Ruští zpěváci v Eurovizi nebudou. Vedení soutěže změnilo názor

Rusko se nebude moci zúčastnit letošního ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Organizátoři původně odmítli Rusko kvůli invazi na sousední Ukrajinu vyřadit, změnili však názor. Letošní ročník se má konat v květnu v Turíně.

K vyřazení Ruska ze soutěže vyzvaly ukrajinská státní televize a rádio UA:PBC. Uvedly, že ruské vysílání, které dohlíží na účast země v soutěži, bylo „hlásnou troubou Kremlu a klíčovým nástrojem politické propagandy“. Podle UA:PBC se také podílelo na „systematickém šíření dezinformací“ proti Ukrajině, což je v rozporu s hodnotami Evropské vysílací unie (EBU), která soutěž organizuje. 

Organizátoři Eurovize uvedli na Twitteru, že představenstvo EBU nakonec rozhodlo o vyřazení ruských umělců. „Toto rozhodnutí reflektuje obavu, že ve světle nebývalé krize na Ukrajině by zahrnutí ruské účasti v letošním ročníku poškodilo reputaci soutěže,“ vysvětlili. 

Rusko zatím svého zamýšleného zástupce ani neoznámilo, Ukrajinu bude reprezentovat hiphopové trio Kalush Orchestra. Skupina nahradila zpěvačku Alinu Pašovou, která z Eurovize odstoupila poté, co čelila kritice za výlet na Krym v roce 2015. Nic nenasvědčuje tomu, že Pašová vstoupila na Krym z Ruska, ale uvedla, že kontroverze kolem její návštěvy zastínila její účast v soutěži.

Rusko-ukrajinské napětí v Eurovizi není nové

Napětí mezi oběma zeměmi zastínilo i předchozí ročníky písňové soutěže. Rusko bylo v roce 2016 favoritem, dokud ukrajinská zpěvačka Jamala nezvítězila se skladbou 1944 o deportacích krymských Tatarů z rozkazu sovětského diktátora Josifa Stalina. Text písně byl široce interpretován jako kritika ruské vojenské okupace a následné anexe Krymu v roce 2014.

O rok později zakázal Kyjev, který soutěž hostil v roce 2017, vstup na ukrajinské území ruské zpěvačce Juliji Samojlovové. Jako důvod uvedl, že hudebnice bez svolení ukrajinských úřadů navštívila Ruskem anektovaný Krymský poloostrov. Rusko jiného interpreta na Eurovizi nevyslalo a soutěž v tom roce ani nevysílalo.

Semifinálová kola aktuálního ročníku se uskuteční v Turíně 10. a 12. května, finále je na programu 15. května. Oba večery odvysílá v přímých přenosech Česká televize. Česko si v národním kole vybralo kapelu We Are Domi se soutěžní skladbou Lights Off.

Fanoušci ze země soutěžícího mohou podle pravidel hlasovat jen pro jiné než domácí interprety. Pořadatelem dalšího ročníku se pak stane země vítěze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 49 mminutami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
10:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 7 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 9 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...