Převzetí Pilsen Steel státem je podle ministra nereálné. Budoucnost firmy bude řešit s ruským velvyslancem

Ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) se kvůli nevyrábějícím plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel, jež jsou v insolvenčním řízení, potká v nejbližších dnech s ruským velvyslancem. Ministr to řekl po jednání s odbory firmy. Vlastníkem stoprocentního obchodního podílu společnosti je ruský podnikatel Igor Šamis. Havlíček uvedl, že chce být v řešení budoucnosti firmy prostředníkem, převzetí Pilsen Steel českým státem podle něj ale aktuálně není na stole.

Věřitelé firmy přihlásili pohledávky ve výši téměř sedmi miliard korun. K největším patří ruské banky – Mezinárodní investiční banka (MIB) a VEB Kapital, dcera ruské státní Vněšekonombanky, která loni přestala Pilsen Steel financovat.

Krajský soud v Plzni bude 19. června rozhodovat, kteří věřitelé mají na vyplacení pohledávek nárok, jmenuje definitivního insolvenčního správce a zvolí řádný věřitelský výbor.

„Je vysoký předpoklad, že společnost skončí v konkurzu,“ poznamenal nyní Havlíček. Výroba ve firmě se zastavila 1. ledna, odstávka má trvat až do konce roku. Zaměstnanci mají po tu dobu nárok na 75 procent mzdy. 

„V tuto chvíli je více jak 600 zaměstnanců firmy doma. Dostali mzdu za březen, a to ještě ne celou, za duben zatím nedostali,“ uvedl ministr. Dodal, že na jednání s ruským velvyslancem chce hledat řešení, které by v rámci konkurzu mělo přijatelný výsledek.

Šéfka odborů doufá, že setkání s Havlíčkem přinese výsledek

Předsedkyně podnikových odborů Ivanka Smolková míní, že jejich schůzka s Havlíčkem měla smysl. „Pan ministr se nám věnoval zhruba hodinu. Snažili jsme se mu situaci v podniku co možná nejvíc přiblížit. Slíbil nám nějaké kroky,“ dodala. Ani ona neočekává převzetí podniku státem. „Ale byla bych ráda, kdyby se stát začal více zajímat o dění v Pilsen Steel. Už jen ta nepřehledná vlastnická struktura je zarážející,“ uvedla.

Podle právníka Odborového svazu KOVO Vladimíra Šticha nynější jednání vyvolal ministr, který chtěl znát situaci v podniku těsně před setkáním s ruským velvyslancem. Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal s odbory 19. března a zaslal dopis tehdejší ministryni průmyslu Martě Novákové (za ANO), aby se obrátila na hlavního věřitele, na majitele a financující ruskou banku. Poté 4. dubna jednal s náměstkyní ministryně šéf konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Dnešní jednání nepřinese práci nebo peníze do firmy. Pan ministr chtěl pomoci rozkrýt vlastnickou strukturu, protože to má vazby na Rusko, zejména ve vztahu k uplatněným pohledávkám, které jsou obrovské,“ uvedl Štich. Ministr se také zajímal o vazbu dluhů na ruský státní sektor. Některé firmy byly podle Šticha účelově založeny, aby obešly protiruské sankce. „Řekli jsme mu, že současný stav podniku je tristní, protože už toho moc nevyrobí,“ uvedl Štich.

Vyplácení dlužných mezd

První desítky zaměstnanců Pilsen Steel požádaly v pondělí úřad práce o vyplacení dlužných mezd za březen a duben. V sídle podniku funguje od začátku týdne do středy mobilní pracoviště úřadu. Pracovníky svolávají vedoucí provozů SMS zprávami na konkrétní dny a hodiny. „Tato akce po dlouhé době svědčí ve prospěch firmy, která se po dlouhé době snaží zajistit nadstandardní servis pro své zaměstnance,“ poznamenala Smolková.

Pilsen Steel odvrátil konkurz už v roce 2013. V roce 2014 prošel soudem povolenou reorganizací. „Hovořili jsme dnes také o tom, že se reorganizace nepovedla, takže se už o další zřejmě nebude jednat a firma půjde do konkurzu,“ uvedl Štich. O tom ale musí rozhodnout soud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 12 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 21 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...