Kam s použitým olejem? Praha 6 zavedla speciální kontejnery na tuk

Lidé na Praze 6 nově mohou třídit jedlé oleje a tuky do speciálních kontejnerů. České televizi to potvrdil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Od Nového roku bude třídění olejů a tuků povinné, šestá městská část je nicméně teprve druhou městskou částí v hlavním městě, která se rozhodla využívat právě speciální kontejnery. Už delší dobu třídí tímto způsobem oleje na Praze 2.

Praha 6 rozmístila celkem dvacet kontejnerů napříč celou městskou částí, nově tak stojí například v Dejvicích, na Bílé Hoře nebo na Břevnově. Radnice k jejich zavedení přistoupila kvůli zájmu občanů i ve snaze zamezit zanášení kanalizace a podle mluvčího Šrámka je zatím o třídění olejů zájem.

„Při namátkové kontrole bylo zjištěno, že jsou kontejnery využívané. Pokud se projekt osvědčí a z řad občanů bude zájem, určitě budeme nádoby na olej přidávat na další stanoviště tříděného odpadu,“ uvedl. „Sběrná firma navíc dokáže část tuků a olejů vhodným způsobem zpracovat a druhotně využít.“

K zavedení vlastních tuktejnerů má nejblíže Praha 10. Plánují je rozmístit už v červenci. „Záměr prošel usnesením rady městské části. Prvotně by mělo jít o deset míst, kde bude umístěna nádoba o objemu 240 litrů,“ uvedl mluvčí „desítky“ David Polák.

Do sběru a ke svozu

Ostatní městské části zatím speciální kontejnery na jedlé oleje a tuky nezavedly. „Zvažujeme další možné varianty. Kromě možnosti přistavování nádob na oleje a tuky se také zabýváme variantou, zda by bylo možné zapojit místní provozovny, které již likvidaci tuků a olejů řeší,“ řekl mluvčí Prahy 7 Martin Vokouš.

Praha 9 pak kontejnery neplánuje vůbec a spoléhá na to, že lidé odpad odnesou do sběrných dvorů. A situaci zatím nebude řešit ani pražský magistrát.

„O plošném umisťování kontejnerů na oleje neuvažujeme, neboť máme obavy zejména ze zajištění čistoty v jejich okolí,“ informoval jeho zástupce Tadeáš Provazník. „Uvažujeme o přistavení nádoby na oleje na několik vytipovaných stanovišť na území každé městské části, která by byla osazena i dalšími nádobami například na textil nebo elektroodpad.“

Praha pak lidem ještě nabízí možnost zbavit se nashromážděného oleje prostřednictvím nepříliš frekventovaného svozu nebezpečných odpadů. „Probíhá formou zastávkového sběru, kdy svozové vozidlo projíždí v průběhu celého roku územím Prahy,“ řekl Provazník.

Podle Dominiky Pospíšilové z ministerstva životního prostředí třídilo v roce 2016 oleje a tuky deset procent všech obcí. „V roce 2017 se počet obcí zvýšil na cca 900 a vytřídilo se 192 tun“, uvedla Pospíšilová, podle které ministerstvo očekává nárůst hodnot i v dalších letech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 31 mminutami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 1 hhodinou

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 3 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 12 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 13 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 20 hhodinami
Načítání...