Před deseti lety shořela Hýlačka, nejstarší dřevěná rozhledna v Česku. Na její obnovu přispěli dárci

Dřevěná rozhledna Hýlačka nedaleko Tábora patřila až do ničivého požáru v první den roku 2012 k nejznámějším stavbám svého druhu v České republice. Za druhé světové války ji zabrali Němci a zřídili na ní leteckou pozorovatelnu. Za socialismu ji užíval Svazarm, který v ní měl radiostanici. Po ničivém požáru v roce 2012 ji obnovil Klub českých turistů (KČT).

Věž ve tvaru husitské hlásky, postavená podle projektu Theodora Petříka za tehdejších 45 tisíc korun a otevřená 4. července 1920, se zprvu jmenovala Svoboda, teprve později dostala název podle kopce, na kterém stojí.

Historický snímek rozhledny Hýlačka
Zdroj: Klub českých turistů Tábor

Po revoluci se rozhledna stala památkou

Návratu do rukou Klubu českých turistů, který stál za jejím vybudováním, se Hýlačka dočkala až po listopadu 1989, turistická organizace ji také zrenovovala. Stého výročí otevření se však rozhledna, v roce 1995 prohlášená za kulturní památku, už nedočkala.

Před deseti lety, 1. ledna 2012, 18 metrů vysokou stavbu zničil oheň, po jehož uhašení zbyla na místě jen kamenná podezdívka. Přesnou příčinu neštěstí se nikdy nepodařilo odhalit.

Hořet začala Hýlačka 1. ledna 2012 v ranních hodinách
Zdroj: Klub českých turistů Tábor

Klub českých turistů v Táboře, kterému Hýlačka patřila, ale brzy po požáru zahájil kroky k výstavbě nové rozhledny. Práce na ní zabraly zhruba tři roky. Obnovená vyhlídková stavba se otevřela návštěvníkům 1. srpna 2015, původní dřevěnou konstrukci rozhledny ovšem nahradila ocelová.

Na vrchol nové Hýlačky dnes vede 136 schodů a z jejího ochozu je možné vidět široké okolí Táborska. Náklady na stavbu nové rozhledny činily téměř osm milionů korun, k pokrytí nákladů přispěla i veřejná sbírka klubu turistů.

Načítání...