Začíná Svět knihy. Do jeho paměti se v Praze zapíší Llosa, Müllerová i Jodorowsky

Hosté z téměř čtyřiceti zemí a regionů se od 9. do 12. května setkají s českými čtenáři na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha. Hlavním tématem pětadvacátého ročníku jsou paměť a vzpomínky. Regionálně se zaměřuje především na tvorbu zemí Latinské Ameriky, kterou mimo jiné zastupuje nobelista Mario Vargas Llosa. K letošním literárním hvězdám se počítá také Herta Müllerová a Alejandro Jodorowsky. Tvorbu dalších autorů navíc 9. května přiblíží Noc literatury.

Ve Španělsku žijící peruánský literát Mario Vargas Llosa přijíždí do Česka poprvé. Jako neúspěšný kandidát na peruánského prezidenta a jako velmi úspěšný spisovatel. O tvůrčím talentu přesvědčil už prvotinou Město a psi z roku 1963, v níž popsal své zážitky z vojenského lycea v Limě, čímž vyvolal ve své domovské zemi skandál. U příležitosti Světa knihy vychází v českém překladu jeho romány Chvála macechy a Pětinároží

Svůj stánek má tradičně na Světě knihy také Edice ČT.

V roce 2010 obdržel Llosa Nobelovu cenu za literaturu, o rok dříve toto prestižní ocenění převzala prozaička Herta Müllerová. Dnes žije a tvoří v Německu, ale, podobně jako Llosa, jsou její kořeny v jiné zemi – narodila se do německé rodiny v Rumunsku. Ve svých dílech se zajímá o historii tamní německé menšiny utiskované diktátorským režimem Nicolaea Ceausesca. Jak Müllerová, tak Llosa mají tedy čím přispět k hlavnímu tématu letošního Světa knihy: paměti a vzpomínkám. O své postřehy se podělí mimo jiné při společné debatě 11. května.

„Obě tyto osobnosti spojuje výrazné politicko-společenské angažmá, očekávám debatu, která výrazně přesáhne rámec literatury. Což je přesně směr, jímž se chceme ubírat, stejně jako ostatní knižní veletrhy ve světě chceme být především festivalem myšlení,“ uvedl ředitel veletrhu Radovan Auer.

Pozdě, ale přece přijede Alejandro Jodorowsky

S dvěma zeměmi je spojen i třetí hvězdný host: chilsko-francouzský „umělec mnoha žánrů“ a mystik Alejandro Jodorowsky. Jeho příjezd je splacením dluhu z loňského ročníku, na němž ze zdravotních důvodů účast na poslední chvíli nakonec odřekl. Letos ji za pět minut dvanáct naopak potvrdil. Originálního filmového a komiksového tvůrce mohou jeho příznivci potkat dvakrát.

„Domluvili jsme se s Alejandrem Jodorowskym, že pro své fanoušky udělá velkou prezentaci ve čtvrtek 9. května v 18 hodin v open air prostoru Gauč ve Stromovce na holešovickém Výstavišti. A v pátek na stejném místě od 14 hodin bude mít ještě autogramiádu pro ty, kteří nestihnou čtvrteční setkání,“ upřesňuje dramaturg festivalu Guillaume Basset.

Vedle latinskoamerické tvorby si návštěvníci Světa knihy mohou udělat i slušný přehled o současné evropské literatuře. Debatám o evropské literární tvorbě a myšlení vyhradili pořadatelé dokonce nový pavilon s názvem Café Evropa.

  • Rodrigo Fresán (Argentina)
  • Mariana Enríquezová (Argentina)
  • Álvaro Enrigue (Mexiko)
  • David Unger (Guatemala)
  • Luis Fayad (Kolumbie)
  • Francisca Cárcamová (Chile)
  • Javier Cercas (Španělsko)
  • John Banville (Irsko)
  • Bernard Minier (Francie)
  • Robert Bryndza (Velká Británie)
  • Tim Weaver (Velká Británie)
  • Alain Finkielkraut (Francie)
  • Robert Menasse (Rakousko)
7 minut
Začal Svět knihy. Přijedou na něj nobelisté Vargas Llosa i Herta Müllerová
Zdroj: ČT24

Noc literatury zve na čtení

Hlavním dějištěm veletrhu a festivalu Svět knihy Praha 2019 je Výstaviště v Holešovicích. V den zahájení, tedy 9. května, se uskuteční také Noc literatury. Noční čtení na netradičních místech seznamuje s tvorbou současných evropských autorů. Uskuteční se ve více než šedesáti městech v Česku.

V Praze budou předčítat například herci Tereza Voříšková, Miroslav Táborský, Vladimír Polívka nebo Igor Bareš. Literaturu přinesou do skladu dekorací Národního divadla, na Přírodovědeckou faultu nabo na parník. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
15:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025
Načítání...