Jindřich Vybíral obhájil funkci rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové

Akademický senát Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) zvolil rektorem na příští čtyři roky historika umění Jindřicha Vybírala, který tuto funkci už zastával v předchozím volebním období. Vybíral byl jediným uchazečem. Kandidáta navrženého senátem jmenuje prezident.

Dvaašedesátiletý Jindřich Vybíral vystudoval bohemistiku, historii a dějiny umění na univerzitách v Ostravě, Brně a Londýně. Koncem 80. let pracoval na tehdejší Pedagogické fakultě v Ostravě, v letech 1989 až 1997 v Národní galerii v Praze.

Od roku 1996 působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde přednáší dějiny architektury a designu. Byl prorektorem školy a v letech 2011 až 2018 předsedou akademického senátu. Vedoucím katedry dějin a teorie umění je od roku 2006. Od roku 2018 byl rektorem školy.

Věnuje se zejména dějinám architektury 19. a 20. století a metodologii dějin umění. Je autorem desítek studií a knih, známá je třeba obsáhlá publikace o architektu Leopoldu Bauerovi (2015) nebo knihy Zrození velkoměsta (1997), Století dědiců a zakladatelů (1999), Česká architektura na prahu moderní doby (2002) a Mladí mistři (2002).

Vybíral je členem vědecké rady Národního památkového ústavu a Ostravské univerzity, členem dozorčí rady Ústavu dějin umění Akademie věd, členem redakčních rad časopisu Umění a britského Journal of Art Historiography.

V minulosti rektora Jirků odvolal prezident

Vysoká škola uměleckoprůmyslová byla první tuzemskou vysokou školou, jejíhož rektora odvolal prezident. Stalo se to v roce 2006 a odvolaným rektorem byl malíř Boris Jirků. Prezident se tak rozhodl na návrh akademického senátu, který byl nespokojený s jeho prací.

Mnozí pedagogové i studenti školy Jirků vytýkali to, že se zúčastnil volby rektora sám jako člen akademického senátu. To mu zákon nezakazuje, senát však upozorňoval na to, že osoba zastávající pozici rektora vysoké školy musí oplývat morálními vlastnostmi. A hlasování pro sebe samého k nim podle senátu nepatří. O vítězství Jirků ve volbě rozhodl právě jeden hlas.

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Dělí se na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Po téměř deseti letech příprav otevřela škola před rokem svou novou budovu. Transformací nevyužívané základní školy v Mikulandské ulici vzniklo Technologické centrum, které nabízí studentům zejména dílenské zázemí. Budova má také prostory pro teoretickou výuku, výstavy, společenské akce nebo konference.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 50 mminutami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 1 hhodinou

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 2 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 14 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
před 17 hhodinami

Dopravní komplikace v Liberci pokračují, po tunelu se uzavřou i dva mosty

Dopravu v Liberci komplikuje už druhý měsíc rekonstrukce silničního tunelu. Od Velikonoc se situace ještě zhorší, protože stavbaři začnou s rekonstrukcí dvou mostů ve Švermově a Košické ulici. Tři rozsáhlé stavby přijdou Ředitelství silnic a dálnic zhruba na čtvrt miliardy korun.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Sdílené elektrokoloběžky mají v Praze skončit

Praha nepočítá s tím, že by v připravovaném systému pro provoz sdílených dopravních prostředků umožnila parkování elektrokoloběžek. Jejich provozovatelé je proto podle primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti) nebudou moci v metropoli nabízet. Společně to oznámili Hřib a ředitel Technické správy komunikací (TSK) Filip Hájek. Na neohleduplné využívání sdílených elektrokoloběžek, zejména turisty, si dlouhodobě stěžují obyvatelé centra města.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...