Ledoví muži letos přišli v plné polní, možná se ještě vrátí

Pankrác, Servác, Bonifác – tři jména v kalendáři za sebou, pro která se vžilo označení „ledoví muži“. A taky se k nim váže celá řada pranostik, například „PanSerBoni pálí stromy“. Reagují na to, že v této roční době, tedy ve druhé květnové dekádě, dochází často k vpádům studeného vzduchu od severozápadu až severovýchodu. To může vést k poklesu nočních minimálních teplot pod nulu, případně alespoň výskytu přízemních mrazíků. Výskyt mrazů v této pokročilé době z hlediska vývoje vegetace pak samozřejmě může vést ke značnému poškození rostlin a stromů.

Ledoví muži nedorazí každý rok, někdy můžou naopak přijít v několika vlnách. Letos přišli mimořádně přesně. Pondělní přechod studené fronty znamenal průnik arktického vzduchu od severu do střední Evropy, který se projevil velmi výrazným ochlazením během odpoledne.

Působivé to bylo hlavně na východě Česka, kde před osmou hodinou večer měli ještě 20 °C, o pět hodin později ale klesla teplota ke 3 °C. Výrazné ochlazení doprovodil i pokles hranice sněžení až na 400 metrů. Pár centimetrů sněhu napadlo do úterního rána v polohách nad 800 metrů, na hřebenech Beskyd a Krkonoš to bylo ojediněle až 15 čísel nového sněhu.

Sněhová pokrývka 12. května
Zdroj: CHMI

Sněžení na horách či ve vyšších polohách v květnu ale není tak mimořádné. Ostatně loni v polovině května taky sněžilo. Rekord si ale stále drží 10. květen roku 1953, kdy v Novém Jičíně naměřili 45 centimetrů sněhu.

Kromě sněhu přinesl vpád arktického vzduchu také pokles teplot pod nulu – v úterý ráno mrzlo kromě hor hlavně v Karlovarském kraji. V mrazových lokalitách klesly teploty dokonce pod -7 °C (Rolava -7,8 °C, stanice Jelení, u mostu dokonce -9,5 °C). Mimo horské polohy zmiňme například karlovarské letiště (Olšová Vrata) s -3,9 °C  nebo Plzeň, Bolevec, kde naměřili -1,7 °C. Jde sice o nízká minima, ale v minulosti byly v květnu naměřeny i teploty nižší: absolutní měsíční minimum je ze 4. května 2011, kdy na Jizerce naměřili -13,1 °C.

Mrazivý týden

Chladné počasí s rizikem ojedinělých mrazů a četnějším výskytem přízemních mrazíků nás bude provázet po většinu tohoto týdne, samozřejmě hlavně tam, kde se na delší dobu protrhá oblačnost a utiší vítr. Bez mrazu se obejde pouze noc ze středy na čtvrtek, kdy bude převážně zataženo, a pak až samotný závěr týdne. Denní teploty budou převážně podprůměrné, až samotný závěr týdne přinese mírné oteplení.

Ráno na západě Čech mrzlo i mimo hory
Zdroj: CHMI

Letošní ledoví muži tedy dostáli své pověsti. Nicméně ani těmi nebezpečí nočních mrazů úplně nekončí. V závěru května (kolem 25. 5., kdy má svátek Urban) se totiž v asi 60 procentech případů dostavuje další chladné období, tzv. „malí ledoví muži“. To už sice většinou nemrzne ve dvou metrech, ale přízemní mrazíky ještě zemědělce a zahrádkáře můžou potrápit.

Výhled počasí na nejbližší týden:

Výhled počasí na další týden
Zdroj: CHMI

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
1. 4. 2025

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
1. 4. 2025

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Po pátečním oteplení se o víkendu začne ochlazovat

Po pátečním oteplení, kdy může být až osmnáct stupňů, se o víkendu ochladí a začne pršet. Denní teploty pak budou jen kolem deseti stupňů. Podobné počasí vydrží i na začátku příštího týdne, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
27. 3. 2025

V půlce týdne se má mírně ochladit, na horách ale může i sněžit

Tento týden má být v Česku zpočátku převážně oblačný a provázený občasným deštěm či přeháňkami. Nejvyšší denní teploty nejspíš nepřesáhnou sedmnáct stupňů Celsia. V polovině týdne se podle předpovědi přechodně ochladí a na horách může i nasněžit.
24. 3. 2025Aktualizováno24. 3. 2025

Prší PFAS. Věda varuje před problémem větším než kyselé deště

Lidstvo se v minulém století bálo takzvaných kyselých dešťů. Ty se sice podařilo vyřešit, ale objevil se nový problém, který je zřejmě ještě větší. Srážky totiž začaly obsahovat stále více jiných znečišťujících látek, které představují zdravotní riziko. Na rozdíl od sloučenin, které způsobují kyselé deště, je téměř nemožné se těchto příměsí zbavit.
21. 3. 2025
Načítání...