Dočká se Plzeň nového divadla? Zastupitelé se neshodli na navýšení nákladů

Plzeň - Těsným poměrem hlasů zastupitelé Plzně odsouhlasili navýšení nákladů na stavbu nového divadla. Divadelní technologie se prodražily o téměř 18 milionů korun kvůli změně evropských norem. Zhotovitel stavby vysoutěžené za 818,5 milionu korun, firma Hochtief, ale předložil městu změnové listy s požadavkem navýšení nákladů o skoro 40 milionů korun. Argumentuje tím, že stavbu prodražily kromě norem také zemní práce. Zastupitelé po opakovaném hlasování přiznali jen vyšší náklady na technologie, o zemních pracích nehlasovali. Ohrožen tak je termín dokončení stavby i nadcházející divadelní sezona.

Technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) navrhoval zvýšené náklady schválit všechny. To ale většina zastupitelů, včetně koaliční ČSSD, odmítala. Neprošel ani návrh opoziční TOP 09, která navrhla zaplatit vícenáklady za technologie a odmítnout náklady za zemní práce.

Varianta, kterou nakonec předložil primátor Martin Baxa (ODS), byla podle něj jediným nejméně rizikovým řešením, na kterém se zastupitelé dokázali většinově shodnout a přitom neohrozit postup stavby. Firma totiž varovala, že pokud by peníze nedostala, stavba divadla by se mohla zkomplikovat nebo i zastavit, věc by mohla skončit u soudu. Není jasné, jak se firma zachová nyní.

V novém divadle se má začít hrát od září 2014. Stavba je jedním z hlavních bodů projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Zatím se prostavělo zhruba 370 milionů korun.

Bývalý ředitel divadla Jan Burian i jeho současný šéf Ilja Racek uvedli, že zdržení by značně zkomplikovalo plánovaný začátek provozu. Už tak jsou termíny napjaté. Stavba se má dokončit na konci dubna 2014, pak má mít do srpna zkušební provoz. Nejistota komplikuje práci divadelníků - během krátké doby budou muset do nové budovy přestěhovat 11 inscenací a nazkoušet čtyři nové, už teď se podepisují smlouvy na aranžmá některých her na nové scéně, řekl Racek. 

Reportáž Davida Havleny (zdroj: ČT24)

Navýšení nákladů zavinily částečně nároky na kvalitnější divadelní technologie, odpovídající evropským normám. Normy se změnily v průběhu přípravy stavby. I když začaly platit ještě před podpisem smlouvy, nebylo údajně možné kontrolovat do poslední chvíle průběžně všechny normy, jimž stavba divadla podléhá.

Podle zástupce stavitele Kamila Vybírala se stavby týká 490 norem. Právníci navíc tvrdí, že není povinností zhotovitele před uzavřením smlouvy normy kontrolovat. Jedna z norem se přitom změnila jen několik dní před uzavřením smlouvy. Pokud by město peníze na vyšší náklady nezaplatilo a použily by se původně schválené technologie, nezískaly by certifikaci potřebnou pro následnou kolaudaci stavby. Mnohem více by pak stálo odstranění nevyhovujících technologií a pořízení a instalace nových.

Další část vyšších nákladů jsou peníze vynaložené na zemní práce a likvidaci kontaminované zeminy. V průběhu stavby se také ukázalo, že pod zemí je více konstrukcí, než bylo uvedeno v zadání. Další náklady se zvýšily také kvůli změněným požadavkům firmy ČEZ a dalších institucí.