Babiš a Hřib se dohadují, kam umístit úředníky. Praha nepotřebuje další prázdné budovy, říká primátor

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) obdržel nabídku Andreje Babiše (ANO) ohledně pozemků v Letňanech, kam chce premiér umístit 10 tisíc úředníků. Premiér uvedl, že je o požadavcích města ochoten jednat, nicméně výměny nemovitostí musí být cenově vyrovnané. Podle Hřiba je však nabídka nekompletní, protože premiér nedodal požadovaný seznam budov, které by měli úředníci v metropoli opustit.

„Seznam jsme bohužel stále neobdrželi, a tím pádem nejsme schopni posoudit dopady stěhovaní úřadů na chod a rozvoj hlavního města,“ uvedl primátor v reakci na premiérův dopis. Dodal, že potřebuje znát podrobnosti ohledně dalšího využití budov či odhadové ceny za jejich prodej.

Město podle primátora nepotřebuje další prázdné budovy. Bez seznamu budov podle něj nemá smysl se k Babišově nabídce vyjadřovat, dodal Hřib. „Nechceme, aby se centrum vylidnilo. Proto je pro nás zásadní vědět, jak chce stát naložit s těmi budovami v centru. Osobně vůbec nechápu, proč nám stát ten dokument tají,“ uvedl primátor.

Premiér v dopise adresovaném Hřibovi uvedl, že je o požadavcích Prahy ochoten jednat, nicméně výměny nemovitostí musí být podle zákona cenově vyrovnané a není možné, aby Praha obdržela majetek ve výrazně větší hodnotě, než předá státu.

Pražští úředníci by se mohli přestěhovat do Karlína, navrhuje město

Zástupci Prahy na jednání výměnou za pozemky požadovali mimo jiné převod Karlínských kasáren a nemovitostí v Nemocnici Na Bulovce na město. To však podle premiéra neodpovídá ceně pozemků v Letňanech, které mají na základě posudku státu hodnotu 401 milionů korun.

Posudková cena kasáren v Karlíně je podle premiéra 620 milionů, na budovy Nemocnice Na Bulovce se posudek teprve připravuje, ale pořizovací hodnota byla 2,8 miliardy.

Premiér proto navrhuje výměnu pozemků v Letňanech za Karlínské kasárny. Převod dalších nemovitostí chce odložit na další kola směn majetku mezi státem a hlavním městem. Babiš zároveň souhlasí s vypsáním mezinárodní architektonické soutěže na podobu letňanské čtvrti.

O dalších požadavcích města, jako je financování dostavby městského okruhu, stavba nemocnice a vybudování 1300 bytů, je ochoten jednat. Pokud by mu město nevyšlo v otázce Letňan vstříc, může se podle Babiše stát, že nemovitosti, o které Praha projevila zájem, pošle stát do dražby.

Podle Hřiba jsou ve veřejném zájmu možné bezúplatné převody

Odborníci na realitní trh v minulosti na dotaz ČTK uvedli, že reálná tržní cena parcel v Letňanech se může pohybovat mezi jednou až třemi miliardami korun. Hřib v reakci na premiérův dopis uvedl, že porovnávání cen nemovitostí je v tomto případě nepodstatné, protože podle zákona je možné majetek ve veřejném zájmu převést bezúplatně.

„K bezúplatným převodům majetku mezi Prahou a státem ostatně v minulosti již došlo, například v případě hasičárny v Argentinské ulici, kterou město převedlo bezúplatně na stát,“ uvedl Hřib.

Plán stěhování úředníků pro stát připravuje Ústav pro zastupování věcech majetkových (ÚZSVM). Jeho mluvčí Radek Ležatka uvedl, že informace o budovách, které požaduje primátor, vychází z neveřejného registru a úřad musí prověřit, zda je podle zákona smí zveřejnit. „Předpokládáme, že reakci poskytneme do konce února,“ uvedl.

Pro možnost bezúplatného převodu podle něj platí striktní pravidla dané zákonem a metodikou ministerstva financí, která řada nemovitostí požadovaných Prahou nesplňuje. I když nabídka premiéra neobsahuje primátorem požadovaný seznam budov, nekompletní podle úřadu není.

Primátor se ohledně dalšího využití městských pozemků v Letňanech sešel s Babišem minulou středu. Stavbu úřednického areálu dosud odmítal. Po schůzce oba politici uvedli, že budou dále jednat. O využití pozemků o rozloze více než 30 hektarů u stanice metra město jedná už delší dobu. Nyní je na nich pole, v minulosti například tehdejší primátor Pavel Bém chtěl na parcelách vybudovat areál pro olympijské hry.