Zahrady barev potvrzují, že Zdeněk Sýkora byl rozený krajinář

Výstava Zdeňka Sýkory Zahrady barev v pražské Galerii Zdeněk Sklenář přibližuje zajímavou etapu vývoje umělce, který by právě den před otevřením oslavil stopáté narozeniny.

Kurátorka Lenka Sýkorová pro výstavu vybrala pětatřicet olejů, jež všechny spojuje nejen doba vzniku, tedy roky 1957 až 1962, přičemž většina vznikla kolem roku 1960. Hlavně mají společné téma – přírodu, krajiny, zahrady. A poznáme to i ze samotných názvů obrazů, kdy si Sýkora vystačil s několika možnostmi – Zahrada, Krajina, Strom, různě variovanými či doplňovanými a v popiskách leckdy rozlišitelnými pouze vročením.

Umělec tím prozrazuje svůj silný vztah k přírodě, zároveň však zjevně necítil potřebu zobrazované nějak dál upřesňovat, zkrátka se jedná o generickou, obecnou krajinu. Přesto je v něčem specifická: jde o krajinu lounskou, tedy Sýkorovu rodnou hroudu.

Příroda jako impulz

Sýkoru mají návštěvníci výstav zafixovaného spíše jako tvůrce abstraktních struktur či linií (jak jsou Sýkorou i teoretiky nazývány), a ne krajináře – však také po roce 2000 najdeme jen dvě výstavy věnované pouze jeho krajinám: 2010 v Karlových Varech a 2011 v Klatovech. Je ovšem dobré dodat, že krajiny byly zastoupeny na všech Sýkorových retrospektivních výstavách, a to i v cizině. Jde o jasný doklad toho, za jak důležité je sám považoval.

Současná výstava tak zároveň ukazuje další Sýkorovu cestu, přes abstrakci k již zmíněným strukturám, které začal tvořit v přímé návaznosti na poslední vystavená díla z roku 1961 (Zahrada/Kompozice), respektive 1962 (Tři čtverce). A opět si pomůžeme dvěma citáty: „Chvílemi jsem byl zděšen, kam jsem se to vlastně dostal“ a „Brzy jsem si ale uvědomil, že jsem opět na počátku“. Protože Zdeněk Sýkora nesetrvával na dosažených pozicích, ale kráčel – a hledal – stále dál.

Z výstavy Zdeněk Sýkora: Zahrady barev
Zdroj: Facebook/Galerie Zdeněk Sklenář

Jakkoliv se může zdát, že ony již ryze abstraktní oleje není dále třeba označovat jako krajiny či zahrady, setrváváním u těchto označení Sýkora jasně říkal: Ať abstrakce, či ne, někde vespod je stále ona krajina, zahrada, ona příroda, pro mě tak důležitá a výchozí. Ostatně potvrzuje to samotný úvod do instalace, kdy na panelu čteme několik Sýkorových zcela jasných vyjádření: „Silný pocit přírody vnímané všemi smysly byl rozhodujícím impulzem k mému přání stát se malířem.“ Anebo: „Já jsem rozený krajinář, nejraději se dívám na přírodu, na lidi, na všechno živé.“

Od řeky k její abstrakci

Nejstarší vystavený olej Ohře u Počedělic (1957) zachycuje ještě krajinu víceméně tradičně pojatou, „krajinářskou“, byť již do jisté míry abstrahovanou a s použitím fauvistické barevnosti. Což platí i pro pastel Les (1958) či olej Jez u Března (1958/1959), kdy lze ještě bez problémů rozeznat řeku, jez, stromy i budovy, dosud nerozpuštěné v abstrakci, stejně jako na obraze Ohře u Kystry (1958), kde lze identifikovat vrcholky Českého středohoří na horizontu.

Ovšem obraz Černá zahrada (1958), byť vznikl ve stejné době jako výše zmíněné, je již abstrahující, skoro jako kdyby si Sýkora osahával nové možnosti, jako kdyby to zkoušel, vždy krok vpřed a pak vzad, a tímto ustoupením se ujišťoval o správnosti zvolené cesty. Zároveň ale s pohledem z odstupu. A pak mohl jít dál.

Postup dalšího Sýkorova hledání – tvarového i barevného zjednodušování malby – můžeme vidět na výstavě na již zcela abstraktních dílech, například oleji Oranžová zahrada (1959) a dalších, kdy se klonil k fauvistickému pojetí, nervní, pastózní gestické malbě, oproti pozdějším „strukturám“ či „liniím“, kde je vše pečlivě vyvedeno a štětec jen zřídka přesáhl určenou linii.

Bez vřazení do kontinuity a kontextu Sýkorova vývoje, jak je nabízí současná výstava, bychom například v obrazech Modrá zahrada (1959) či Zahrada/Kompozice (1961) nějakou „zahradu“ těžko hledali. Přitom tyto abstraktní Zahrady přestavují zároveň naplnění kurátorského úmyslu vystavit díla potvrzující dokončení procesu, kdy Zdeněk Sýkora přešel od zobrazování k abstrakci.

A nakonec čistá abstrakce

Poslední vystavená díla, počínaje rokem 1960, jsou už čistě abstraktní a začínají obsahovat i geometrizující prvky, jedná se vlastně o kompozice. Na obraze První máj (1960), kde vedle jasně fauvistických kruhů, jež najdeme i na předcházejících olejích, vidíme též čtverec, či na obraze Kompozice (polychromní) z roku 1960, kde dokonce čtverce a další pravoúhelné formy převládají. Na obraze Tři čtverce (1962) pak diagonální vertikála dělí plochu a navzdory pravidelnosti čtverců do ní vnáší dynamický prvek.

Z výstavy Zdeněk Sýkora: Zahrady barev
Zdroj: Facebook/Galerie Zdeněk Sklenář

V souvislosti se Sýkorovým dospěním k abstrakci zmiňme jednu zajímavou souvislost – Zdeněk Sýkora, Vladislav Mirvald, Kamil Linhart, ale i Karel Malich či Václav Boštík, dnes známí především pro svou abstraktní tvorbu, zároveň vrstevníci a přátelé, začínali všichni jako krajináři, přičemž první tři jmenovaní byli nadto spojeni s Louny.

Součástí výstavy je také velká barevná fotografie V zatáčce za Brlohem, zachycující Zdeňka Sýkoru v roce 1959 v životní velikosti v plenéru. Na stojanu je vidět vznikající krajinu – a jak poznamenala při vernisáži umělcova žena Lenka Sýkorová, návštěvníci se mohou pokusit tento olej na výstavě najít. Ovšem náležitě přepracovaný. Hádat mohou až do 12. dubna, kdy výstava Zahrady barev končí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
před 3 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 5 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 15 hhodinami

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
před 21 hhodinami

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...