Pilsen Steel má opět problémy: má dluhy a neodvádí pojištění

Plzeň - Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které předloni odvrátily konkurz a loni prošly soudem povolenou reorganizací, mají opět problémy. Podnik podle odborářů neodvádí státu sociální a zdravotní pojištění a má opět dluhy u některých dodavatelů. Výroba firmy je přerušována častými odstávkami a je vytížená tak z jedné pětiny. Konkurzu se zřejmě už firma tentokrát nevyhne.

Pro podnik s necelými 850 zaměstnanci, z nichž většina nyní místo práce zůstává doma za 80 procent průměrné mzdy, by byl nejlepší konkurz, který by navrhl stát. Bylo by to nejlepší řešení, zaznělo na setkání vedení Plzeňského kraje s předsedy odborových organizací bývalé Škody Plzeň. Výrobní ředitel firmy Miloslav Boreček problémy s financováním výroby i částečné odstávky potvrdil. „Týká se to provozů, kde není taková náplň, abychom mohli vyrábět. Dluhy nějaké jsou. Ale je tam splátkový kalendář, takže by měly být do nějaké doby vyrovnané,“ uvedl.

Předsedkyně firemních odborů Ivanka Smolková v této situaci jiné řešení než konkurz už nevidí. „Jedině stát by mohl zasáhnout,“ říká druhý odborový předák Miroslav Cink. Míní, že jedině ten to může sebrat vlastníkovi i ruské bance VEB, která má podnik patřící ruskému podnikateli Igoru Šamisovi financovat, protože firma dluží státu.  

Úřady hledají řešení 

Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD) uvedl, že už s ministryní práce a sociálních věcí hovořil o konkurzu firmy, v němž vidí šanci na záchranu podniku. Budu s ní mluvit příští týden, dodal. „Problematiku známe, několikrát už jsme o tom informovali ústředí. O tématu se mluvilo i na velké tripartitě,“ uvedl předseda Regionální rady odborových svazů ČMKOS Jindřich Brabec.

Na ministerstvu práce to dostal na starost náměstek Jan Marek. „Zkoumali i zastavení odvodů na sociální pojištění, splátkový kalendář i možnost, zda by bylo možno dát opětovně návrh na insolvenční řízení,“ uvedl právník Odborového svazu KOVO Vladimír Štich. Podle něj by se už zřejmě neřešilo jako minule reorganizací, ale konkurzem podniku. Situaci řeší i Úřad práce v Plzni, který si vyžádal přehledy pracovních pozic zaměstnanců a možnosti jejich možného dalšího uplatnění.    

Podle předsedkyně firemních odborů tak reorganizace podniku v roce 2011 nepomohla, situace se spíše ještě zhoršila. Odstávky trvají od 10. října. Využití výrobních kapacit tak přirovnala k Potěmkinově vesnici. „Ocelárna je celá doma. Zakázky jsou, ale není na profinancování výroby,“ řekla. Práci nemá formovna, stojí modelárna, občasné zakázky má velká kovárna i obrobna. „Ve čtvrtek, když jsme byli podepisovat další odstávku, tak vedení firmy přiznalo, že potřebují asi miliardu korun, aby se to rozběhlo, ale VEB ji dát nechce,“ uvedl Cink.  Majitel firmy se podle něj přesunul do Srbska, kde koupil další továrnu za jeden dolar. „Náš zákon mu umožňuje dál pokračovat v podnikání a vesele krást dál. Ale nikdo mu to nesebere, i když stát by mohl, ale asi se bojí Ruska,“ prohlásil.  

Odboráři uvedli, že podnik nikomu mzdu nedluží a vyplácí je v termínu. Lidé zatím hromadně neodcházejí, protože jde většinou o velmi specializované profese a navíc většina zaměstnanců je několik let před důchodem. Podle Smolkové jsou platy hutníků a kovářů ve firmě už pod krajským průměrem a od roku 2008 nedostali přidáno.  

Pilsen SteelFirma Pilsen Steel se od listopadu 2011 potýkala kvůli narůstajícím dluhům s výpadky výroby a dodávek energií. Na podzim roku 2013, poté co soud stejně jako věřitelé a správce odmítl konkurz podniku, schválil místní soud restrukturalizační plán, který měl zabránit ukončení výroby těchto hutí a kováren a výroba měla běžet dál bez omezení. „Plán řeší velice rychle dokončení reorganizace a insolvence. Díky jeho schválení předpokládáme navýšení zakázek. Reorganizace je jednoznačná jistota pro všechny,“ komentoval tehdejší soudní rozhodnutí právník podniku Petr Kališ. Nyní, o rok a půl později, se zřejmě ale podnik už konkurzu nevyhne.