Krajský soud vyhlásil konkurz na hutě a kovárny Pilsen Steel

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel. Předlužené plzeňské hutě a kovárny jsou podle březnového verdiktu soudu v úpadku a od ledna nevyrábí.

První jednání soudu se schůzí věřitelů bude ve středu 19. června, zvolí konkurzního správce a řádný věřitelský výbor. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma podala sama na sebe insolvenční návrh 19. ledna.

Pilsen Steel, jejíž stoprocentní obchodní podíl vlastní ruský podnikatel Igor Šamis, loni přestala financovat ruská banka VEB Kapital. V podniku funguje od března předběžný insolvenční správce Jaroslav Brož, který už přezkoumal pohledávky za téměř 9,4 miliardy korun.

„Prohlášení konkurzu chápu jednoznačně jako podivný a krajně nesystémový krok, protože soudkyně měla provést toto rozhodnutí až 19. června za účasti všech věřitelů,“ řekla v neděli předsedkyně podnikových odborů Ivanka Smolková. K soudu podle ní přijdou ve středu desítky, možná stovky ze současných téměř šesti set zaměstnanců. Budou se dožadovat květnových výplat a také obnovení výroby ve firmě.

Dlužník dostal usnesení o úpadku už 7. března. Soud nestanovil, jak bude řešen. Připadal v úvahu konkurz na majetek a reorganizace. Podle soudkyně Jiřiny Novotné dlužník ani přihlášený věřitel nepodali v zákonné lhůtě do rozhodnutí o úpadku návrh na povolení reorganizace. Šanci měli ještě do deseti dnů před první schůzí věřitelů 19. června, což se nestalo. Jediné řešení úpadku je konkurzem, uvedla.

Firma prošla insolvenčním řízením už dříve

Insolvenční správce zveřejnil 11. června v insolvenčním rejstříku zprávu o hospodářské situaci dlužníka. Uvádí, že firma už prošla insolvenčním řízením v letech 2012 až 2014, které se řešilo reorganizací. „Ta však k ozdravení nevedla. Podnik v letech 2014 až 2018 nedosáhl pozitivního výsledku hospodaření,“ konstatuje zpráva.

Kumulovaná ztráta činila víc než 4,5 miliardy korun, jen za loňský rok 2,3 miliardy korun. Míra zadlužení vzrostla z 200 procent na více než 1400 procent – cizí zdroje tak představují čtrnáctinásobek aktiv.

Podnik se pět let nedokázal sám financovat, ztráty byly kryté externím financováním – krátkodobými zápůjčkami od tollingové firmy Pilsen Toll (nakupovala vstupy, nechala si zhotovit výrobky, které prodávala – platila práci ve mzdě), která je získávala od nadřazené společnosti VEB Kapital.

Následně se snažil opřít i o Mezinárodní investiční banku, která s Pilsen Toll podepsala smlouvu na úvěry 15 a 35 milionů eur. Dlužník je zajistil vlastním majetkem. Většinu nemovitostí vlastní Pilsen Estates, sesterská firma dlužníka, která má stejného vlastníka i jednatele.

Podle zprávy byla loni firma k prodeji, ale žádný investor se nenašel a ani teď není. „Jediným relevantním řešením způsobu úpadku dlužníka je konkurz,“ uvedl správce.

Dvaadevadesát věřitelů

Do insolvenčního řízení na majetek dlužníka se přihlásilo s pohledávkami 92 věřitelů. Insolvenční správce přezkoumal pohledávky za téměř 9,4 miliardy korun, z čehož je 6,2 miliardy korun pohledávek zajištěných. Popřel zajištěné pohledávky za téměř 5,1 miliardy korun a nezajištěné téměř 3 miliardy korun.

Podle Smolkové zpochybnil pohledávky největších věřitelů, kteří do konkurzu zcela jistě ještě vstoupí. Mezi nimi jsou i úvěry od Mezinárodní investiční banky, které podle zprávy správce umožnily provoz podniku mezi lety 2014 až 2018.

Insolvenční správce v neděli uvedl, že postupoval transparentně a popření nároků podrobně zdůvodnil. „Když správce pohledávku prozkoumá a dojde k závěru, že není po právu, tak ji popře. Popřený věřitel může podat žalobu, a je veden klasický incidenční spor u soudu,“ řekl Brož. Správce podle Brože nemůže stranit velkému, malému, zajištěnému, či nezajištěnému věřiteli.

„Doufám, že po první schůzi věřitelů (19. června) bude co nejdříve nalezen konsenzus ohledně zpeněžování majetku a bude vyjasněna otázka, zda existuje zájemce o koupi a provozování podniku,“ dodal Brož. 

Zájem o Pilsen Steel

O Pilsen Steel, jejíž problémy už řešil v březnu premiér Andrej Babiš (ANO) a v květnu ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO), se podle Smolkové zajímala strojírenská skupina Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, pražská firma Trojek, významný obchodník s kovovými odpady a ostravská skupina BR Group.

„Nechceme dělat ukvapené závěry. Popření téměř všech pohledávek ale vyvolává pochybnosti a do celého insolvenčního řízení vnáší poměrně značnou míru nejistoty,“ řekl ředitel BR Group Jan Gajda. Čistší řešení by podle něj bylo, kdyby o budoucnosti tak velkého a složitého podniku rozhodovali věřitelé ovládající většinu pohledávek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 6 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 12 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 21 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...