HN: Mitas mění majitele, švédský Trelleborg prodává divizi Japoncům

Výrobce pneumatik Mitas, který má výrobní závody v Praze, Zlíně a Otrokovicích, mění po šesti letech majitele. Švédská skupina Trelleborg prodává svou divizi, jejíž součástí je i Mitas, za víc než dvě miliardy eur (51,5 miliardy korun) japonské firmě The Yokohama Rubber Company. Píší o tom Hospodářské noviny (HN).

„Uzavření transakce podléhá schválení příslušných antimonopolních úřadů a očekává se, že bude dokončeno v závěru letošního roku nebo na začátku příštího roku,“ sdělila Hospodářským novinám viceprezidentka Trelleborgu Karina Larssonová, která odpovídá za komunikaci.

V pražském a otrokovickém závodě se vyrábí pneumatiky pro zemědělské a stavební stroje. Ve Zlíně je výroba pneumatik pro motocykly, letadla a vysokozdvižné vozíky a rovněž výroba gumárenských směsí. V minulém roce dosáhly tržby společnosti okolo sedmi miliard korun a čistý zisk byl 484 milionů korun.

V roce 2016 byl Mitas součástí transakce, při níž Švédové koupili gumárenskou skupinu ČGS Holding. Prodávající Oldřich Šlemr a Tomáš Němec inkasovali v přepočtu přes třicet miliard korun. Trelleborgu neprodávali jen české závody Mitasu v Praze, Zlíně a Otrokovicích. ČGS v té době vlastnila dalších deset výrobních závodů včetně továrny Mitas v USA či provozů dalších gumárenských společností jako Rubena či slovinský Savatech.

Vlastnictví Mitasu bylo klíčové

Kromě Mitasu získají Japonci rovněž výrobu a prodej pneumatik značek Trelleborg, Maximo, Cultor a Interfit využívaných v zemědělství, průmyslu a stavebnictví. Podle expertů oslovených HN tvoří Mitas asi třetinu obratu divize Trelleborg Wheel Systems (TWS). Podle zástupců Trelleborgu bylo vlastnictví Mitasu při vyjednávání s Japonci velmi důležité. Podle Kristýny Duchoňové z Trelleborg Wheel Systems Czech Republic byla díky němu celá prodávaná divize pro skupinu Yokohama přitažlivější, neboť pokrývá i ty části trhu, ve kterých před převzetím ČGS nebyl Trelleborg tak silný.

Převzetím TWS japonská Yokohama výrazně posílí svou pozici v Evropě, kde nyní prodává hlavně pneumatiky pro osobní auta. Za zmíněných 2,1 miliardy eur získají Japonci 40 prodejních zastoupení a 14 výrobních závodů. Kromě Česka má švédská TWS výrobu také v Itálii, Lotyšsku, Srbsku, Slovinsku, USA, Brazílii, Číně a na Srí Lance. Celkem skupina ke konci loňského roku zaměstnávala 6750 lidí, v české části pracovalo téměř devatenáct set zaměstnanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 1 hhodinou

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 1 hhodinou

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 3 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 12 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 13 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 20 hhodinami
Načítání...