Slovanská epopej je stále středem zájmu

Praha - Vzrušené debaty, jak a kde bude Slovanská epopej vystavena, stále nekončí. Přes 20 milionů korun totiž bude stát jen její umístění v pražském Veletržním paláci. Za stejnou částku by přitom bylo možné zmodernizovat i zámek v Moravském Krumlově, odkud byla epopej kvůli špatným výstavním podmínkám vloni na podzim převezena do Prahy.

Čtyři měsíce od mediálně sledovaného návratu do metropole zůstává Muchova Slovanská epopej ve skladu. Srolovaná plátna jsou v ochranné fólii a speciální pavilon pro ně neexistuje, termín výstavy ve Veletržním paláci se stále odsouvá.

„Co se týče některých věcí jako topení nebo světlo, jsme byli trošku zaskočeni, že ty podmínky nejsou ideální a snažíme se je optimalizovat,“ uvedl ředitel Galerie hl. města Prahy Milan Bufka. Teplota se nesmí odchýlit o více než dva stupně Celsia, stabilní musí být i vlhkost.

Reportáž Ivy Němcové (zdroj: ČT24)

Vernisáž měla být už v lednu, pak v březnu. Teď kurátoři mluví o přelomu dubna a května. Slovanská epopej bude vystavena na ploše 1 400 metrů čterečních. Díky tomu se poprvé vedle sebe představí třeba Muchův triptych - Kouzlo slova.

Na samostatném panelu bude návštěvníky vítat Alfons Mucha ze zámku ve Zbirohu, kde plátna maloval. „V zadní části budou promítána videa s dokumenty o Slovanské epopeji,“ doplnil Bufka.

Uskladněné role se Slovanskou epopejí
Zdroj: ČT24, ČT24

Moravský Krumlov by chtěl do dvou let opravit zámek a Muchova gigantická plátna získat zpět. Praha ale plánuje do stálé výstavy investovat dvacet milionů. Ve dvoraně Veletržního paláce by měla zůstat nejméně deset let.

Vydáno pod