Začíná festival nezávislých filmů Sundance. Závislý je ale na internetovém připojení

9 minut
Začíná festival Sundance, koná se on-line
Zdroj: ČT24

V americkém Utahu začíná tradiční festival nezávislého filmu Sundance. Jde o první letošní kulturní akci podobného typu, která nebyla zrušena nebo přesunuta. Kvůli pandemii se ale koná on-line.

První ročník přehlídky, u jejíhož zrodu stál Robert Redford, se v Salt Lake City uskutečnil v roce 1978. Letošní on-line program se ale streamuje z Denveru. Premiéry vždy pořadatelé spustí v jeden konkrétní čas, aby co nejvíce navodili dojem sdíleného filmového zážitku, reprízy pak budou k dispozici k přehrání po omezenou dobu. Některé filmy bude ale možné zhlédnout jen na území Spojených států, záleží na distributorovi a autorských právech. 

Celkem se do letošní nabídky dostalo na sto dvacet titulů, včetně krátkých a nesoutěžních snímků. Vedle amerických filmů je hojně zastoupena i severská kinematografie. Čeština z on-line plátna nezazní, loni si ale jednu z cen odnesla studentka pražské FAMU Daria Kashcheeva za krátkometrážní příběh Dcera.

Znaková řeč, britský horor i divoký Nicholas Cage

„Jako o příštím hitu se mluví třeba o snímku CODA, příběhu sedmnáctileté dívky, která volí mezi rodinou a hudební kariérou. Zajímavé je, že čtyřicet procent scénáře je ve znakové řeči. Sundance uvede také dvě režisérské prvotiny hereček. Robin Wrightové, kterou známe například ze seriálu Domek z karet, a Rebeccy Hallové, jejíž snímek je o hledání rasové identity v Harlemu dvacátých let,“ vybrala programové zajímavosti vedoucí kulturní redakce zpravodajství ČT Tereza Willoughby.

Svou novinku představí na Sundance také například britský režisér Sean Ellis, který dříve natočil drama Anthropoid o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tentokrát přichází s hororovým příběhem z devatenáctého století Eight for Silver.

Ze známých hereckých tváří se na Sundance alespoň v on-line projekci objeví Nicolas Cage, jako bankovní zloděj ve filmu Prisoners of the Ghostland japonského režiséra Šiona Sonoa. Podle Cage jde o nejdivočejší snímek, jaký kdy natočil.

Menšiny vítány

„Vizuálně a obsahově zajímavé budou i animované snímky,“ upozorňuje Willoughby. „Zmíním Cryptozoo, aktivistický film, kde se autor inspiroval komiksem z šedesátých let. Velkou zajímavostí je animovaný dokument Flee, původně měl být v programu loňského festivalu v Cannes. Režisér zpracoval příběh uprchlíka z Afghánistánu, je homosexuální orientace a snaží se začít nový život v Dánsku.“

Takováto témata rezonují se sdělením Sundance. „Je snaha věnovat se menšinám, ať už ve smyslu sexuálních, nebo etnických, nebo zkrátka skupin, které se netěší stejným výsadám jako jiné. To je pro festival zásadní od začátku. Letos ale také celých 47 procent filmů v soutěži režírovaly ženy, podporovat ženské filmařky je další dlouhodobá snaha Sundance. Dělali to ještě v době, kdy ostatní americké filmové spolky úplně s podobnými kvótami neoperovaly,“ dodává Willoughby.

Velké festivaly nechtějí být on-line

Festival Sundance i v roce 2021 začal v tradičním termínu na konci ledna. Některé velké přehlídky se ale začátek aktuálních ročníků rozhodly odsunout s vyhlídkou, že pandemie v té době už bude na ústupu a umožní filmové akce uspořádat v co nejobvyklejší podobě.

Do Cannes by se zástupci filmového světa měli místo v květnu sjet v červenci, loňský ročník se uskutečnit nemohl. Berlinale loni stihlo promítat před vypuknutím pandemie, letošní program je rozdělen na dvě části: v březnu se otevře on-line trh pro zástupce filmového průmyslu, klasické projekce pro veřejnost jsou v plánu až na červen. V Benátkách se chystají rozbalit červené koberce jako vždy v září, v roce 2020 se na francouzské Riviéře promítalo, byť tamní program podléhal přísným omezením.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 35 mminutami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 13 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 20 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...