Recenze: I'm Your Man. Životopis Leonarda Cohena vidí písničkáři do talíře

Kanadský básník, především však písničkář Leonard Cohen vydal řadu mimořádných alb a výrazně poznamenal podobu populární hudby – není tedy divu, že již za života byl předmětem mnoha různých biografií. Ta zřejmě nejlepší – I'm Your Man – od Sylvie Simmonsové vyšla na jaře i česky.

Nejde o úplně první česky vydanou Cohenovu biografii, oproti všem ale měla autorka nespornou výhodu – s Cohenem ji totiž pojilo přátelství, měla k němu přístup, byl k ní daleko otevřenější. To se pak jinak píše, než když je autor odkázán na pouhé kompilování z již vydaných knih, které jsou též kompilacemi, z cizích rozhovorů, tiskových zpráv, recenzí a podobně.

I'm Your Man
Zdroj: Prostor

Dlužno ovšem dodat, že ani exkluzivní přístup k popisovanému subjektu, ani nejpodrobnější archivy, nic z toho ještě jaksi samozřejmě nezakládá na kvalitní biografii. Naopak, nezkušený autor se ve všech těch informacích může utopit a skutečnou osobnost svého zájmu zcela zamlžit či pozměnit.

Nic z toho naštěstí neplatí pro Simmonsové obsáhlou biografii, a pokud jí dala podtitul „Život Leonarda Cohena“, je to zcela namístě. Cohen před čtenářem vystupuje zcela plasticky, autorka nic nezastírá – a že by toho bylo! –, zkrátka, drží se principu padni komu padni. Činí tak navíc čtivou formou, laťku drží i stejně dobrý překlad Pavla Pokorného.

Všechno o Cohenovi

Vraťme se ale ke knize samotné: Na dobré biografii si vždy cením, dozvím-li se něco nového, něco, co doplní či pozmění stávající obraz. V tomto případě se dozvídáme mnoho o Cohenově zázemí, o jeho dětských a chlapeckých letech, o jeho formování, a to nejen rodinou, ale také náboženstvím – nesmíme zapomínat, že Cohen měl mezi svými předky významné židovské učence i rabíny. Tohle vše se totiž později projevovalo jak v jeho poezii, tak v jeho písních.

Stejně podrobně se autorka věnuje letům pozdějším, Cohenovým básnickým začátkům i prvním skladatelským a intepretačním krůčkům. Zasvěcuje nás do celého jeho uměleckého zrání, sledujeme, jak vznikaly jednotlivé písně a alba, jsme svědky jeho rostoucího zájmu o buddhismus.

Je též dobré zmínit spoustu neznámých fotografií. Zkrátka, máme zde Leonarda Cohena jako na talíři, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu.

A pokud o sobě napsal v jedné písni z roku 2012, tedy čtyři roky před smrtí: „Rád bych si promluvil s Leonardem / Je to slušňák a pastýř / Línej parchant […] Bude promlouvat tato slova moudrosti / Jako nějaký mudrc, člověk mající vizi / Přestože ví, že je ve skutečnosti nula…“ – není to pravda. Ostatně, je to slyšet nejen z jeho nádherných písní, cítit z jeho poctivých básní, ale i z biografie I'm Your Man.

Sylvie Simmonsová: I'm Your Man (Život Leonarda Cohena), vydalo nakladatelství Prostor v překladu Pavla Pokorného v roce 2020.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...