V Kutné Hoře je opět vystavena vzácná iluminace

Kutná Hora - Návštěvníci Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) mohou opět zhlédnout unikátní středověkou iluminaci, kterou hejtmanství získalo na dražbě v Londýně. Vzácná knižní miniatura s motivem těžby a zpracování stříbra v Kutné Hoře je vystavena do podvečera Velikonočního pondělí. Poté bude znovu uložena do depozitáře.

Iluminace byla vydražena na sklonku roku 2009, v Jezuitské koleji byla poprvé vystavena 27. prosince téhož roku, kdy ji zhlédly tisíce lidí. Naposledy ji návštěvníci viděli při loňské výstavě Europa Jagellonica.

„Vzhledem k přísnému režimu vystavování bude tento rok iluminace vystavována pouze na omezenou dobu, a to v kratších časových úsecích,“ uvedla Petra Bartušková z galerie.

Dílo vytvořil koncem 90. let 15. století malíř z okruhu přední pražské iluminátorské dílny tohoto období a byla původně úvodním listem dnes již neznámé velké chorální knihy, z níž byla vyříznuta. Ve sbírkách GASK je jednou z největších a nejvýznamnějších památek středověké knižní malby vůbec.