Graubnerova nástupce zatím olomoucké arcibiskupství nezná. Je čas, říká pomocný biskup Basler

6 minut
Pomocný biskup olomoucký Antonín Basler o jmenování Jana Graubnera
Zdroj: ČT24

Pomocný biskup olomouckého arcibiskupa Antonín Basler v ČT řekl, že nástupce Jana Graubnera zatím arcidiecéze nezná. Podle něj je zatím čas, protože funkci pražského arcibiskupa musí Graubner převzít do dvou měsíců. Zda by se novým arcibiskupem v Olomouci mohl stát právě on jako současný pomocný biskup, Basler nevyloučil. Podle něj to však může být i někdo nový. Uvedl, že jmenování Graubnera do funkce pražského arcibiskupa ho překvapilo, podle něj bude věřícím i kolegům v Olomouci chybět.

Basler uvedl, že na olomouckém arcibiskupství se už od úterý tušilo, že novým pražským arcibiskupem by mohl být právě Graubner. Řekl ale, že to bylo pro všechny jeho spolupracovníky velkým překvapením. „Je to jednak kvůli jeho věku, protože příští rok dosáhne 75 let, a tedy měl by podávat abdikaci na svou pozici. I jeho zdraví bylo velmi ohroženo za doby covidu, tak jsme si mysleli, že něco takového nám v uvozovkách nehrozí,“ sdělil v ČT. 

Arcibiskup Jan Graubner prodělal velmi těžký průběh onemocnění covid-19 a skončil na plicní ventilaci. Basler řekl, že Graubnerův stav je dnes už velmi dobrý. „Podle lékařů na jeho plicích nejsou žádné negativní známky, psychicky se cítí velmi dobře. Z toho jsme měli obrovskou radost, že se mohl vrátit do své služby v plné síle, nicméně teď je nám to (jmenování do funkce pražského arcibiskupa) trochu líto,“ přiznal. 

Volba nebyla podle Baslera jednoduchá ani pro samotného Graubnera. „V té nemoci říkal, že pánu Bohu nabídl svůj život, a jestli chce, aby tady dál byl, je pro něj ochoten udělat cokoliv. Právě na to si teď vzpomněl a podle toho se zařídil,“ sdělil pomocný biskup. „Je nesmírně pracovitý, zkušený a lidský,“ dodal. 

Na jméno Graubnerova nástupce je čas

Podle Baslera je Graubner, který je ve funkci olomouckého arcibiskupa už třicet let, velmi oblíbený i mezi věřícími. „Kam přijede, tam se sejde velké množství lidí. Všichni znají jeho aktivitu, jeho schopnost správným způsobem a ve správnou chvíli zasáhnout,“ popsal. 

Kdo současného arcibiskupa v Olomouci nahradí, zatím podle Baslera není jasné. „Do převzetí funkce pražského arcibiskupa se sejde sbor konzultorů, kteří zvolí administrátora diecéze, a pak se bude čekat – nevíme jak dlouho – na to, až papež jmenuje nového olomouckého arcibiskupa,“ uvedl. 

Redaktorka ČT Petra Klimková připomněla, že bývá zvykem, že arcibiskupem se stává některý z pomocných biskupů. Na otázku, zda by takovou funkci přijal, Basler řekl, že by se musel řádně rozmyslet. „Ovšem není to pravidlo, že by to musel být někdo z pomocných biskupů, nakonec příklad vidíme i v Praze. Ale je to možné, může to být ale i někdo jiný.“ Novou diecézi má Graubner podle pomocného biskupa převzít do dvou měsíců. „Ještě máme čas,“ řekl. 

Co nového arcibiskupa v Olomouci čeká?

Podle Baslera je olomoucká arcidiecéze v dobrém stavu. Je přesvědčen o tom, že od doby, co ji převzal právě Graubner, se udělalo mnoho. „I po stránce majetkové, přece jenom od těch restitucí uplynul nějaký čas, se mnoho věcí podařilo. Něco se jistě také nepodařilo, ale nástupce bude mít dobrou diecézi,“ míní otec Antonín. 

Největším problémem v olomoucké arcidiecézi je podle Baslera, stejně jako v ostatních diecézích, nedostatek kněžských povolání. Řekl, že průměrný věk kněžstva je kolem padesáti let, což je podle něj poměrně hodně. „Do budoucna může nastat tento problém, že kněží budou mít ještě více farností, než mají dnes, ale modlíme se za nová kněžská povolání,“ sdělil.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 6 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 6 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 17 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 18 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 22 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30
Načítání...