Akademie věd České republiky (AV ČR) otevřela v Třešti na Jihlavsku po skoro tři roky trvající rekonstrukci své kongresové centrum a hotel v zámku. Zatím slouží jen pro interní potřeby, od června však bude moci hotel se 105 lůžky, wellness a restaurací využívat i veřejnost, řekla ředitelka Zámeckého hotelu Třešť Pavla Pěkná. AV ČR využívá novorenesanční zámek od 80. let minulého století, od města ho koupila v roce 2005. Za jeho kompletní renovaci teď zaplatila asi 240 milionů korun.
Akademie věd otevřela po rekonstrukci své kongresové centrum a hotel v Třešti
Na nové podobě interiéru se po rekonstrukci projevila spojitost Třeště se spisovatelem Franzem Kafkou, který zde pobýval mezi lety 1900 a 1907 u svého strýce Siegfrieda Löwyho. „Kafka sem jezdil vždy na léto, půjčoval si od strýce jeho motocykl, jeden z prvních na Vysočině, a pomáhal na poli, plaval, dokonce prý i tancoval a zažil svou první lásku,“ řekl Václav Petrbok z oddělení literatury 19. století Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Hotel má vlastní Kafkův salon s volně přístupnými díly literáta, bude ho také připomínat výstava, která představí i zásadní témata vědy a kultury přelomu 19. a 20. století. Kafkův rukopis je patrný také v grafickém designu, vychází z něho logo hotelu, místo piktogramů jsou použity Kafkovy kresby.
„Jsem rád, že jsme se zbavili té předrevoluční výzdoby, zámek teď dostal takový moderní šmrnc, zároveň ve spojení s osobou Franze Kafky získává úplně jedinečnou atmosféru a autenticitu,“ řekl ředitel Střediska společných činností AV ČR Tomáš Wencel.
Na zámku budou probíhat i svatby
Rekonstrukci zámku provedla firma Podzimek a synové z Třeště ve sdružení se společní Auböck, s. r. o., z Boršova nad Vltavou. Projekt připravila společnost Atelier Penta z Jihlavy. Součástí jejího návrhu byla podle Pěkné i interiérová kruhová osvětlení, která jsou jednotícím prvkem vybavení.
Kongresové centrum má k dispozici konferenční sál pro 120 lidí i menší salony včetně takzvaného zlatého, který bude sloužit pro pořádání svateb. Jediný prostor s historizujícím vybavením je barokní salonek s dochovaným barokním malovaným stropem.
Akademie věd nechala zároveň s rekonstrukcí zámku renovovat i zámeckou zahradu, vyčistit rybník, opravit jeho hráz a nad rybníkem založit mokřad. V zámeckém parku je také naučná stezka a geopark, který vznikl v rámci přeshraničního projektu Interreg.
„Byla to pro nás ohromná čest, že jsme byli vyzváni, abychom tady vybudovali naučnou stezku a geopark,“ řekl za Českou geologickou službu Zdeněk Venera. Vydána je podle něho i publikace, která slouží jako průvodce pro třešťský geopark. „Ale i jako obecnější publikace popularizující geologii. Jsem rád, že se AV ČR rozhodla pro instalaci této expozice, protože geologie podloží je skutečně základem lidské civilizace,“ dodal.
Zámek takřka v centru města vznikl v 16. století přestavbou tvrze. Posledními šlechtickými majiteli do roku 1945 byl rod Sternbachů.