Radnice se potýkají se stárnoucími městskými byty. Někde je prodávají, jinde investují do oprav

2 minuty
Události v regionech: Městské bytové fondy stárnou
Zdroj: ČT24

Více měst po republice teď přistupuje k privatizaci bytů. Ve většině případů je k tomu vede pragmatismus, zastarávající bytové fondy totiž chátrají a na rekonstrukce by radnice musely vydat i stamiliony korun. Opravy tak už chtějí nechat na soukromých majitelích. Opačný přístup ale zvolila radnice Bystřice nad Pernštejnem, do oprav bytů se tam pustilo město.

V bytovém fondu Velké Bíteše jsou asi tři stovky bytů. Kolik jich od 90. let privatizovala, tolik jich zase postavila. Většina z nich už ale potřebuje nákladnou rekonstrukci. Ty nejstarší a zároveň nejzanedbanější byty se město chystá prodat nájemcům. Chce tím zároveň i vyvolat diskusi, jak velký fond si místní přejí zachovat.

Velká Bíteš se tak přidává k dalším městům, která dávno po hlavních privatizačních vlnách byty prodává. Patří mezi ně třeba Česká Třebová, Znojmo nebo Náměšť nad Oslavou. 

Bystřice nad Pernštejnem se na prodej nechystá

Trendu se naopak vymyká Bystřice nad Pernštejnem. Město nikdy neprivatizovalo a privatizovat nechce. Dál drží skoro dva tisíce bytů, takže většina obyvatel bydlí v městském nájmu. „Nájemní bydlení je bohatství, se kterým můžete manipulovat a prodat ho vždycky. Teď ty peníze nepotřebujete,“ popsal starosta Karel Pačiska (ČSSD).

Do rekonstrukcí se město pouští samo. Už má za sebou opravu prvního modelového bytu, podle kterého se pustí do dalších. „Bylo tady umakartové jádro, poškrábané omítky, vlnité podlahy, stará elektřina v hliníku. Byly vidět původní panely na stropech,“ vyjmenoval David Starý z majetkového odboru města.

Výdaj půl milionu korun na jednu rekonstrukci by v Bystřici nad Pernštejnem nakonec znamenal skoro miliardu. Takže postupně chtějí celý proces zrychlit a také zlevnit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kraj Vysočina

V Jihlavě se pořádala akce na pomoc Madlen a dalším nemocným

Seznamy dárců kostní dřeně se dál rychle rozrůstají. Zájem vyvolal příběh dvouleté vážně nemocné Madlen. V úterý se registrace konala například v Jihlavě. Impuls pro to, aby pořádali takovou akci, zde měli už v roce 2008, kdy žák průmyslové školy Jihlava onemocněl leukémií. Třídní učitel a žáci se rozhodli, že vstoupí do registru dárců kostní dřeně. I kvůli zájmu, který spustil případ malé Madlen, letos pozvali veřejnost. Ve frontě pro dobrou věc lidé čekali i hodinu a půl.
25. 3. 2025

Za neuklízení psích výkalů mohou jejich majitelé dostat až stotisícovou pokutu

V Ledči nad Sázovou zatím varují, v Jihlavě už majitelům psů, kteří po nich neuklízejí výkaly a nechávají je ležet v ulicích nebo parcích, pokuty dávají. Za poslední půlrok udělili přes padesát pokut za 17 tisíc korun. Pokuta může být za určitých okolností až stotisícová.
10. 3. 2025

Farmáři mění trhy za krámky

Některým pěstitelům a výrobcům už se nevyplatí za zákazníky dojíždět na trhy, a tak raději své produkty prodávají sami ve farmářských krámcích. Jen na jihu Čech, v Plzeňském kraji a na Vysočině takových obchodů v posledních dvou letech vzniklo bezmála dvacet. „Potřeba prodávat na farmářských trzích zmizela s tím, jak se lidé naučili k nám jezdit. A bez problémů to funguje,“ pochvaluje si pěstitel brambor Miroslav Baxa z Oseku u Rokycan, který produkty prodává buď ze dvora nebo farmářským obchodům v Plzni.
8. 3. 2025

Policie obvinila devět lidí kvůli nelegálním agenturám práce

Policie na Vysočině obvinila devět lidí, kteří se podíleli na chodu několika nelegálních pracovních agentur zaměstnávajících cizince. Škodu vzniklou krácením daně a neplacením pojištění a poplatků vyčíslili vyšetřovatelé na padesát milionů korun. V případě odsouzení hrozí obžalovaným až dvanáct let vězení.
6. 3. 2025Aktualizováno6. 3. 2025

Zdravotní sestru operace připoutala na vozík, k profesi se ale vrátila

Nádor na míše v oblasti krku a následná operace, která nedopadla úplně dobře. Zdravotní sestra Soňa Mikešová se už jinak než na vozíku pohybovat nebude. Místo chmurných myšlenek se ale rozhodla znovu pracovat, a dokonce se vrátila ke své původní profesi.
3. 3. 2025

Westinghouse stáhl připomínky k jadernému tendru

Americká společnost Westinghouse stáhla připomínky k jadernému tendru, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nyní zastaví správní řízení. Antimonopolní úřad se i nadále zabývá podnětem francouzské společnosti EDF, který zatím blokuje podpis smlouvy na výstavbu nových jaderných bloků elektrárny v Dukovanech. Informoval o tom generální ředitel Elektrárny Dukovany II Petr Závodský a následně ji potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
26. 2. 2025

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud se tak nestane, dokázal by si představit posunutí termínu podpisu. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu do šedesáti procent projektu.
24. 2. 2025Aktualizováno24. 2. 2025

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025
Načítání...