Před deseti lety shořela Hýlačka, nejstarší dřevěná rozhledna v Česku. Na její obnovu přispěli dárci

Dřevěná rozhledna Hýlačka nedaleko Tábora patřila až do ničivého požáru v první den roku 2012 k nejznámějším stavbám svého druhu v České republice. Za druhé světové války ji zabrali Němci a zřídili na ní leteckou pozorovatelnu. Za socialismu ji užíval Svazarm, který v ní měl radiostanici. Po ničivém požáru v roce 2012 ji obnovil Klub českých turistů (KČT).

Věž ve tvaru husitské hlásky, postavená podle projektu Theodora Petříka za tehdejších 45 tisíc korun a otevřená 4. července 1920, se zprvu jmenovala Svoboda, teprve později dostala název podle kopce, na kterém stojí.

Historický snímek rozhledny Hýlačka
Zdroj: Klub českých turistů Tábor

Po revoluci se rozhledna stala památkou

Návratu do rukou Klubu českých turistů, který stál za jejím vybudováním, se Hýlačka dočkala až po listopadu 1989, turistická organizace ji také zrenovovala. Stého výročí otevření se však rozhledna, v roce 1995 prohlášená za kulturní památku, už nedočkala.

Před deseti lety, 1. ledna 2012, 18 metrů vysokou stavbu zničil oheň, po jehož uhašení zbyla na místě jen kamenná podezdívka. Přesnou příčinu neštěstí se nikdy nepodařilo odhalit.

Hořet začala Hýlačka 1. ledna 2012 v ranních hodinách
Zdroj: Klub českých turistů Tábor

Klub českých turistů v Táboře, kterému Hýlačka patřila, ale brzy po požáru zahájil kroky k výstavbě nové rozhledny. Práce na ní zabraly zhruba tři roky. Obnovená vyhlídková stavba se otevřela návštěvníkům 1. srpna 2015, původní dřevěnou konstrukci rozhledny ovšem nahradila ocelová.

Na vrchol nové Hýlačky dnes vede 136 schodů a z jejího ochozu je možné vidět široké okolí Táborska. Náklady na stavbu nové rozhledny činily téměř osm milionů korun, k pokrytí nákladů přispěla i veřejná sbírka klubu turistů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihočeský kraj

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
1. 4. 2025

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
31. 3. 2025

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
28. 3. 2025

O absolventy sklářského oboru je zájem. Práci s materiálem se učí studenti v Třeboni

Na střední odborné škole v Třeboni roste zájem o sklářský obor. Studenti se tady učí všeobecné práci se sklem. Pokud ale chtějí získat praxi přímo ve sklárnách, míří často na sever Čech. Vyhlášená sklárna v Chlumu u Třeboně totiž svůj provoz už dávno ukončila. O absolventy sklářského oboru je ale v Česku i v zahraničí zájem.
27. 3. 2025

„Nikdo nechce čichat výkaly.“ Lidé se brání proti vzniku obřích jímek na kejdu

Ve Vnorovicích na Jindřichohradecku se rozhořel spor o vybudování dvou velkoobjemových jímek na uskladnění kejdy hospodářských zvířat. Místní mají strach, že stavba negativně ovlivní okolí i komfort jejich bydlení. Podle investora jsou ale obavy zbytečné.
27. 3. 2025

Z MHD mizí papírové jízdenky

Papírové jízdenky pomalu mizí z hromadné dopravy v českých městech. Lidé na řadě míst už víc využívají ty virtuální, zakoupené platební kartou nebo digitálně přes mobilní telefon. Jednodušší je to nejen pro cestující, ale i pro samotné dopravní podniky. Trendu jdou proto naproti.
26. 3. 2025

Zajištění či demolice poškozených domů stojí obce miliony

V Hůrách u Českých Budějovic ležících nedaleko města Rudolfov se zřítila část domu do silnice. Hrozí navíc i další problémy. Majitel totiž se stavebním úřadem nekomunikuje. Podobné potíže řešila nebo se s nimi stále potýká zhruba polovina měst a obcí v Česku. Radnice tak přicházejí o statisíce až miliony korun za zajištění či demolice, které platí samy.
23. 3. 2025

O problémech kolem stomatologické péče diskutovali hosté pořadu Zkraje

Statisíce Čechů nemají zubaře, stálého nemá pětina lidí. Podle stomatologické komory je ale dentistů dostatek. V čem je tedy problém? Jak ho vyřešit? A proč má drtivou většinu zubních kazů jen pět procent nejchudších obyvatel? Na tyto i další otázky hledali odpovědi hosté pořadu Zkraje, kterými byli starosta Písku Michal Čapek (ANO), člen předsednictva České stomatologické komory Libor Zdařil, komentátor serveru Seznam Zprávy Martin Čaban, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), poslanec Jan Síla (SPD) a Adam Ander z odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva zdravotnictví.
22. 3. 2025
Načítání...