Pfeiler: Evropská centrální banka vyvolává psychologický „efekt bohatství“

Mario Draghi se již pomalu loučí se svým křeslem v čele Evropské centrální banky (ECB). Jeden z jeho posledních kroků v této funkci investory rozhodně nezklamal. Centrální bankéři uvolnili měnovou politiku, a to na více frontách.

Kromě posunutí sazeb hlouběji do záporného teritoria obnovila frankfurtská instituce i program nákupu aktiv. Ten navíc není časově omezen. Kvantitativní uvolňování poběží tak dlouho, dokud se inflace nepřiblíží dvouprocentnímu cíli banky.

ECB tedy opět trhům přispěchala na pomoc. Nabízí se však i jiná otázka. Pomáhá ještě záplava levných peněz reálné ekonomice? 

Uvolnění měnové politiky s sebou přináší řadu efektů. Patří mezi ně například psychologický „efekt bohatství“. Pokles sazeb vede k růstu cen napříč třídami aktiv. To dolehne i na běžné domácnosti, jelikož se zvýší i ceny nemovitostí. Domácnosti se pak cítí bohatší a navyšují spotřebu.

Nicméně spotřebitelskou důvěru podkopová obchodní konflikt a množící se názory, že se eurozóna blíží do recese. Nižší sazby se rovněž projevují oslabením eura, které pomáhá exportní ekonomice Evropské měnové unie. Zdaleka nejdůležitější účinek uvolnění monetárních kohoutků však tkví ve zvýšení dostupnosti úvěrů. A právě v této klíčové oblasti je výsledek nejistý. 

Když centrální banka nakupuje vládní dluhopisy, tlačí jejich výnosy směrem dolů. V Evropě nabyla tato situace extrémních rozměrů a velká část tamních dluhových cenných papírů se obchoduje se zápornými výnosy. Například v Německu se během srpna nacházel pod nulou i výnos třicetileté vládní obligace.

Korporátní dluhopisy, jejichž ocenění se od vládních bondů odvíjí, se taktéž obchodují s velmi nízkými výnosy. To znamená, že podniky, které potřebovaly financování, na něj již dosáhly v minulosti, a to za velmi výhodných podmínek. Nelze proto tvrdit, že když se Evropská centrální banka vydá se sazbami hlouběji do záporu, pomůže akcelerovat poptávku po úvěrech.

Kde chybí motivace, nepomohou ani levné peníze

Podle některých ekonomů prostředí ultranízkých úrokových sazeb často nevede k nárůstu objemu úvěrů. Banky totiž mnohdy nemají zájmem půjčovat peníze s vidinou velmi nízkého zisku. Navíc kvůli přísné regulaci se prostředky nezřídka nedostanou k subjektům, které by je skutečně potřebovaly. Probíhající obchodní válka si rovněž vybírá svou daň. Za oběť jí padly především korporátní investice. Firmy v prostředí přetrvávající nejistoty neinvestují do rozšiřování výroby. Jelikož podnikům chybí motivace investovat, nezáleží na tom, jak levné jsou peníze. 

Mezi odbornou veřejností se množí obavy, že současné prostředí nízkých úrokových sazeb vede k „japanifikaci“ Evropy. Jde o narážku na situaci v Japonsku v průběhu devadesátých let. Tehdy se tamní hospodářství potýkalo s extrémním zadlužením, nízkým ekonomickým růstem a setrvale slabou inflací. Přestože takové srovnání je prozatím předčasné, podobnost v některých oblastech existuje.

Rovněž se ztenčuje arzenál prostředků ECB proti budoucím krizím. Objevují se názory, že by frankfurtská instituce mohla zahájit i nákupy akcií. Takové opatření by mohlo lépe stimulovat poptávku po kapitálu. Jedná se však o poměrně neprobádanou oblast a debaty o potenciálních nákupech akciových instrumentů tak zatím zůstávají spíše v teoretické rovině. 

Na zářijovém zasedání bankovní rady se přetřásala také fiskální politika. Podle ECB by měly země, jejichž veřejné finance se nachází v dobré kondici, zahájit fiskální stimuly. Ty by pomohly nastartovat agregátní poptávku. Tento apel směřuje primárně na Německo, které je svým fiskálním konzervatismem proslulé. Zároveň však tyto komentáře vysílají důležitý signál. Monetární politika není všespásná a aby ekonomická expanze pokračovala i v budoucnu, musí se kromě centrálních bankéřů zapojit i ostatní aktéři.

Portfolio manager ve společnosti Cyrrus, kde se stará o správu akciových a dluhopisových portfolií a mimo jiné sleduje bankovní sektor. Předtím působil jako analytik v Penzijní společnosti České pojišťovny, kde se zabýval převážně investicemi do dluhopisů. Vystudoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Tomáš Pfeiler
Zdroj: Tomáš Pfeiler

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...