Dotace po tornádu z programu Živel se nebudou snižovat o dary z veřejných sbírek, rozhodla vláda

Dotace z programu Živel se nebudou podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) snižovat o dary z veřejných sbírek. Lidé, kteří jsou pojištění, budou zvýhodněni. Schválila to tak vláda, která jednala o úpravě podmínek podpory pro lidi zasažené koncem června bouří a tornádem na jižní Moravě a na Lounsku.

Video Události
video

Události: Vláda upravila pravidla dotací pro lidi zasažené následky tornáda

Do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění jen 70 procent. „To zvýhodnění bude ve formě bonusu. To znamená, že od celkové skutečné výše škody se odečte jenom 70 procent plnění, co dostanou od pojišťovny, aby těch 30 procent zůstalo v podstatě k dispozici na to, co je potřeba,“ uvedla Dostálová. „Tornádo nezasáhlo jen nemovitosti, ale například i zahrady, altány, oni přišli i o vybavení domácností, tak aby lidé to, co dostanou z pojistky, mohli použít i na další věci,“ doplnila. 

Úpravu doznala také možnost převodů vlastnického práva na byt či dům, nově je budou moci mezi sebou převádět například rodinní příslušníci. Dosud totiž bylo v případě čerpání zvýhodněné půjčky podmínkou, že dokud nebude splacena, nesmí žadatel převést vlastnické právo k obydlí nebo novému obydlí, na které byla podpora poskytnuta.

Podle Dostálové se snižování dotace z programu Živel o peníze z veřejných sbírek do vládního opatření dostalo jako nešťastná formulace od úředníků, nebyl to záměr. Cílem bylo zabránit proplacení jednoho nákladu dvakrát a předejít problémům, které by tím žadatelům mohly nastat kvůli rozpočtovým pravidlům, uvedla. Změnu nařízení vláda projednala na mimořádné schůzi, ministři se spojili přes internet.  

„Vláda nikdy neměla v úmyslu, aby se dary odečítaly. Sousloví ,veřejné sbírkyʻ bylo úpravou nařízení vlády zrušeno,“ řekla ministryně později na tiskové konferenci ve sněmovně. Z hlediska dvojího proplácení jedné faktury byly podle ní v minulosti problémy po povodních. „Za nepřesnosti v nařízení se omlouvám,“ dodala Dostálová.

Video Studio ČT24
video

Dostálová: Dotace lidem postižených tornádem se nebudou snižovat o dary ze sbírek

Zdroj: ČT24

Vláda o změně podmínek rozhodovala na mimořádném zasedání. Část ministrů přitom kritizovala podmínky už při dřívějším hlasování. „Ministerstvo pro místní rozvoj mělo jiný názor. Čili paní ministryně trvala na tom, že to tam má zůstat, nebo jak si to vysvětlit? Já jsem obecně upozorňoval na to, že tam bude potřeba zohlednit pojištěné a nepojištěné a během toho týdne došlo k posunu,“ řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Někteří zástupci opoziční stran kritizovali také přístup programu k lidem, kteří si platili pojištění. Například podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vláda nastavila podmínky pomoci tak, že kdo byl zodpovědný a platil si pojištění, je na tom hůř než nepojištěný.

S tím souhlasí i předseda STAN Vít Rakušan. „Lidé, kteří byli zodpovědní ke svému životu a ke svému majetku a dlouhodobě si platili pojištění nemovitosti, tak na té zodpovědnosti biti budou a to spravedlivé není,“ okomentoval.

Opozice chtěla podporu zasaženým lidem projednat také ve sněmovně. Bod se ale na program středečního jednání nedostal. „Je škoda, že vláda se debatě vyhnula, protože se vyhnula diskuzi s lidmi, kterých se to týká, které zastupujeme a kterým chceme dát jasný signál, jaká ta vládní pomoc je,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Ten zmatek byl dán spíš tím, že pomoc nebyla koordinovaná a pozdě se našel vztah mezi státem, obcí a krajem,“ okomentoval předseda KSČM Vojtěch Filip.

Žádosti o pomoc z programu Živel přijímá Státní fond podpory investic. S vyplněním formulářů pomáhají v zasažených obcích úředníci. Na jižní Moravě úředníci k pondělku přijali více než 300 žádostí na obnovu bydlení. 

Lidé z oblastí, kterými 24. června prošla ničivá bouře, mohou na rekonstrukci nebo pořízení nového obydlí získat od státu dotaci až dva miliony korun a až třímilionový úvěr s jednoprocentním úrokem. Úřady zatím přijaly přes 600 žádostí na obnovu bydlení či na zálohu na demolice. Statici v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zatím určili k demolici více než 180 domů. Lidé v dobročinných sbírkách na zasažené bouří vybrali více než miliardu korun.