Podzim 2020 v Česku: předpovědi naznačují, jak bude vypadat babí léto

Meteorologové se za 10 dní rozloučí s létem, a to znamená, že velká předpovědní centra vydávají poslední sezonní výhledy na podzim 2020. Jak z nich vychází střední Evropa?

Podle amerického AccuWeather bude v centru kontinentu v první polovině podzimu přetrvávat teplo, ve druhé se začnou častěji vyskytovat přeháňky a bouřky. Dokonce se nedá vyloučit, že už na podzim spadne na horách první sníh.

Většina předpovědí z různých koutů světa se shoduje v tom, že nás čeká teplé a relativně suché září. Příznivci babího léta mají velkou šanci, že budou spokojení. Vinařům bude takový vývoj nejspíš také vyhovovat: sladké hrozny a sklizeň v suchu. Ti z Moravy možná ocení i suchý říjen.

Září by mělo být nadprůměrně teplé a podprůměrně deštivé:

Naopak na sever Česka by se měl už v říjnu podívat i studený vzduch. Pro hory to znamená možná i první sněhové vločky v nové sezoně, ale v nížinách to na sníh na podzim nevypadá.

Francouzský model počítá s tím, že září bude suché a horké v západní Evropě, zatímco prudké deště a bouřky ovlivní Balkán a Itálii. V říjnu by se sucho a pozdní teplo mělo vrátit do Středomoří, zatímco na severu Britských ostrovů a Skandinávie má často pršet. A v listopadu by déšť a přeháňky měly mířit přes Francii do střední Evropy.

Říjen by měl vyjít jako průměrný měsíc, ale to neznamená, že v něm nemůže přijít mix docela teplých a mezitím zase docela studených dní. I srážky by měly být normální, ale na Slovensku, v Rakousku a v Maďarsku má být říjen spíš suchý a vypadá to, že do téhle oblasti bude patřit i jižní Morava.

Britský Met Office vydává předpovědi rovnou na celý podzim a v pravděpodobnostních procentech: teplejší než normální podzim má u nás pravděpodobnost 60 až 80 %, deštivý podzim jen 20 až 40 %.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
24. 4. 2025
Doporučujeme

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Část Česka zasáhnou bouřky, v týdnu slunce vystřídá ochlazení

Část jižních Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne silné bouře. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. První polovina týdne bude v Česku spíše slunečná. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí. O víkendu už by na horách dokonce mohlo sněžit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025

Vysočinu a jihozápad Moravy mohou v pondělí zasáhnout bouře

Na Velikonoční pondělí mohou odpoledne a večer Vysočinu a jihozápad Moravy zasáhnout výraznější bouře. Objevit by se mohla i takzvaná supercela, což je silná bouře rotující kolem své osy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V neděli by v Česku mělo být většinou jasno nebo polojasno.
20. 4. 2025

Deště zmírnily sucho, zemědělci ale potřebují více vláhy

Deště během posledních dvou dnů udělaly radost zemědělcům. Ještě v první polovině týdne někteří odkládali sadbu kvůli suchu, teď se situace zlepšila. A snížilo se také nebezpečí požáru v lesích. Pršelo prakticky všude, na některých místech Plzeňského kraje to bylo dokonce až dvacet milimetrů srážek. Aby ale letošní úroda byla kvalitní, potřebují farmáři dostatek vláhy i v dalších týdnech.
19. 4. 2025

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP. Do Itálie se přihnal i silný vítr a zřejmě způsobil zřícení turistické lanovky nedaleko Neapole. Pád si vyžádal čtyři oběti.
18. 4. 2025Aktualizováno18. 4. 2025

Po víkendovém ochlazení se na Velikonoční pondělí oteplí

O prodlouženém velikonočním víkendu se mírně ochladí. Zatímco ve čtvrtek ještě teploty vystoupí až k 27 stupňům Celsia, v pátek a v sobotu se budou držet většinou do dvaceti stupňů. Občas zaprší a ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
17. 4. 2025
Načítání...