Ze života na Ukrajině zbyli „černí motýli“, ukazuje výstava fotografií

4 minuty
Centrum DOX vystavuje fotografie z válečné Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Jako „černé motýly“ označují přeživší ohořelé kusy papíru a nábytku vznášející se po bombových útocích. Stejně se jmenuje výstava, kterou v pražském Centru současného umění DOX připravila společnost Člověk v tísni. Španělští fotografové Manu Brabo a Albert Lores svými snímky zachytili Ukrajince v jejich válkou zasažené zemi.

„Na rozdíl od šrapnelů, úlomků granátů a dalších pozůstatků války, které symbolizují utrpení a smrt, jsou černí motýli stopami života, který vyhasl,“ poznamenávají k názvu výstavy tvůrci. Doplňuje ho podtitul „ohořelé kousky života“.

Albert Lores na Ukrajině fotí už téměř osm let. Snaží se podat pravdivý obraz dění, neutralitu ale odmítá. „Když vidíte, co se tam děje, tak není možné se nepostavit na jednu stranu, protože je to masakr, je to genocida,“ nepochybuje.

Kočárky nechat, nářadí vzít

Nejstarší vystavované fotografie vznikly na přelomu března a dubna. Velká část z nich v Irpině, kde se lidé již na počátku invaze snažili odejít jedinou možnou cestou pod zbořeným mostem. „Je to velice důležitá fotografie, protože v tvářích lidí můžete vidět, jak byli vyděšení,“ domnívá se Albert Lores. Snímky z místa již obletěly celý svět.

Lores vystavuje mimo jiné také fotografii opuštěných dětských kočárů, které se staly symbolem útěku před válkou. „Byla tam velmi úzká cestička, nešlo po ní projet kočárkem, maminky je tam nechávaly a v náručí s dětmi šly dál. Koryto řeky bylo pak plné opuštěných kočárků,“ popisuje Lores, v jaké situaci zmáčkl spoušť.

Skrze hledáček svého fotoaparátu byli on i jeho kolega Manu Brabo svědky různých útěků před válkou. Na jednom ze snímků například opouští starý muž své bydliště v Charkově a na kárce si veze bednu s nářadím, která zřejmě pro něj byla jednou z věcí, o nichž si myslel, že ji bude potřebovat.

V bezpečí nejsou civilisté ani novináři

V Charkově zdokumentovali autoři i zabitou rodinu, s jejímiž členy před tím, než si je našla smrt, mluvili. Ruští vojáci podle Lorese střílejí i na ty, kdo mávají bílou vlajkou na znamení toho, že nechtějí bojovat. Na fotografii Manua Braba ji uprchlíci ale ještě nesou. V bezpečí nejsou ve válce ani sami fotografové. Několik novinářů už bylo na Ukrajině zabito.

Část fotografií pochází také z města Buča, v něm byli ještě před tím, než se objevily záběry zavražděných civilistů. Moskva obvinění, že za smrt obyvatel Buči mohou ruští vojáci, odmítla. Fotografie a videa zveřejněné o víkendu považuje za ukrajinskou provokaci.

Výstava Černí motýli: ohořelé kousky života zůstane v DOX přístupná do 8. května.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 3 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 7 hhodinami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 9 hhodinami

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...