvky (ANO) muselo přistoupit ke změně územního plánu, což zastupitelstvo zatím v plánu nemá.
3. 4. 2025

Spalovna odpadů v Náchodě zatím nebude, investor vycouval

Zařízení na energetické využití odpadu, tedy spalovna, v Náchodě zatím nevznikne. Investor, společnost innogy, informovala radnici dopisem, že od záměru odstupuje. S městem přitom na přípravách spolupracovala bezmála tři roky.
26. 3. 2025

Hasiči ve dvou krajích čelili kyberútoku, řeší to policie

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích, oznámilo ve středu generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Reportéři ČT: Stát přišel o desítky milionů, k chybám se nikdo nehlásí

Stát přišel o desítky milionů korun, firma spojená s bývalým ředitelem pozemkového úřadu Petrem Šťovíčkem naopak vydělala. K chybám se nikdo nehlásí. Případy, v nichž se stát levně zbavil strategických pozemků a pak je draze vykupoval zpět, detailně rozebrali Reportéři ČT.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Viktorčin splav v Babiččině údolí poničila velká voda. Mlýn a mandl stojí

Podzimní povodňová vlna poškodila Viktorčin splav v Babiččině údolí na Náchodsku. Kvůli tomu teď na řece Úpě není nad jezem dostatečná výška hladiny, aby se odsud dostala náhonem voda k mlýnu a vodnímu mandlu. Objekty jsou součástí národní kulturní památky, během letní sezony na místo míří desetitisíce návštěvníků.
22. 3. 2025

Záchytka v Hradci funguje omezeně, opilci zatěžují nemocnici

Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové je jediným zařízením svého druhu v kraji a je spádová pro celý region. Vinou personální krize už ale dva roky pracuje v provizoriu. A řadu lidí pod vlivem alkoholu kvůli tomu strážníci musejí převážet do fakultní nemocnice.
21. 3. 2025
Načítání...