V devítitisícové Nové Pace na Jičínsku lékařská pohotovost k 31. prosinci neskončí. Kraj v pátek odpoledne změnil názor a provoz prodloužil nejméně do konce ledna, ačkoliv ještě ráno oznámil její zrušení ke konci roku.
Pohotovost v Nové Pace vydrží až do ledna, o dalším provozu se rozhodne později
Do problému se vložil starosta Nové Paky Josef Cogan a nakonec se s krajem dohodl na prodloužení provozu. V únoru a v březnu bude kraj poskytování zdravotní péče v Nové Pace v případné variantě bez pohotovosti vyhodnocovat, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).
Za lékařem by museli lidé po zrušení pohotovosti jet do 16 kilometrů vzdálené nemocnice v Jičíně nebo by jim v akutních případech pomohla novopacká posádka zdravotnické záchranné služby.
Důvodem chystaného uzavření ambulance pohotovosti jsou problémy s personálním obsazením. Pohotovost je v provozu o víkendech a svátcích od 8:00 do 20:00.
„Služby ambulance v Nové Pace využívá jen malý počet pacientů a z hlediska plnohodnotné péče je toto pracoviště po technické i personální stránce dlouhodobě problematické,“ uvedl dopoledne Cabicar. Zrušení ambulance podle něj pacienty nijak neohrozí.
Pohotovostní lékařská služba v kraji prodělala zásadní změnu v letech 2007 a 2008, kdy se soustředila do hradecké fakultní nemocnice a čtyř oblastních nemocnic v okresních městech. V Nové Pace pohotovost zůstala proto, že zde tehdy záchranná služba neměla žádnou výjezdovou posádku.
Stanoviště záchranné služby v Nové Pace bylo zřízeno v roce 2011. Letos měla posádka necelé čtyři výjezdy denně. „V Nové Pace jsme schopni bez větších potíží absorbovat další pacienty, bude-li to třeba z důvodu omezení zdejší ambulance. Máme výjezdové skupiny v jiných městech, které mají průměry deseti výjezdů za den,“ uvedl ředitel krajské záchranné služby Jiří Mašek.