Kraj má málo lůžek pro seniory. Rozvíjí se služby skryté za takzvaným sdíleným bydlením

Kvůli vysoké poptávce po lůžkách pro seniory a jejich nedostatku v Moravskoslezském kraji se v regionu rozvíjí řada neregistrovaných služeb. „Majitelé některých z nich svou službu schovávají například za takzvané sdílené bydlení, kdy na ně například krajští úředníci nemohou,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová.

To je nejspíš i případ spolku, který poskytuje ubytování seniorům u Komenského sadů v centru Ostravy. Přestože majitelka říká, že má všechna potřebná povolení, příbuzní některých klientů mluví o otřesných podmínkách uvnitř domu.

„Celkem 11 seniorů žije v prvním patře domu podle svědků, kteří do zařízení umístili příbuzné, ve velmi špatných podmínkách,“ uvedla Markéta Radová.

„To, co jsem viděl, se neslučuje s normálním provozem domovu důchodců. Podmínky, ve kterých tam ti důchodci žijí, jsou katastrofální – prošlé potraviny, nepořádek, zápach. Nemají možnost vyjít ven na zahradu, protože tam není výtah,“ uvedl muž, který tam má příbuzné, avšak nepřál si být jmenován.

13 tisíc korun za měsíc nestačí

Za měsíční pobyt platí lidé podle zjištění ČT asi 13 tisíc korun v hotovosti, částka ale nezahrnuje například výdaje za toaletní papír, šampony nebo různé polohovací polštáře. Majitelka říká, že má k dispozici všechna potřebná povolení. Kritiku označuje za šikanu.

„Prošli jsme asi 17 kontrolami a jediná shledala závady. Tyto závady jsme odstranili. Bylo to před 3,5 roku,“ sdělila Eliška Kroczková, předsedkyně spolku U Andělky, který zařízení provozuje.

Domov ve Vítězné ulici nabízí jako sdílené bydlení. Přesto, že zařízení nespadá do správy kraje, ten už mu jednou dal 150tisícovou pokutu za neoprávněné poskytování služby. Kraj nyní řeší celkem 21 oznámení týkajících se potenciálně problémových poskytovatelů zařízení pro seniory. Celkem už rozdal pokuty v hodnotě tří milionů korun.

Zaregistrovaných poskytovatelů pobytových služeb pro seniory je aktuálně v kraji 102, nabízejí 6100 lůžek. Tento počet se meziročně zvýšil o stovku. Další lůžka mají nově přibýt třeba v Kopřivnici. „Město Kopřivnice nám nabízí pozemky, stravovnu a my k tomu postavíme domov pro seniory o 60 lůžcích,“ doplnil Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek moravskoslezského hejtmana.

Havířov staví nový domov pro nemohoucí

V Havířově na Karvinsku by v polovině příštího roku měla začít výstavba dalšího zařízení pro osoby, které potřebují celodenní péči. Sloužit bude klientům s různými typy demence či Alzheimerovou chorobou. Zařízení pro 136 lidí vznikne v objektu bývalé Základní školy Mánesova, řekla již dříve mluvčí magistrátu Jana Dybová.

Vzhledem k počtu žádostí, kterých je přes 800, je vytvoření nové kapacity krokem k zajištění nezbytných potřeb obyvatel města. Další výhodou je skutečnost, že lidé v produktivním věku mohou nadále pracovat, je-li o jejich příbuzné v zařízení postaráno.
Jana Dybová
mluvčí magistrátu města Havířov
mluvčí magistrátu města Havířov

Převážná většina klientů bude obývat jednolůžkové pokoje, kterých by v domově mělo být 74, dalších 31 pokojů bude dvoulůžkových. Počítá se s tím, že zhruba 80 procent klientů budou tvořit imobilní lidé.

Podle předpokladů by stavba zařízení měla přijít na 245 milionů korun bez DPH, a to včetně demoličních prací, vnitřního vybavení či úprav okolí domova.

V Moravskoslezském kraji teď žije 225 tisíc seniorů, na jedno lůžko jich připadá 38.