Fakultní nemocnice Olomouc otevřela nové pracoviště kliniky nukleární medicíny

Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) otevřela novou přístavbu pracoviště kliniky nukleární medicíny s nejmodernějším přístrojovým vybavením pro diagnostiku a léčbu zejména onkologických onemocnění. Celkové výdaje dostavby pavilonu a jeho přístrojového vybavení jsou téměř 130 milionů korun. Víc než třetinu zaplatila nemocnice z dotace.

Práce na rekonstrukci a dostavbě kliniky začaly loni v březnu. Po půldruhém roce je výsledkem nová dvoupodlažní budova vybavená dalším přístrojem PET/CT pro vyšetření pacientů s nádorovými i zánětlivými procesy.

„Jednalo se o jeden z nejnákladnějších projektů realizovaných v naší nemocnici v posledních letech. Je však potřeba si uvědomit, že moderní medicína se bez drahého přístrojového vybavení a odpovídajících prostor zkrátka neobejde,“ řekl ředitel nemocnice Roman Havlík. Doplnil, že nemocnice teď může nabídnout pacientům špičkovou péči, navíc v komfortním prostředí.

Laboratoře a rozšíření lůžkové kapacity

V pavilonu X2 vznikla vyšetřovna, která bude fungovat nezávisle na první, již fungující. Druhé podlaží objektu bude sloužit laboratořím pro výrobu a distribuci radiofarmak, ale i jako zázemí pro personál. „Naše klinika je jedním z mála pracovišť, která poskytují celé spektrum v České republice dostupných vyšetřovacích metod nukleární medicíny. Na lůžkovém oddělení jsou prováděné terapeutické výkony včetně teranostiky karcinomu prostaty a neuroendokrinních nádorů. Nová dostavba tedy umožní i rozšíření kapacity našeho lůžkového zařízení,“ popsal přednosta kliniky Milan Kamínek.

PET/CT pracoviště je součástí kliniky od roku 2005. Narůstající množství vyšetření prováděných na jednom přístroji, kterých je až 4,5 tisíce ročně, si podle primářky kliniky nukleární medicíny Libuše Quinn vynutilo rozšíření tohoto pracoviště o druhý přístroj. „Naše klinika tak bude schopna uspokojit rostoucí poptávku po těchto vyšetřeních a zároveň efektivněji využít nakupovaná radiofarmaka. Nově instalovaný přístroj je ve srovnání s tím stávajícím technicky vyspělejší,“ uvedla primářka.

Evropské dotace

Fakultní nemocnice Olomouc je šestou největší nemocnicí v České republice. Zařízení má pět desítek pracovišť. Ročně je tam hospitalizováno pětapadesát tisíc pacientů a lékaři provedou dvaadvacet tisíc operací.

„S pomocí Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a týmu Centra pro regionální rozvoj České republiky, které projekty IROP zastřešuje, má nemocnice na kontě již osm projektů, na které EU přispěla celkem 921 milionů korun,“ doplnil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Staré vodovodní potrubí je v mrazech náchylnější k praskání

Velká část dvousetkilometrového potrubí v Jihlavě je starší padesáti let. Právě stáří je důvodem častých poruch. Do oprav město investuje desítky milionů korun ročně, ale jsou postupné. Od začátku roku prasklo potrubí na různých místech už dvacetkrát. Poruchy jsou častější i kvůli mrazům.
před 55 mminutami

Motorkáři ničí přírodní rezervaci u Vranova na Brněnsku

Muži na motorkách navzdory zákazu projíždějí rezervací Jelení skok a ničí přírodu v polesí Vranov ve Školním lesním podniku Křtiny. Lesníky ignorují a nechávají za sebou hluboké stopy. S podobnými problémy se lesníci setkávají i patnáctkrát do roka.
před 1 hhodinou

Kraj po policejním zásahu odvolal ředitele třinecké nemocnice

Moravskoslezský kraj odvolal ředitele třinecké nemocnice Jiřího Veverku. Do vyhlášení nového výběrového řízení bude funkci zastávat stávající technický náměstek ředitele Jaroslav Brzyszkowski. Policie po úterním zásahu v nemocnici obvinila tři lidi, právě Veverka má být podle regionální Televize Polar mezi zadrženými, stejně jako další náměstek Kamil Mašík. Hrozí jim až osm let vězení.
12:09Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Aby mohla dcera s Aspergerovým syndromem studovat, bydlí s ní matka na internátu

Ve zralém věku začala Jana Hošková bydlet na internátu a vrátila se do školy. Dceři Amálii Hoškové, která by kvůli Aspergerově syndromu bez matky neodešla z místnosti, totiž musí být neustále nablízku. Jde o mimořádný příběh, kdy škola i rodiče udělali maximum pro to, aby se dívka mohla vyučit a v budoucnu i částečně pracovat.
před 13 hhodinami

Stavba Dvoreckého mostu v Praze se protáhne a prodraží

Budování Dvoreckého mostu, který bude v Praze přes Vltavu spojovat Podolí a Smíchov, se o rok protáhne a prodraží. Kubistický most za více než miliardu korun zatím stojí jen ze dvou třetin. Otevřít ho lidem chtějí zástupci Prahy příští rok na jaře. Jezdit po něm budou tramvaje, právě jejich provoz se teď kvůli zpoždění komplikuje.
před 14 hhodinami

Plán Holešova na Kroměřížsku sloučit dvě školy vyvolal nevoli části rodičů

Radnice v Holešově na Kroměřížsku chce sloučit dvě základní školy ve městě. Uspořádala proto diskuzi, aby se změnami seznámila rodiče. Slibuje si lépe organizovanou a kvalitnější výuku a nižší náklady. Plán odsouhlasili radní, musejí ho schválit i zastupitelé. Část opozice i mnozí rodiče se změnou nesouhlasí.
před 22 hhodinami

Liberecké SPOLU je připraveno na postu hejtmana podpořit Půtu

SPOLU v Libereckém kraji je připraveno na postu hejtmana podpořit Martina Půtu ze Starostů pro Liberecký kraj (SLK), pokud na něm bude koaliční partner trvat. Žádné jiné jméno Starostové nenabídli, řekl po jednání koalice předseda zastupitelského klubu SPOLU Vladimír Richter.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Majitel mostecké budovy, kde vyhořela restaurace, nedodal povolení k přístavbě

Majitel objektu, ve kterém před měsícem vyhořela mostecká restaurace U Kojota, nedoložil dokumenty potvrzující povolení k přístavbě. Požár, kvůli kterému zemřelo sedm lidí, vypukl v noci na 12. ledna. Hasiči zničenou přístavbu strhli nedlouho po tragédii. K upřesnění některých záležitostí se uskuteční schůzka ještě s provozovatelem restaurace.
včeraAktualizovánovčera v 20:42
Načítání...