Bourání domů poničených tornádem potrvá ještě asi až dva týdny. Pět set domů zůstává bez proudu

Demolice domů v jihomoravských obcích zasažených bouří a tornádem potrvají podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) ještě nejméně deset dnů. Z dvou stovek domů jich zbývá zbořit kolem čtyřiceti. Bouře poničila dvanáct set domů. Zatím šest set padesát lidí požádalo o dotaci ministerstvo pro místní rozvoj, které poskytuje až dva miliony korun. Pět set domů zůstává bez proudu, provizorní připojení by mělo být zajištěno do 26. července.

Podle hejtmana Jana Grolicha bylo k demolici určeno 187 domů. „Číslo se ale pořád hýbe, protože někdo měl požadavek na hasiče, ale objedná si pak soukromou firmu, nebo naopak někdo ještě hasiče povolá. Řádově je to ale práce na deset až 14 dnů,“ řekl hejtman po jednání krizového štábu v Podivíně.

Jak jsou daleko rekonstrukce domů, které nebyly určené k demolici, hejtman zhodnotit nedokáže. „Neexistuje žádná databáze rekonstrukcí jednotlivých domů. Někdo byl schopný si to zařídit a pracuje tam, někdo se tam byl podívat jednou. Záleží, v jaké kondici je ta rodina,“ poznamenal hejtman.

„Obrovské téma, které je před námi, je výstavba nových domů. Ukazuje se, že bude potřeba pomoci starostům, ale i úřadům v Hodoníně a Břeclavi. Požádám paní ministryni pro místní rozvoj, aby posílila stavební úřady. Současně se ukazuje, že by bylo dobré vytvořit nějaký tým tady na místě, aby pomohl s vyřizováním lidem, kteří nejsou schopni sami zvládnout celý administrativní proces,“ řekl při návštěvě postižené oblasti ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

13 minut
Brífink po jednání krizového štábu Jihomoravského kraje 12. července
Zdroj: ČT24

Lidé mohou získat až dvoumilionovou dotaci

Lidé mohou škody hradit z pojištění, veřejných sbírek, případně z dotací ministerstva. Požádalo si o ni už šest set padesát lidí. Podle Grolicha ale bude potřeba počkat na posudek ohledně stanovení nákladů na opravy. Kromě až dvoumilionové dotace ministerstvo nabízí i možnost třímilionového úvěru za zvýhodněných podmínek.

Poškozený zůstává i veřejný majetek. „Domluvili jsme se s ústavem soudního inženýrství, který by měl nacenit veškeré škody na obecním a krajském majetku, abychom to ministerstvu poslali po 20. červenci,“ přiblížil Grolich.

Podle hejtmana dvacet osm rodin požádalo o dlouhodobé ubytování. „U někoho to může být na půl roku, u někoho na rok, než se postaví dům. Zjišťujeme, jak je to s mobilními buňkami, máme nabídku z Ústeckého kraje na dvojdomky. Zpracováváme nabídky, které jsou zdarma, ale asi nepokryjeme všechny potřeby zdarma. Uvidíme, jestli to pak půjde ze sbírek, jsme připravení pomoct i na straně kraje, připravené jsou i obce,“ řekl hejtman.

Počty hasičů a policistů se budou postupně snižovat

Ministr Hamáček jednal i s hasiči a policisty. „Jak je postupně území uklizeno, budou se snižovat počty hasičů. Chci garantovat, že u policie nedojde ke snížení, které by znamenalo snížení bezpečnosti,“ sdělil Hamáček.

V postižených obcích Hamáček poděkoval hasičům za jejich nasazení. „Za tu dobu, která uplynula od tornáda, je pokrok obrovský,“ poznamenal ministr. Z obcí zmizely sutiny, část domů se podařilo opravit. Lidem pomáhali záchranné složky a dobrovolníci. V místech bylo přes tisíc hasičů a stovky policistů.

Hejtman Grolich uvedl, že kromě hasičů se budou odvolávat i někteří vojáci, část jich ale zůstane. „Budeme je nechávat pro potřeby obcí na odklízení a obnovu majetku. V každé obci bude deset vojáků plus ještě bude vyčleněných sto vojáků,“ dodal Grolich.

Bouřky s kroupami a tornádem o rychlosti přes dvě stě kilometrů v hodině zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Poničily dvě stovky domů, vyžádaly si šest životů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
před 21 mminutami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
08:26Aktualizovánopřed 37 mminutami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 7 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 18 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 19 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 23 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00
Načítání...