Hasiči s pomocí dronů tvoří mapy povodněmi zasaženého území

2 minuty
Události v regionech: Mapování povodní pomocí dronů
Zdroj: ČT24

Speciální tým hasičů s drony tvoří v lokalitách, které zaplavila voda, takzvané ortofotomapy a 3D modely. Mapu složenou z dronových snímků bude možné vložit do geodetických softwarů. Pomůže to například s obnovou inženýrských sítí.

Jeseník, Mikulovice, Opava nebo Krnov jsou místa, kde se v těchto dnech pohybují hasiči s drony. Mapují území zasažená povodněmi. Do akce je zapojeno devět dronových skupin. V jedné z nich je Petr Huk, který byl povolán ze severních Čech. „Většinou létáme tak dlouho, jak to dovolí baterie, takže zhruba půl hodiny. Potom se baterie vymění, dají se nabít a jede se znova,“ popsal pilot dronu z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

„Vzlétneme a už tam máme předpřipravenou misi, která nasnímá snímky s překryvem,“ dodal. Věnoval se už mapování Kostelce na Krnovsku. Záběry ukazují, že voda tam před dvěma týdny zaplavila celou vesnici. Povodeň dosáhla až pětisetletého průtoku.

Mapy pomohou při obnově území

„Dronové skupiny mapují oblasti, kudy tekla voda. Postupně dělají ortofotosnímky celé oblasti. Ty se pak přenesou na pracoviště Institutu ochrany obyvatelstva v Bohdanči, které data zpracovává,“ vysvětlil vedoucí pracoviště dokumentací Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Jiří Studnička. Doplnil, že dron za dvacet minut pokryje oblast o rozloze dvacet dva tisíc metrů čtverečních, zpracování údajů trvá řádově pětačtyřicet minut.

Složením snímků poté vznikne 3D model celého nasnímaného území a zároveň ortofotomapa, která bude mít široké využití. „Jde o mapu složenou z dronových snímků, kterou lze vložit do kteréhokoli geodetického softwaru a následně s ní pracovat,“ informoval mluvčí generálního ředitelství HZS ČR Martin Kavka.

Drony pomáhaly od začátku povodní

Využívat je pak budou hlavně místní samosprávy a štáby krizového řízení. Výsledné digitální mapy budou pomáhat třeba při obnovovacích pracích.

Situaci v zasažených oblastech budou hasiči mapovat ještě tři dny. Záležet bude na počasí. Pokud bude pršet, práce přeruší.

Drony hasičů byly nasazeny už od samého začátku povodní. V první fázi jim pomáhaly dodávat data potřebná k řízení zásahu i k vyhledávání lidí při jejich záchraně. Záběry poskytovaly podporu velitelům zásahu a krizovým štábům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 5 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 16 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...