Strojírenský Kovosvit MAS Machine Tools ze Sezimova Ústí skončí v konkurzu, majetek firmy se prodá. Na úterní schůzi věřitelů o této formě úpadku společnosti rozhodla většina přítomných věřitelů, proti byli dva. Kovosvit navrhoval reorganizaci společnosti, věřitelé ji ale zamítli. Soud vydá v následujících dnech rozhodnutí, Kovosvit se proti němu hodlá odvolat.
Kovosvit půjde do konkurzu
„Je paradoxní, že o způsobu úpadku rozhodla přibližně tři procenta věřitelů a 97 procent, včetně těch největších, se hlasování nezúčastnilo. Nám to přijde nespravedlivé, protože jsme o společnost bojovali a fakticky je zde riziko, že se dostane do rukou překupníků pohledávek,“ prohlásil právní zástupce Kovosvitu Bagrat Verdiyan.
Podle soudce Miroslava Veselého nelze prodej závodu uskutečnit dříve, než rozhodne odvolací soud. „Bude záležet na tom, zda bude rozhodnutí potvrzeno, nebo ne. Do té doby bude fungovat insolvenční správce, na kterého byla převedena dispoziční oprávnění k majetku, takže se bude snažit udržet situaci, která tam v současné době je, aby nedocházelo k nějakým ztrátám, škodám a podobně,“ popsal.
Dalším krokem podle soudce bude vypracování znaleckého posudku, který ocení majetek Kovosvitu MAS Machine Tools. Cílem bude prodej firmy jednou smlouvou, tedy společnosti jako celku, nikoli rozprodávání majetku po částech.
Plán reorganizace
Insolvenční správce Lukáš Vlašaný na začátku schůze věřitelů zopakoval, že jediným možným řešením úpadku je konkurz. „Z předloženého reorganizačního plánu není možné vyhodnotit výhodnost reorganizace oproti konkurzu. Chybí tam zpráva o plánu, popis podnikání, přehled majetku nebo popis závazků,“ upozornil Vlašaný.
Právní zástupce Kovosvitu Verdiyan oponoval, že zveřejněný plán reorganizace je jen konceptem, který bude následně přepracován na reorganizační plán ve smyslu příslušných předpisů a bude rozpracován v další fázi řízení. „Zákon neukládá dlužníkovi povinnost vypracovat plnohodnotný reorganizační plán v této fázi insolvenčního řízení, čehož si je dlužník plně vědom. Jak již bylo opakovaně uvedeno na schůzi věřitelů, reorganizační plán bude vypracován ve spolupráci s renomovanou společností, která se na tyto otázky specializuje,“ uvedl Verdiyan.
Před samotným hlasováním soud nejprve vyjasnil hlasovací práva. Hlasovat mohli jen ti věřitelé, kteří byli přítomní, kteří nebyli koncernově propojení s Kovosvitem Machine Tools a kteří neměli zamítnuté pohledávky. O hlasovacím právu jednoho věřitele, Trust Union Asset Management s největší pohledávkou téměř 200 milionů korun, která ale byla insolvenčním správcem zamítnuta, rozhodovali přítomní věřitele a nepovolili mu hlasovat.
Věřitelé ještě hlasovali o vzniku řádného věřitelského výboru. Zatím fungoval prozatímní, který měl tři členy. Rozhodli, že ve stejném složení bude pokračovat dál. Posledním bodem schůze byla možnost odvolat insolvenčního správce Vlašaného. Nikdo takový návrh nepodal.
Firma patřila do léta 2020 podnikateli Michalu Strnadovi, který ji pak za stovky milionů korun prodal ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund.
Nový vlastník převzal firmu v roce 2020 i se závazky a úvěry, které činily několik stovek milionů. V důsledku ruské agrese na Ukrajině přišla o dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek. Kovosvit Machine Tools v roce 2022 skončila ve ztrátě po zdanění 167,2 milionu. O rok dříve měla ztrátu 134 milionů.